• BIST 108.434
  • Altın 151,492
  • Dolar 3,6547
  • Euro 4,3288
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

CHP liderinden MİT'e 'Gestapo' benzetmesi

CHP liderinden MİT'e 'Gestapo' benzetmesiHaberin galerisi için tıklayın!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum'da Cumhuriyet Gençlik Merkezi'nin açılışına katıldı.

Nursima KESKİN - Hümeyra PARDELİ - Kerim BURUCU/ ERZURUM, (DHA)-  Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) adındaki gibi 'Milli' olmasını ve devlete hizmet etmesini istediklerini anlatırken, "Bir siyasal partinin içişlerine müdahale etmesini istemiyoruz. İktidardan gelecek talimatla 'bir siyasal partiyi nasıl karıştırırım' diye bir çabanın içine girmesini istemiyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemel Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Seyhan Erdoğdu, Tekin Bingöl ile birlikte THY'nin tarifeli uçağıyla saat 09.00'da Erzurum'a geldi. Havalimanında partililer tarafından karşılanan Kemel Kılıçdaroğlu, beraberindekilerle merkez Yakutiye İlçesi Yukarı Mumcu Caddesi'ndeki Cumhuriyet Gençlik Merkezi'ne geçti. Kılıçdaroğlu, burada MİT'in CHP'nin içinde karışıklık yaratması iddialarıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlarken şöyle dedi:

"Şu anda Cumhuriyet'in değerlerini savunan ulusal değerlere, milli değerlere bağlı olan demokrasiyi ve özgürlüğü savunan AKP'nin karşısında tek parti var, adı; CHP. Siyasal partiler devleti yönetmek üzere iktidara gelirler, devlet olmak için değil. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi şu anda bir devlet partisidir. Devletin kurumları devlete hizmet etmiyorlar. AKP'ye hizmet ediyorlar. Bunlardan birisi de MİT içindeki bir gruptur. Biliyorsunuz yasayla kurulmuştur. Almanya'da Gestapo'da yasayla kurulmuştur. Gestapo'nun özelliği neydi? Alman devletine değil, Almanya'daki iktidara hizmet etmekti. Biz Milli İstihbarat Teşkilatı'nın adı üstünde; 'Milli' olmasını ve devlete hizmet etmesini istiyoruz. Bir siyasal partinin içişlerine müdahale etmesini istemiyoruz. İktidardan gelecek talimatla 'bir siyasal partiyi nasıl karıştırırım' diye bir çabanın içine girmesini istemiyoruz. Bunu açıklıkla da ifade ediyoruz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Cumhuriyet Gençlik Merkezin açılışını yaparak gençlerle bir süre sohbet etti. Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık meşalesini yaktığı Erzurum'un Kurtuluş Savaşındaki önemine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, CHP'nin Erzurum'da zayıf kaldığını, güçlenmenin yolunun da gençleşmek, umut ve mücadeleden geçtiğine dikkati çekti. Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Çalışırsak, düşüncelerimizi anlatırsak Erzurumlu'yu kazanabiliriz. Erzurumlu, Mustafa Kemal Atatürk'e destek verdi. Nene Hatun'un kenti aynı zamanda. Dolayısıyla kadını, erkeği ile milli mücadeleye baş koymuş bir kent ve bu kentte bizim gençlerimizin var olması, seslerini daha gür çıkarmaları lazım. Bu yüzden sizin burada böyle bir merkez kurmanız benim açımdan çok güzel. Sizleri yürekten kutluyorum. Ama seçimlerde göreceğim nasıl bir performans sergilediğinizi. Yeter ki çalışın ve düşüncelerinizi yayın. Biz milli bir partiyiz. Ulusal kurtuluş savaşının küllerinden doğan bir partiyiz. Ülkemizin her tarafını huzura ve refaha götürmek istiyoruz. 'İşsizlik olmasın' diyoruz. Bu bölge ekonomik açıdan çok şey kaybeden bir bölge. Oysa Erzurum bir dönem Doğunun Paris'i olarak adlandırıldı. Bugün öyle adlandırılmıyor. Eski görkemli günlerine yeni umutlarla taşımak mümkün. CHP iktidarıyla Erzurum'u gerçekten 'Doğu'nun Parisi' haline getirmek mümkün. Çünkü burası bir üniversite, tarih, tarım kenti. Her şey var burada ama buna rağmen kan kaybediyor. Erzurum'u canlandırmak bizlerin görevi. Sizler sürekli çalışıp yükselip mücadele ederseniz hepimiz kazanırız. Türkiye kazanır."

