• BIST 104.539
  • Altın 163,690
  • Dolar 3,9376
  • Euro 4,6999
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C

CHP İzmir'de 'Bingöl' kampı

CHP İzmir'de 'Bingöl' kampı
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’in milletvekili adaylığı için istifasının ardından yerine gelecek isimle ilgili çalışmalar sürüyor.

Fatih YAPAR / EGEDESONSÖZ -  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’in milletvekili adaylığı için istifasının ardından yerine gelecek ismi belirlemek üzere İzmir’e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl il başkanlığında kamp kurdu. Bingöl gün boyunca örgütün tamamından görüş aldı. '2 Numara' raporunu MYK'ya sunacak.

Genel seçim öncesinde milletvekili adayı olmak için istifa eden CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’in yerine atanacak yeni ismi belirlemek için yapılan çalışmalar sürüyor.

Yoğun hareketliliğin yaşandığı partide yükselen tansiyonu düşürmek üzere İzmir’e gelen CHP Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl il başkanlığında kamp kurdu. Bingöl, ilk olarak İl Başkanvekili Barış Erel başkanlığında toplanan yönetim kurulu ile bir araya geldi. Bingöl’ün il başkanlığına geldiği sırada eski makamında oturan İl eski Başkanı Ali Engin de toplantıya girmedi.

Toplantıya, Engin ile birlikte istifa eden yönetim kurulu üyeleri de gelmezken istifa edenlerin yerine yedeklerden gelen isimler genel merkez tarafından onaylanmadığı için onlar da dışarıda kaldı. Bingöl, yönetimin mevcut haliyle toplantı yaptı.

Toplantı öncesinde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl sürecin nasıl işleyeceğini anlattı. Bingöl, İzmir’de belediye başkanları, parti yöneticileri, milletvekilleri, İzmir’de oturan PM üyeleri ile ilçe başkanlarının görüşlerinin alınacağını söyledi. Bingöl, “Bildiğiniz gibi İzmir milletvekili adaylığı için il başkanımız istifa etti. Yönetim kurulundan başka istifalar da var. O nedenle genel değerlendirme yapmak ve partideki yöneticilerimizin görüşlerini alarak değerlendirme yapma ihtiyacı hissettik. Tamamen buna odaklı bir çalışma olacak. Bütün bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra aldığımız bilgileri genel merkezde değerlendireceğiz. Son derece olumlu görüşme olacak. Bundan sonra son derece geniş bir yönetim anlayışı olacak. Bundan önceki arkadaşlarımız da özverili çalıştılar. Görevinden ayrılan il başkanımız Ali engin ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BİR İSİM YOK

Şu anda belirlenmiş bir isim yada sistemin olmadığını anlatan Bingöl, “Yönetimlerde bu tür boşalmalarda sadece İzmir için değil tüm iller için oldu. Bu tür durumlarda hassasiyetli davranıyoruz. Daha olumlu süreç nasıl olur onu ayarlıyoruz. Süreç bittiğinde tümüyle değerlendirme yapacağız. Bizim kafamızda somutlaşmış hiçbir isim ve anlayış yok. Çalışma sonrasında değerlendirecek. Bu süreç de çok üzün sürmeyecek. 25 Aralık itibariyle Türkiye genelinde 30 il başkanı 50 ilçe başkanı görevi bıraktı. Bütün bunları bir çırpıda halletmek mümkün değil. Ümit ediyorum kısa sürece sonuç alacağız. Haftalara sarkacak bir çalışma olmayacak. Belki birkaç gün ya da bir hafta içinde yeni il başkanı belirlenecek” diye konuştu.

Bingöl, CHP İzmir il yönetimin yaptığı “yeni il başkanını yönetim seçsin” deklarasyonundan haberinin olmadığını ifade ederken, “Zaten arkadaşlarımızla yüz yüze görüşeceğiz. Geniş bir mutabakatla süreci tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

BİZ SEÇMEK İSTİYORUZ

Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, il yönetim kurulu üyeleri ile iki saati bulan toplantı yaptı. Yönetim kurulu üyeleri fikirlerini söylerken tek tek söz aldı. Yönetim kurulu dün yayınladığı deklarasyonda olduğu gibi yeni il başkanını kendilerinin seçmesini istedi. Parti tüzüğünün buna imkan tanıdığını anlatan yöneticilerin, “Biz tüzük gereği yönetim içinden yada dışından birisini il başkanı olarak seçebiliyoruz. Bize bu hakkı verin. Biz sistemin bu şekilde işlemesini istiyoruz. Yeterli iradeye ve donanıma sahibiz” dediği öğrenildi. Bingöl ise talepleri değerlendireceklerini söyledi.

KAVGA ETMEYİN

Bingöl’ün toplantıda yönetim kurulu üyelerine ayrıca, “Taleplerinizi inceledikten sonra kısa zaman içinde karar verilecek. Henüz bir yöntem üzerinde uzlaşı yok. Siz kendi içinizden birisini seçebilirsiniz. Ayrıca yönetim olarak dışarıdan bir ismi de getirebilirsiniz. Buna ortak karar verebilirsiniz. Ayrıca bizim önereceğimiz bir isim üzerinde ortak çalışıp, mutabakata varabiliriz. Bunların hiçbirisi olmazsa belirlenen ismin önünü açmak için istifa edebilirsiniz. Ya da istifa kararını siz verir gelecek ismin önünü açabilirsiniz. Yönetimin görevden alınması da söz konusu olabilir. Sizden kesinlikle ayrımcılık, parti içinde kavga, hizipçilik istemiyorum. Partiyi kamuoyunda kimse küçük düşürmesin. Bu konuda hassas davranın” dediği öğrenildi.

