• BIST 107.400
  • Altın 151,666
  • Dolar 3,6570
  • Euro 4,3022
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C

CHP'li üyelerin önergelerine ret

CHP'li üyelerin önergelerine ret
Ak Parti'nin “Yeni Türkiye ve İleri Demokrasi” sevdası, hamleleri ve icraatları devam ediyor

Hıdır ULAĞ/ AK PARTİ’NİN “Yeni Türkiye ve İleri Demokrasi” sevdası, hamleleri ve icraatları devam ediyor. Bağcılar Belediyesi, CHP’li Meclis Üyelerinin bilgi edinme ve denetim haklarını engelleyerek hukuksuz bir şekilde önergelerini reddetti!

Bağcılar Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Ümit Yurdakul İBB Meclis kürsüsünde gerçekleştirdiği gündem dışı konuşmasında AKP’li Bağcılar Belediyesinin CHP’li Meclis Üyelerinin bilgi edinme ve denetim haklarını engelleyerek hukuksuz bir şekilde önergelerini red etmesini İBB Meclis gündemine taşıdı.

Bağcılar Belediyesi ve İBB CHP Meclis Üyesi Ümit Yurdakul’un İBB Meclis kürsüsünde gerçekleştirdiği, konuşmasının tam metni;

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri; İçinde bulunduğumuz hafta aynı zamanda “Demokrasi ve İnsan Hakları” haftasıdır. Çoğulculuk, katılım, hoşgörü, şeffaflık, hukuk ve bilgi edinme hakkı ise demokrasinin vazgeçilmez ilkelerinden bazılarıdır. 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası'nın amacı, demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarını sağlamaktır. Her yurttaş, yazılı kurallar ile belirlenen ilke ve yöntemler çerçevesinde bilgi edinme hakkına sahiptir. Bir denetim mekanizması olarak dilekçe vermek yada sözlü yada yazılı önerge vermek bir haktır ve bunların cevaplandırılması anayasal bir zorunluluktur.

Dolayısıyla Anayasanın 74. Maddesi dilekçe hakkını hükme bağlamıştır.
Mahalli İdarelerde ise seçilmiş meclis üyeleri, yürütmeyi ve mahalli yönetimleri meclis başkanı aracılığı ile denetim yetkisini kullanır. Bunlar denetimden çok bilgi edinme yollarıdır. Belediye meclisinin bilgi edinme yolları ise 5393 sayılı belediye kanununun 26. Maddesinde düzenlenmiştir. Soru önergeleri araştırmaya ve sorgulamaya yönelik dilekçeler olup kabule bağlı değildir. Havalesi zorunludur. Geçen ay yapmış olduğumuz Meclis toplantısında, Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Ahmet Selamet bu konuya getirdiği açıklamada, sıradan bir vatandaşın bile bilgi edinme hakkı olduğunu ve sorduğu soruya cevap verilmesi gerektiğini ifade ederek, meclisteki soru önergelerinin kabul edilip edilmemesinin sadece bir usul oylaması olduğunu belirtmiştir.

Değerli arkadaşlar, söylenenlerin daha üzerinden 15 gün geçmeden, Bağcılar Belediye Meclisi aylık olağan toplantısında, yukarıda ifade ettiğim bilgi edinme ve denetim yollarını sanki bilmiyormuş gibi öyle bir oylama yaptılar ki, Üniversitelerde derslere konu olabilecek nitelikte. Vermiş olduğumuz 3 yazılı soru önergesi tek tek oylanmak yerine toptan oylanarak red edildi. Bu konuyu buraya getirmek istemezdim. Ancak Bağcılar Belediyesi Meclis Başkan Vekiline yukarıdaki bilgi edinme hakkımızı hatırlatıp, bunun yasal olmadığını söylediysem de, geçmişte bu tip yanlışların mahkemelerden döndüğünü hatırlattıysam da, nuh dedi peygamber demedi ve yazılı soru önergelerimizi toptan oylatarak oy çokluğu ile reddedilmesini sağladı. Böylece soru önergelerinin tamamını toptan oylatarak bir ilke de imza attı.

AKP Grup Başkan Vekili ise grup olarak bu soru önergelerine hayır diyeceklerini açıkladı. Bu da bardağı taşıran son damla oldu ve konunun buralara kadar gelmesine olanak sağladı. Gönül isterdi ki burada yer alan Bağcılar Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri bu yanlış uygulamayı düzeltsin. Ancak onlara Sayın Ahmet Selamet’in söylediklerini hatırlatmama rağmen oralı olmamaları ayrıca üzücü bir durumdur. Sonradan araştırdığımda gördüm ki AKP’li bir kaç belediyede bu durumlar yaşanmış ve bu acemice uygulamalar mahkemelerde sonuçlanmış. Yani eğri bir cetvelden doğru çizgi çıkmamış? Çıkmamalı da.

Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan, katılımcı demokrasinin eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak seçilmiş olan bizlerin bile bilgi edinme hakkı engelleniyorsa bizim o meclislerde işimiz ne? O zaman çoğunluğu elde edenler muhalefetin sorduğu her türlü soruyu her seferinde engelleyebilir ve mecliste muhalefet de yok edilmiş olur. Böyle bir demokrasi anlayışı olabilir mi? Demokrasi, kurumlara ve insanların yaşam tarzlarına yerleşen bir kültür olmadığı sürece bu tip engellerle daha çok karşılaşacağız anlaşılan. Öyle gözüküyor. Siyasi muhataplarımızın bu konuya daha dikkat etmesi ve demokrasi ilkelerinin bir araç değil bir amaç olmasını da bilmeleri gerekiyor.

Amacım vahim bir hak ihlali olarak değerlendirdiğim bu kısıtlayıcı düzenlemelerin bundan sonra diğer belediyelerde yaşanmaması ve bilgi edinme hakkının önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Ayrıca Bağcılar özelinde yaşanan bu yanlış uygulamanın diğer belediyelere kötü bir örnek teşkil etmemesidir. Önerim ise; belediye meclislerinin çalışma usul ve esaslarına bilgi edinme ve denetim amaçlı olan bu önergelerin başkanlık makamına havalesinin zorunlu olduğunun yazılması ve bu yönde ilgili birimlerce belediyelere yazılı bir hatırlatma yapılmasıdır. Haklarımızın kısıtlanmadığı daha demokratik ve şeffaf bir Türkiye dileğiyle, Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ümüt Yurdakul (Bağcılar Belediyesi/İBB Meclis Üyesi)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.