"ŞİKAYET EDİYORSAN, KILIÇDAROĞLU'NA YETKİ VERECEKSİN"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Palandöken İlçesi'ndeki Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kültür Merkezi'nde partisinin bölge toplantısına katıldı. 'Başbakan Kemal' ve 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları ile karşılanan Kılıçdaroğlu, toplantıya girmeden önce iki kahveye giderek halka sohbet etti. Erzurum'un 6 milletvekili olmasına karşın sorunlarının TBMM'de yeterince dile getirilmediğinden yakındığını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"Şikayet ediyorsan Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki vereceksin. Şikayet hakkın yok. Yetki verdiğin zaman, geleceğiz ve o zaman sorununu çözmezsem, 'Neden sorunumu çözmedin?' diye bana soracaksın. Yetki ver gör bakalım. Bu ülkede sorunlar nasıl çözülürmüş. Diyorlar ki; Doğu'da ve Güneydoğu'da neler oluyor? Batıdakinden farklı birşey yok. İşsizlik, yoksulluk, sefalet, taşeron işçilik var. Emekli geçinemiyor. Bunların hepsinin çözümünü biliyorum. Etnik kimliğin üzerinden kim siyaset yapıyorsa bilki sana ihanet ediyordur. Senin inacın üzerinden kim siyaset yapıyorsa ihanet ediyordur. CHP Genel Başkanı olarak söz veriyorum. Senin kimliğinle, inancınla, yaşam tarzınla sorunumuz yok. Bizim sorunumuz neden işsizlik var, neden çocuğuna iş bulamıyoruz."

"KAÇAK SİGARA SATMAYA DEVAM ET KARDEŞİM"

Bütün yatırımların İstanbul'a yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, işsizlik nedeniyle Anadolu'nun içinin boşaldığını iddia etti. Bu kaderi değiştireceklerini, herkesin bulunduğu ilde iş olanağına kavuşacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, günümüzde "CHP iktidar olursa sosyal yardımları kesecek" diye politika yapıldığını belirtti. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Onlar vergi ödüyor sen malı götürüyorsun. Artan kısmını sosyal yardım veriyorsun. Biz sosyal yardımları en az 2 katına çıkaracağız. Kimsenin kimiliği yaşam tarzıyla uğraşmıyoruz. Herkesi kucaklıyoruz.Bu ülkede huzur olacaksan herkesin işi olacak. Kahvede bir vatandaş anlatıyor: 'Ben suçluyum kaçak sigara satıyorum' diyor. Onunla çoluk çocuğumu geçindiriyorum beni hapse atıyorlar. Çıkıyorum yeniden kaçak sigara satıyorum, başka yapacak işim yok. Dedim ki 'evine götürdüğün her lokma helaldir ve senin alınterinin hakkıdır' dedim. Hiç korkma kaçaksa kaçak. Sigara satmaya devam et kardeşim. Ben senin arkandayım. Ona dedim ki. Eskiden bizim tütünümüz, yerli sigarımız vardı. Şimdi var mı? Hayır yok. Kime verdiler. Uluslararası tekellere verdiler. Hep beraber yabancı sigara içiyoruz. Biz tüketiyoruz onlar kazanıyor. Çocukluğumda ilköğretimde yerli malı Türkün malı herkes onu kullanmalı diye öğretilerdi. Kendi malımızı tüketeceğiz. Önce kendi insanın işvereninin savunacak onun üretimiyle bir yerlere sahip olacak. 3-4 yıl önce böyle bir toplantı yapsaydım ve deseydim ki yakında Türkiye saman ithal edecek. Emin olsun o zaman ya bu genel başkanın ayakları yerden kesilmiş derlerdi. Hepsi var eskik olan; siyaset. Bizim siyasetçiler ve yandaşları zengin oluyor. Yetmiyor 1000 odalı yapıyor. Yetmiyor yanına 250 odalı ev yapacaklar. Ya 250 çocuğun olsa diyeceğim ki her bir odada 1 çocuğun yatsın o da yok."

"BİZE GÜVENİN GÜZEL TÜRKİYE'NİN KAPILARINI AÇALIM"

Ermenek'teki maden faciasında ölen işçilerden Teczan Gökçe'nin babası Recep Gökçe'nin cenazede giydiği kıyafeti ve yırtık kara lastiklerinin fotoğrafını gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, ona yırtık kara lastiğin yerine bir kara lastik verildiğini, kundura vermeyi içlerine sindiremediklerini ileri sürdü. Huzur, refah, iş, aş isteyenin, kan ve gözyaşı istemeyenin CHP'ye oy vermesini öneren Kılıçdaroğlu, 4 yıllık yetki istedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Biz kul hakkı, haram yemeyiz. Haram yiyenden hesabını sorarız. Hesap vermekten korkmayız. Hesap vermek namuslu düzgün adamların işidir. Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırmamız lazım. Çiftçiyi, köylüyü bitirdiler. Kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı. Bu hükumetin rakamı bunlar.Huzur ve refahı getirerek bunu engelleyeceğiz. Herkesin işi, aşı olursa kavgalar olmaz. Herkes huzur içinde yaşayacak. İşsizliği yeneceğiz, tarihe gömeceğiz. Taşeron işçi var. Bunu da tarihe gömeceğiz. Bize güvenin güzel Türkiye'nin kapılarını açalım. Kavgasız bir Türkiye'nin çağdaş uygarlığın yolunu açalım."

CHP Doğu Anadolu Bölge toplantısında Erzurum, Erzincan, Kars, Sivas, Bayburt, Ağrı, Iğdır, Ardahan il, ilçe başkanlarıyla birlikte Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Seyhan Erdoğdu, Tekin Bingöl, PM üyesi Ümran Köksüz, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl hazır bulundu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.