• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

CHP'li başkandan tepki çeken uygulama

CHP'li başkandan tepki çeken uygulamaHaberin galerisi için tıklayın!
Tonami Meydanı’ndaki 158 ağacın kesimine, belediye ekiplerince başlandı.

Süheyla GÖZDERELİLER / YALOVA, (DHA) - Yalova Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu sabah erken saatlerde Tonami Meydanı’ndaki ağaçları kesmeye başlarken, yapılan çalışmalara İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de katıldı.

Çalışmalar çerçevesinde araç trafiği, Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne yönlendirilirken, Yalova Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekipleri, trafik akışının sağlanması konusunda çalışma yürütüyor. Bu arada ağaçların kesilmesine tepki gösteren Yalova Platformu üyesi Hakim Menteş, "Biz işin başından beri burada ağaçların kesilmesine, buranın bir beton yuvasına dönmesine karşıyız. Yırca’da kesilen 6 bin zeytin ağacı, 'Termik santral ihtiyacı var' diye yapılmıştı. Burada yapılanın da bundan farkı yoktur. Ya da 3'üncü boğaz köprüsü yapılacak diye yüzbinlerce ağacın kesilmesinden farkı yoktur. Belki ölçeği küçüktür ama zihniyet yine aynı zihniyettir. Sadece bir ihtiyaç var deyip diğer alternatifler düşünülmeden ağaçların kesilmesine biz her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Şu yapılan bir ayıptır. Yalova için çok üzücü bir gündür" dedi.

Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak için ağaçların kesilecek olmasına tepki gösterilmesi ile ilgili olarak geçen hafta açıklama yaparak, "Türkiye’de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek" demişti.

CHP'Lİ VEKİLDEN TEPKİ

CHP'li Yalova Belediyesi'nin, köprülü kavşak yapmak için ağaçları kesmesine parti içinden ilk tepki İstanbul Milletvekili Melda Onur'dan geldi. Onur, Twitter hesabından "Biz Gezi'yi, Validebağ'ı, arkadaşlarımız Yırca'nın zeytinlerini korumaya çalışırken, bu kıyımı nasıl savunacağız" diyerek tepki gösterdi.

BELEDİYE BİNASINA SİYAH ÇELENK

Yalova’da Tonami Meydanı’na yapılacak köprülü kavşak projesi kapsamında bu sabah Yalova Belediyesi ekipleri tarafından bölgede bulunan 158 ağacın kesimine başlanmasına Yalova Platformu üyeleri tepki gösterdi. Platformu üyeleri belediye binası önüne gelerek siyah çelenk bıraktıktan sonra açıklama yaptı.

Grup adına konuşan avukat Zeki Öçal, köprülü kavşak yapımı bahane edilerek bu sabah erken saatlerden itibaren 200’e yakın ağacın Belediye tarafından katledildiğini söyleyerek, "Yalova Platformu olarak belediyeye önerilerde bulunduk. O ağaçların kesilmeden de bir trafik düzenlenmesi yapılmasının mümkün olduğunu, bu konuda uzmanların yardımcı olabileceğini söyledik. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, seçimlerden kısa bir süre önce Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün 50 metre yanında kesilmiş bir kavak ağacının önünde poz verip olayı kınadığını ve bir ağaç katliamı olduğunu söylemişti. Biz bugün Başkan'dan Yürüyen Köşk’le, kesilen ağaçlar arasındaki mesafeyi ölçmesini istiyoruz" dedi.

Yalova Belediye Başkanı CHP'li Vefa Salman...

BELEDİYE: BU DURUM FAZLASIYLA TELAFİ EDİLECEK

Yalova’da bu sabah Tonami Meydanı’ndaki köprülü kavşak projesi nedeniyle bölgedeki 158 ağacın kesiminin başlaması üzerine gösterilen tepkilere Yalova Belediyesi yazılı açıklama ile yanıt verdi.

Yalova Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 1 Mart 2013 tarihinde dönemin Yalova Belediye Başkanı tarafından İzmit-Yalova-Bursa şehirlerarası karayolunun konum itibariyle yoğun araç trafiğine maruz kaldığı, karayolunda trafiğin durma noktasına geldiği vurgulandı. Açıklamada bu durumda itfaiye, ambulans gibi acil müdahale araçlarının zamanında müdahale etme şansını ortadan kaldırdığı gerekçesiyle, can ve mal güvenliğinin sağlanması ve çağdaş ulaşımın hedeflenmesi amacıyla Karayolları Müdürlüğü’nden köprülü kavşak talebinde bulunulduğu bildirildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 6 Nisan 2013’te köprülü kavşağa dönüşüm için refüj ve yol kenarında bulunan ağaçların kaldırılması gerekçesiyle, ağaçların tescilli olup olmadığının incelenmesini istediği belirtilen açıklamada, 6 Mayıs 2013’te Bursa İli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Yalova girişindeki Tonami Kavşağı’nın mevcut onaylı doğal SİT alanında kalmadığı ve alanda bulunan ağaçların tescilli olmadığını tespit ettiği ifade edildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü 11 Haziran 2013 tarihinde de çeşitli cinsteki ağaçların kaldırılması gerekeceğinden, mevcut bu durumda projelendirmenin yapılamayacağını bildirdi. Yalova Belediyesi 5 Aralık 2013 tarihinde ağaçların belediye tarafından kaldırılacağını taahhüt ederek Köprülü Kavşak Projesi’nin bir an önce hazırlanmasını istedi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 17 Mart 2014’te gönderilen yazıda onaylı köprülü kavşak plan ve profillerinin Yalova İmar Planı’na işlenmesi ve proje nedeniyle yol inşaatında kalan ağaçların belediye tarafından kaldırılmasının istendiği kaydedilerek şöyle devam edildi:

“04.09.14 tarihinde Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından kavşak alanlarındaki ağaçların kaldırılması ile ilgili çalışma yapılmadığı ancak ağaçların kaldırılması halinde projenin yapım ihalesinin mümkün olabileceği resmi yazı ile Yalova Belediyesi’ne bildirilmiştir.

18.09.14 tarihinde belediyemizce Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapılmış olan müracaatımız üzerine bahse konu olan yerin orman sayılmayan yer olduğu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca herhangi bir kaydının bulunmadığı, ağaçların kesilmesinde ve sökülmesinde bir sakınca bulunmadığı bildirilmiştir.”

Açıklamada, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce ancak ağaçların kaldırılması sonucunda ihale aşamasının uygulamaya geçilebileceğinin şart koşulması, başta valilik olmak üzere ilgili kurumların projenin can ve mal güvenliği açısından ivedilik arz ettiğini belirtmeleri sonucunda gerekli işlemlerin yapıldığı da kaydedilerek, “Teknik şartların getirdiği tüm olumsuzlukların bilincinde olan belediyemiz, önümüzdeki günlerde çevre sorumluluğu bilinciyle kamu menfaatlerini göz önünde bulundurarak, mecburiyet karşısında yaratmış olduğu bu durumu fazlasıyla telafi edecek düşünce ve çevre bilincindedir. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımız projelerimizle, söz konusu kavşak ve çevresinde eskisini aratmayacak planlama yapılacaktır.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.