• BIST 105.268
  • Altın 162,850
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara -3 °C

CHP liderini ifadeye çağıran savcı tanıdık çıktı

CHP liderini ifadeye çağıran savcı tanıdık çıktı
Kemal Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcı, hükümete yakın A Haber'de 17 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkında 'Bu bir darbe girişimidir' demişti.

GERÇEK GÜNDEM - CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında “Hakaret” suçlaması ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında “şüpheli” olarak ifadeye çağrıldı.

Olayın basına yansımasının ardından milletvekili olan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı uzlaştırma büro savcılarından Mehmet Demir tarafından “sehven” ifadeye çağrıldığı ortaya çıktı. Savcı Demir, hükümete yakın A Haber'de  katıldığı programda 17 Aralık ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını savcıların “darbe” girişimi olarak yorumlamıştı.

A Haber’de ‘Anlatılmamış Öyküler’ programında Can Okanar, 17 Aralık operasyonuyla ilgili “Bu bir darbe girişimidir” diye yazı kaleme alan ve kamuoyunun ilgisini çeken İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir’i ağırlamıştı.

Savcı Demir’in açıklamaları şöyle idi:

“BAŞBAKAN İHBAR ETTİ, YARGI GEREĞİNİ YAPMADI”

Sayın Başbakan 17 Aralık’tan sonra hükümete karşı bir darbe girişiminde bulunulduğunu ilan etti, tespit etti ve bunu açıkladı. “Yargı ve emniyetten oluşan bir cunta tarafından darbe girişiminde bulunuluyor” dedi. Kamuoyu da bunu böyle algıladı. Can alıcı soru şu: Darbe teşebbüsü olduğuna kim karar verir? Bu sorunun yasal mevzuat içinde bir cevabı yok. Ancak hukukun temel prensibi ve siyaset bilimi açısından cevabı nettir. Darbe teşebbüsüne maruz kalan iktidar karar verir, ki darbeyi önlesin. Başbakan emniyet ayağını kendi yetkisi dahilinde görevden aldı. Burada harekete geçmesi gereken kurul vardı: HSYK. Kurul harekete geçmediği gibi 25 Aralık’ta bir sayın savcımız 17 Aralık’taki dosyadan daha kapsamlı, daha büyük sanki bütün hükümetin eylem ve işlemlerini soruşturma altına almış gibi bir dosyayı daha piyasaya sürdü. Buna karşı da kurul hareket etmediği gibi bu işlemleri yapan savcı ve hakimlere destek çıkarcasına “Bırakın savcılar işlerini yapsın” anlamına gelen ve yönetmelik değişikliğini eleştiren bir açıklama yaptı.

“DARBEYE KARŞI ÇIKALIM’ DİYE ÇAĞRI YAPTIM”

Böyle olunca sorumluluk hisseden bir vatandaş ve bağımsız yargının bir mensubu olarak Başbakan’ın “Darbe teşebbüsü var” sözünün kamuoyunda kabul görmesine rağmen hakim ve savcıların üye oldukları ve meslektaşlarımızın yorum yaptıkları bir siteye ‘Darbeye karşı çıkalım’ başlıklı bir yazı yazdım. Yargı maalesef hiçbir konuda harekete geçmemiştir. Bir tek İstanbul başsavcısı 25 Aralık’ta harekete geçmiştir. Bildiri dağıtan arkadaşımızın o soruşturmayı yetkisiz, usulsüz, kendisinden gizli yaptığını görerek harekete geçmiştir ve dosyadan uzaklaştırmıştır. TMK 10. Maddesinde sayılan suçları soruşturmakla yetkili bölümün başında olan başsavcı vekili arkadaşımıza ve yanına birçok savcı da ilave etmek üzere bu soruşturmayı yürütmeleri talimatını vermiştir. Bu tamamen başsavcının yetkileri dahilindedir. Sayın Çolakkadı harekete geçmiştir ve usulsüz gördüğü bir soruşturmada yargının tarafsızlığına gölge düşmesin diye başka savcıları görevlendirmiştir.

