• BIST 106.239
  • Altın 160,657
  • Dolar 3,8781
  • Euro 4,5726
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C

CHP'li Gök: Filistin halkı barış istiyor

CHP'li Gök: Filistin halkı barış istiyor
CHP'li Gök, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü başlıklı Barış Zirvesi'ne katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen CHP Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Levent GÖK Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü başlıklı Barış Zirvesine katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İşadamları Konfederasyonu, Ankara’da bulunan Arap Devletler Ligi Türkiye Temsilciliği ve Filistin Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü başlıklı bir Barış Zirvesi dün Ankara Hilton Otel’de yapıldı.

Zirveye 15 civarında Arap ülkesinin büyükelçileri, Arap Devletler Ligi Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Mohamed El Fatah Naciri Filistin Başbakan Yardımcısı katıldı.

Toplantıda, “Tüm dünyada uluslararası toplumun sevgi, saygı, hoşgörü, barış içinde adil ve eşit yaşaması için mazlum Filistin halkının baskı, zulüm ve acılarla dolu tarihinde yaşadıklarına son verilip, Birleşmiş Milletler’de ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsüyle değil, ‘uluslararası toplumla eşit ve adil haklara sahip, tam bağımsız Filistin Devleti statüsüyle diğer üye milletlerin yanındaki yerini başkenti Kudüs olarak almalı ve bu yönde gereği yapılmalıdır” dendi.

Toplantıya Cumhuriyet Halk Parisi’ni temsilen CHP GRUP Başkanvekili Ankara Milletvekili Levent GÖK katılarak bir konuşma yaptı.

Levent GÖK, konuşmasında şunları söyledi:

“İsrail ve Filistin arasında sağlanacak bir barışın sözü bile dünya barışseverleri için büyük bir heyecan vesilesidir. Çünkü İsrail-Filistin barışı sadece İsrail ve Filistin halkları için değil, sadece Ortadoğu halkları için değil, dünyanın bütün ülkeleri için önemlidir.

Halkları savaşın kıyımından kurtaracak, savaşsız ve sömürüsüz bir iklim yaratacak her adım dün olduğu gibi bugün de ülkemizin ulusal kurtuluş savaşı içinde kurulmuş partimiz Cumhuriyet Halk Partisi tarafından büyük bir heyecan ve içtenlikle desteklenmektedir. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak yıllardır işgal altında soluk almaya çalışan Filistin’e her türlü desteği ve yardımı yapması konusunda hükümete destek verdiğimizi ve bu konuda atacağı her adımı da desteklemeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim.

Ulusal Kurtuluş Savaşı vermiş kadroların kurduğu bir siyasi partinin bugünkü yöneticileri olarak bizler, kardeş Filistin halkının çektiği eziyet ve sıkıntıları, verdikleri ulusal kurtuluş mücadelesinin ulviliğini ve zorluğunu en iyi anlayacak bir duruşa, bakışa sahibiz…

Biz Filistin halkının barıştan yana olduğunu, barış için kararlı ve samimi olduğunu biliyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Filistin Devletinin tanınması çabasında Filistinli kardeşlerimizin yanındayız.

Gazze ablukasını meşru ve hukuki sayan BM Mavi Marmara Raporuna şiddetle karşı olduk, bu duruşumuzu sürdürme kararlılığı içindeyiz.

Biz öteden beri Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunun uluslararası camiada çok daha donanımlı ve daha geniş ve samimi desteklerle savunulabilmesi gerektiğine inanmaktayız.

Filistinli kardeşlerimizin haklı olduğu tüm davalarda Filistinlinin hukukunu çiğnetebilecek uluslararası metinlere vesile olmamak için daha özenli bir diplomasi ve daha akıllı bir dış politikayı zorunlu görmekteyiz. Filistin halkının Akıllı ve samimi dostlara olan ihtiyacı bugün daha da hayati önemdedir.

Akan kanı durdurarak kalıcı ve adil barışı sağlamak insanlığın önünde duran en temel görevdir. Ateşkes bunu sağlamaz, bunu sağlayacak olan şey, işgali sonlandırmak, geri çekilmektir. İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmedikçe kalıcı bir barıştan söz edilmesi asla mümkün değildir.

CHP olarak geçtiğimiz Ramazan Bayramını Gazze’de işgal altında kurşun ve bomba yağmuru altında bulunan Filistinli kardeşlerimizle birlikte geçirmek için Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla Gazze’ye gitmek için başvuruda bulunduk. Filistinli kardeşlerimize moral vermek, hastanelerde yaralı kardeşlerimize ziyarette bulunmak istedik. En az sizler kadar içimizin yandığını bilmenizi isteriz… Filistin halkının yanında olduğumuzu tüm dünyanın bilmesini istedik...

CHP Gençlik Kollarımızın geçtiğimiz günlerde birçok ülkenin gençlerinin katılımıyla düzenlediği çalıştaya Filistin’den de İsrail’den de katılan gençler barışa olan özlemi ve kararlılığı ifade ettiler. Umutlarımızı yeşerttiler.
Birleşmiş Milletler tarafından 2014 yılının Filistin’le dayanışma yılı olarak ilan edilmiş olmasının lafta kalmamasını, Sonuna yaklaştığımız 2014 yılının Filistin halkına özgürlük ve bağımsızlık getirmesini, Ortadoğu’ya ve dünyamıza barış getirmesini diliyoruz…

Başkenti Kudüs olan Filistin Devleti kurulmadan Ortadoğu’da barış olmayacağına biz de inanıyor ve onurlu, mücadelece Filistin halkını derin bir saygıyla selamlıyoruz…”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.