• BIST 105.268
  • Altın 163,142
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C

CHP Soma Raporu'na neden şerh koydu?

CHP Soma Raporu'na neden şerh koydu?
CHP'li vekiller Soma Raporu'nun suya sabuna dokunmadığını belirterek şerh koydu.

ANKARA (ANKA) - CHP, Soma maden kazasının nedenlerini incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun raporuna koyduğu şerhin gerekçesini açıkladı. CHP, “Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Raporu, mahcup, korkak ifadelerle hazırlanmış, gerçek sorumlulara dokunmayan korkak bir dille hazırlanılmıştır” denildi.

Soma Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Özgür Özel, Sakine Öz, Namık Havutçu ve Hasan Ören Meclis’te düzenledikleri basın toplantısı ile tamamlanan Soma Raporu’nu eleştirdiler. CHP’li üyeler, Soma’da meydana gelen maden kazasını incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Raporuna koydukları şerhin gerekçesini açıkladılar. CHP'liler, raporun, Komisyon Başkanlık Divanı ve AK Partili üyeler tarafından eksik ve yanlı hazırlandığını öne sürdüler.

Toplantıda konuşan CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, “Devletin en tepesinden bakanlara ve kurumlara, oradan Soma’da yerel siyasete kadar batağa saplanmış bu sorumlulara değinmeyen rapor, sustuğu her satırda siyasi utanç belgesine dönüşmüştür” dedi.

Öz şöyle dedi: “Madenciliğin denetiminde tüm ilke ve kuralları siyasi yandaşlıklar uğruna yıkan Bakanları anmayan; rodövans ve hizmet sözleşmelerinin, özelleştirmenin nasıl hile hurdalarla dolu bir yolsuzluk ve usulsüzlük düzeni kurduğunu açığa vuramayan komisyon raporu ürkektir. Asıl siyasi sorumlular, dönemin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 saatte bir katil soğukkanlılığıyla ölümlerin sayısını açıklayan Bakanlar Taner Yıldız ve Faruk Çelik, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit ana yönetim kadrolarıdır. Soma’da, gerekse Ermenek’te işletmeleri devralırken yaptırmaları gereken düzenli etüt, risk değerlendirme, projelendirme, sondaj, jeoteknik etüt süreçleri, asıl sorumlular olan Bakanlık ve genel müdürlükler tarafından yeterince denetlenmemiştir. Bu komisyon raporu, bazı tespitleri dışında, bir araştırma komisyonu değil, hakikatleri uyuşturma komisyonudur. İhmallerde açıkça payı olan siyasi sorumluları ortaya koymayarak Türkiye’yi oyalamakta, gereksiz detaylarla sözü uzatıp katliamın özünü gözden kaçıracağını sanmaktadır."
Özgür Özel de, muhalefet şerhleri olmadan komisyon raporunun açıklanmasının usulen hatalı, etik olarak sorunlu olduğunu söyledi. Raporun, mahcup ifadelerle, gerçek sorumlulara dokunmayan, korkak bir dille kaleme alındığını ifade eden Özel, yazılması gereken asıl raporun yazılmadığını öne sürdü.

SUYA SABUNA DOKUNMAYAN RAPOR

CHP’nin muhalefet şerhinde; CHP’li üyeler , Araştırma Komisyonu raporunu, suya sabuna dokunmayan, Türkiye’nin her bir karışına dağılmış Soma ağıtını yürekten duymayan, tüm somut uyarılara ve önerilere karşın teknik ayrıntıların ötesine ısrarla geçmeyen, utanç verici bir siyasal girişim olarak gördüklerini dile getirdiler.

CHP’li üyeler tamamlanan Soma raporuna şu tepkileri dile getirdiler:

“Bir Meclis Araştırma Komisyonundan beklenti, elindeki yetkiler , raporunda ortaya koyacağı somut saptamalar ile teknik uzmanlardan oluşan sıradan bir araştırma faaliyetinin çok ötesindedir. Bu Komisyon eliyle TBMM’de millet adına hesap sorma ve yargı organının yerine geçmeden de denetim görevini tam yaparak sorumluları ortaya çıkarmak mümkündür. Faciaya göz göre göre zemin hazırlayan sürecin ‘siyaset-sermaye-sendika’ üçgenindeki analizine yönelmediği müddetçe önereceği politikaların, yazacağı tespitlerin geçerliliği olmadığını baştan beri savunduğumuz komisyon, çoğu yerde inandırıcılığı ve somutluğu bulunmayan, sorun gördüğü yerde sorumlulara gözünü kapatarak vicdanları bir kez daha yaralayan bir rapora imza atmıştır. Madencilik düzeninin omurgasına, sistemin temel siyasal ve yapısal yanlışlarına teğet geçen rapor, sonuç bölümünde önerdiği politika demetinin yaptırımını zorlayacak somut bir dayanaktan, kısacası Soma’nın toplumsal gerçeklerinden uzak ifadeler kullanmıştır. Bu araştırma komisyonu, tüm uyarı ve önerilerimize karşın, mevcut raporuyla işte tam da bu yanlışların ve eksiklerin içine düşmüş, Türkiye’de madenciliğin çekirdeğine işlemiş siyasal mekanizmaların eleştirisini hakkıyla yapamamıştır.”

-KOMİSYON AMACI DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞAMAMIŞTIR-

CHP’li üyeler, sayı olarak çoğunluğu AK Partililerden oluşan komisyonun amacının dışında çalıştığını, raporda teknik bilgilerin dışında kazanın gerçek nedenlerinin yer almadığı suçlamasını getirdiler.

Muhalefet şerhinde şu görüşlere de yer verildi:

“Ne var ki, gelinen noktada, hazırlanmış olan araştırma komisyonu ana raporunun, kamuoyunun 13 Mayıs’tan itibaren cevabını beklediği temel sorulara net tespit ve yanıtlar vermekten uzak durduğu, siyasal bir organ olan ve Meclis’in siyasi denetim yetkisini kullanan araştırma komisyonunun, siyasal saptamalar yapmaktan birçok nedenden ötürü geri kaldığı görülmektedir.

21 Mayıs tarihinde Meclis’te kurulan Soma Komisyonu’nun eksiksiz tüm toplantılarına katılım gösterilmiş, bilfiil çalışmalarında etkin yönlendirmeler yapılmış, görüşülmesini ve dinlenilmesini istediğimiz kişilerin listesi sunulmuş, önergelerle süreç desteklenmiştir. Ancak hazırlanan bu raporda belirli bölümlere katılmak ve hazırlanan teknik bilgiyi önemsemekle birlikte, raporun siyasi olarak hiçbir kurum ve kişiye dokunmuyor oluşu kabul edilebilir değildir.”

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.