“SAVCILAR KİŞİSEL KURGULARIYLA HAREKET EDEMEZ”

İstanbul Savcılığı’nda görevli tüm başsavcı vekilleri ve savcılar talimat esaslarına görev iş yaparlar. Öncelikle de CMK’daki hükümlere göre soruşturma yaparlar. Soruşturmanın da bir rutini ve yasal bir çerçevesi vardır. Savcılar yasaların ve mevzuatın dışına çıkarak kendi kişisel kurgularıyla hareket edemez. Bir soruşturmanın rutini her savcı tarafından bilinmesi talimatta özellikle vurgulanmış. toplumu ilgilendiren önemli olaylar özelikle vurgulanmıştır. Bu olaylar en seri şekilde telefon, faks ya da e-mail yoluyla başsavcıyla bildirilmesi lazım. Başsavcının bu soruşturmalardan haberi olması lazım. Ki buna bir savcı yeter mi, 5 savcı mı gerekli, soruşturma usulüne göre yürüyor mu, soruşturmayı yapan savcı buna yetkili mi? Çünkü soruşturma evrakının adliyede nasıl kayda alınacağından tutun nasıl iddianame ya da takipsizlik kararına kadar nelerin yapılması gerektiği çalışma talimatında, kalem hizmetleri yönetmeliğinde, CMK’da vardır. Bu böyleyken hiçbir savcı bildiri dağıtamaz. HSYK da hiçbir zaman herhangi bir savcı veya hakimin tarafını tutuyormuş görüntüsü verecek açıklamada bulunamaz. Çünkü hepimizin hakkında işlem yapan yegane kurum orasıdır. HSYK’nın bildiri dağıtma görevi yok. HSYK’nın üzerinde herhangi bir kurum da yok.

“HSYK ÜYELERİ İSTİFA ETMELİLER”

HSYK soruşturmasını da kendi içinde yapar. Anayasa değişmediği müddetçe HSYK üyelerini herhangi bir makamın veya kurumun görevden alma yetkisi yoktur. Anayasa değişecek veya bu 13 arkadaşımız istifa edecekler. 2014’ün 10. Ayında kurul seçimleri var. O döneme kadar bu üyeler hiçbir hakim ve savcı hakkında işlem yapmayacaklar. Adalet.org sitesinde şimdiki kurumun lehinde ve aleyhinde görüş bildirdiler. Bu kurul bunları görüyor. Bildiriyi yayınlamakla tarafsız olmadığını tescil etti. Bundan sonra hangi hakim ve savcı hakkında iyi bir şey de yapsa aleyhte yapsa da şaibeli olur.

“RUTİNE HİÇBİR SAVCI MÜDAHALE EDEMEZ”

Savcı Demir, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in sorgusu sırasında yaşanan ve iddialara göre ‘Celal Kara’ olduğu belirtilen savcının, “2 dakikanız var, anlatın” tavrının da mevzuat dışı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Savcının görevi şüphelinin lehindeki ve aleyhindeki bütün delileri toplama ktır. Lehinde ve aleyhinde delil toplayacağınız bir şahısa 2 dakikanız var diye süre belirtmek mümkün müdür? Yanlış bir tavırdır. 26 yıllık Cumhuriyet savcısıyım rutini şudur: Siz müdahale etmezsiniz. Şüpheliye neyle suçlandığınızı söylersiniz o ne söyleyecekse söyler. Eğer sizin sormak istediğiniz başka bir şey varsa arada sorarsınız. Şüpheli şahit, rapor var diyorsa siz onları da araştırmak zorundasınız. Bu söylediğim yasa gereğidir, yorum değildir. Savcının böyle bir şey söylememesi gerekir. Bu bir savcı tavrı değildir.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.