TEK TEK GÖRÜŞTÜ

Bingöl, il yönetim kurulunun ardından ilçe başkanlarının da görüşlerini sordu. Toplantıda isim istemeyen Bingöl, sistemin nasıl ilerlemesi gerektiği yönünde görüşleri aldı. İlçe başkanları ile tek tek görüşen Bingöl her başkana 5 dakika ayırdı. Bingöl’ün genel olarak ilçe başkanlarına, “Taleplerinizi aldıktan sonra genel merkezde değerlendireceğiz” dediği öğrenildi. Toplantıya sadece Beydağ ve Güzelbahçe ilçe başkanlıklarından kimse gelmedi. Gelemeyen, mazeret bildiren ilçe başkanları ise temsilci gönderdi. Öte yandan il başkanlığı için ismi gündeme gelen adayların bazı ilçe başkanları tarafından içeride telafuz edildiği öğrenildi. 11 ilçe başkanı ile Ankara’ya giden Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü aynı desteği alırken Aziz Kocaoğlu-Alaattin Yüksel yapısının desteğini alarak ‘dışarıdan aday’ formülü ile ortaya çıkan İşadamı Salih Özçiftçi ise bazı isimler tarafından desteklendi.

AYRILANLARIN YERİNE ÖNERİ

Bingöl bir yandan görüşmeleri yaparken diğer yandan istifa eden ilçe başkanları, yerlerine atanacak olan isimleri Bingöl’e getirdi. Karşıyaka’da İlçe Başkanı Ali Karaege’nin ardından toplantıya istifa eden yönetimde yer alan Öznur Kılınç girdi. Ödemiş’te Mehmet Birlik’ten boşalan koltuğa Nazan Dönmez, Güzelbahçe’de Ednan Arslan’ın yerine Kazım Çam önerildi. Karabağlar İlçe Başkanı Polat Manduz’un yerine toplantıya Orhan Polat geldi. Polat’ın Bingöl’e ilçe başkanı olarak devam etmek istediğini söylediği belirtildi.

KOCAOĞLU DA GÖRÜŞÜNÜ SÖYLEDİ

Bingöl, ilçe başkanlarının ardından milletvekilleri ile de bir araya geldi. Toplantıya Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Erdal Aksünger, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Aytun Çıray, Musa Çam, Rahmi Aşkın Türeli geldi. Milletvekilleri Bingöl’e görüşlerini ifade etti. Milletvekillerinin ardından belediye başkanları da il başkanlığına geldi. İl binasındaki toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte birçok ilçe başkanı katıldı. Toplantıya Urla, Bayraklı, Tire ve Buca belediye başkanları gelmedi. Başkanlardan görüşme sırasında “örgüt ile uyumlu isim göreve gelsin” talebi geldi. Herkesin sıcak bakacağı bir ismin bulunmasını isteyen belediye başkanları sürecin daha fazla uzatılmamasını talep etti. Toplantıda Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in Ankara’ya giden 11 ilçe başkanının fikrine katıldığını söylediği öğrenildi. Şahin, toplantıda, isim vermeden Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü’yü işaret etti. Öte yandan Başkan Aziz Kocaoğlu da ilçe belediye başkanlarının ardından Bingöl ile baş başa yarım saat görüşme yaptı. Kocaoğlu’nun birlikte siyaset yaptığı ekip, hafta içinde Ankara’ya giderek İşadamı Salih Özçiftçi’yi önermişti. Kocaoğlu’nun Özçiftçi ile ilgili görüşlerini ifade ettiği de öğrenildi.

 ERDOĞAN SÜRPRİZİ

Görüşmeler sırasında Bingöl’e il başkanı olmak istediğini ifade eden bir isim çıktı. En son eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun yönetiminde görev yapan Yalçın Erdoğan, ‘yönetim dışından isim’ olarak adaylığa talip oldu. Akdoğan, “Partide yedi seçim geçirdim. Beş il başkanı ile çalıştım. Herkesle uyumlu çalışabilecek yapıdayım. Bütün İzmir’i kapsayacağım. Partide küskünleri barıştıracağım. Eğer önseçim olursa bütün adaylara ortak çalışma iklimi yaratacağım. Her kapıyı tek tek çalıp partimizin başarısı için çalışacağım” dedi.

RAPORU MYK’YA SUNACAĞIM 

İl Örgütü’nde gün boyu süren görüşmelerin ardından kısa bir açıklama yapan Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl önerileri aldığını ve raporunu MYK’ya sunacağını söyledi.

Bingöl, “Örgütün önerilerini aldık. Değişik öneriler geldi. Sevindirici olan alınacak karara saygı göstereceklerini ve özveriyle çalışacaklarını herkesin dile getirmesi oldu. Bu sorumluluğun bilinci içerisinde değerlendirme yapacağız en kısa zamanda kararı vereceğiz ve gerekli atamayı yapacağız. Sadece İzmir’e has bir çalışma yapmadık. 35 il başkanımız çok sayıda ilçe başkanımız istifa etti. Her yer için bir yöntem uygulanması doğru olmazdı. Her ilin her ilçenin kendi özel koşulları var. İdeal yöntem hangisiyse o yöntemi uyguluyoruz. Hazırlayacağım raporu MYK’ya sunacağım. MYK’da da değerlendirilecek ve sonuca varacağız. İzmir’den son derece mutlu ayrılacağım. Herkes parti sorumluluğunu taşıyor. Herkes bir yere odaklanmış, CHP’nin başarısı İzmir’de daha yukarılara nasıl çıkar… Parçalı bir yapı söz konusu değil. Alınacak karara herkes saygı duyacak” diye konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.