• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

CHP'den demokrasi paketi

CHP'den demokrasi paketi
Teklif, yüzde 10 seçim barajının yüzde 3 olarak değiştirilmesini öngörüyor.

ANKARA (ANKA) - CHP, Demokrasi Paketini TBMM Başkanlığına sundu. Teklif, yüzde 10 seçim barajının yüzde 3 olarak değiştirilmesini öngörüyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Demokrasi Paketi teklifini açıkladı.

70 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını ifade eden Tanrıkulu, 21 kanunda değişiklik öngörüldüğünü belirterek şöyle dedi:

“Adalet ve Kalkınma Partisinin çözümü başka yerlerde değil, parlamentoda araması lazım. Parlamentoyu esas alan 70 maddelik esaslı bir demokrasi paketini TBMM Başkanlığına bugün sunacağız.”

-“BAŞBAKAN’IN IŞİD YÖNTEMLERİNİ ÖNERMESİNE GEREK YOK”-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Kim milli hazinemize, kaynaklarımıza yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, kim herhangi bir şekilde harama bulaşırsa kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Kol koparma, kol kesme IŞİD yöntemleri, Başbakan’ın IŞİD yöntemlerini önermesine gerek yok. Daha 2 gün önce 3 gün önce hepimizi ürperten görüntüler yayınlandı Suriye’de. IŞİD hırsızlık yapanın kolunu kesiyordu, Başbakan’ın bu IŞİD yöntemlerini Türkiye’ye önermesine gerek yok. Önereceği yöntem hukuk devleti yöntemleridir. O da nedir, suçlanan bakanlarını, milletvekillerinin aklanması için Yüce Divan yolunu açar. Dolayısıyla yöntem IŞİD yöntemleri değil, kol kesme, kol koparma, kafa kesme yöntemleri değil, hukuk devleti ilkeleridir.”

Dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonuna ilişkin soruya Tanrıkulu, “Eğer gerçekten de bu milletvekilleri aklanmak istiyorlarsa, kamunun vicdanında mahkum olmuşlardır, aklanma haklarını kullanmak durumundalar. Aksi takdirde yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvetin üstünü kapatmış olacaklar” dedi.

Çözüm sürecine ilişkin soruya Tanrıkulu, “Gizli yürütülen süreçten bir barış ortamı çıkmaz” dedi.

Başbakan’ın Şişli konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Tanrıkulu, “Türkiye’de bin tane ilçe belediyesi vardır, hepsinde sorun vardır. Bunları biz parti hukukumuz çerçevesinde aşarız. Başbakan bugün yargılanan dört tane arkadaşı için iki üç cümle söylesin” dedi

-CHP’NİN DEMOKRASİ PAKETİ NE GETİRİYOR-

Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından imzalanan Toplumsal Barış ve Demokrasi İçin Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nde ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, genel seçimlerde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesini amaçlıyor.

-DİL YASAKLARI KALKIYOR-

Teklif, siyasi partilerin Türkçe’den başka dillerde faaliyette bulunmasının önündeki yasakların tamamen kaldırılmasını amaçlıyor.

Teklif, kuruluşunu gerçekleştirmiş, teşkilatlanma barajını aşmış, ilk büyük kurultayını yapmış ve seçime girmeye hak kazanmış tüm siyasi partilere, bir milletvekilliği genel seçimine girdikten sonra, herhangi bir baraj şartı olmadan, aldıkları oy sayısı ile orantılı şekilde her yıl devlet yardımı verilmesini öngörüyor.

Teklifin getirdiği diğer düzenlemeler şöyle:

Türkiye’nin temel sorunlarının toplumsal mutabakatla çözülmesine katkı sunmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu kurulacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Geçmişte Yaşanan Acı ve Travmaları Hatırlatan İsimleri Taşıyan Yerlerin Belirlenmesi ve Bu İsimlerin Kaldırılmasına İlişkin Tespit Komisyonu” kurulacak.

Dersim olaylarıyla ilgili arşivlik malzeme niteliğindeki her türlü bilgi ve belge bulunduran kamu kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler, tüzel kişiler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ellerinde bulundurdukları arşiv malzemesini her türlü zararlı tesir ve unsurlardan korumak, yıpranmasını önlemek, varsa gizlilik kararını kaldırmak asli düzenlerine göre tasnif edip Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teslim edecek.

21 Mart günü Nevruz Bayramı olarak resmi tatil ilan edilecek.

Eski Diyarbakır Cezaevinde Diyarbakır da İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi kurulacak.

Geçici köy korucusu olarak çalışanların görevleriyle ilişiği en geç üç ay içinde kesilecek.

Mayınlardan temizlenen arazilerin bulunduğu bölgede yerleşik olan ve bir aylık ortalama geliri net asgari ücret tutarının altında olanlara, talep etmeleri halinde sadece tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere bedelsiz arazi tahsis edilecek.

-HRANT DİNK CADDESİ-

İstanbul İli Şişli İlçesi sınırları içinde yer alan bir caddenin adı “Hrant Dink Caddesi” olarak değiştirilecek.

-HERKES, ÖNCEDEN İZİN ALMAKSIZIN TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEME HAKKINA SAHİP OLACAK-

Herkes, önceden izin almaksızın, şiddet, kin ve düşmanlığı içermeyen, tahrik veya teşvik etmeyen, belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olacak.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü zaman sınırlaması olmaksızın yapılabilecek.

Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi hazırlık aşamasında altı ay, soruşturma safhasında en çok bir yıl olacak.

-BİBER GAZI YASAKLANIYOR-

Teklif, polisin sahip olduğu “zor ve silah kullanma” yetkisinin orantısız güç kullanımına ve yaşam hakkı ihlallerine yol açmayacak kurallara bağlanması amaçlanıyor. Teklif ile kimyasal ve başkaca gaz veya tozların kullanılması yasaklanıyor.

Teklife göre polis ihtarda bulunmadan silah kullanmayacak, direnmeyi etkisiz hale getirebilmek için kullanacağı araç ve gereç ile kullanacağı zorun derecesini belirlerken kişinin yaşam hakkını tehdit etmeyecek şekilde somut delillere göre karar alacak. İnsan sağlığına zararlı etkileri bulunan gaz ve tozların ithalatı ve imalatı yasak olacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.