• BIST 106.872
  • Altın 151,903
  • Dolar 3,6611
  • Euro 4,3075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C

CHP Hakkı Köylü için 2. kez başvurdu

CHP Hakkı Köylü için 2. kez başvurdu
CHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e ikinci kez başvurdu.

ANKARA (ANKA) - Dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü’nün istifasını isteyen CHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e ikinci kez başvurdu. CHP, başvurunun TBMM Genel Kuruluna sunulmasını istedi.

CHP Grup başkanvekilleri Levent Gök, Engin Altay, Akif Hamzaçebi imzasıyla TBMM Başkanlığına yapılan başvuruda, daha önce Soruşturma Komisyonu üyeliği için TBMM İçtüzüğünün 109. maddesinde öngörülen "koşulları yitirmesinden dolayı, usulde paralellik ilkesi uyarınca Hakkı Köylü’nün üyeliğinin sona erdirilmesi için işlem başlatılmasının" talep edildiği ifade edildi.

TBMM Başkanı tarafından gönderilen yanıtta da, “adli sürece müdahale niteliği taşıyacak işlem tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır” denilerek, istemin yerine getirilmeyeceğinin bildirildiği belirtildi.

Meclis soruşturmasının Anayasanın “Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgi edinme ve denetim yolları” başlığı altında ele alındığı ifade edilen dilekçede, “Dolayısıyla Meclis soruşturma müessesesinin tamamen yargısal bir faaliyet olarak ele alınması eksik bir değerlendirmedir. Meclis soruşturması kendine özgü kuralları olan parlamenter bir faaliyettir” denildi.

-“MAKSATLI BİR DEĞERLENDİRME”-

Meclis Soruşturma Komisyonuna CHP’nin verdiği üyelerden büyük bir bölümünün ihsas-ı reyde bulundukları gerekçesiyle TBMM Başkanlığı tarafından ad çekme işlemine sokulmadığı ifade edilen başvuruda, şöyle denildi:

“İfade edilen gerekçelerin doğruluğunun kabul edilmesi durumunda, TBMM Başkanının bu işleminin de doğrudan yargıya müdahale anlamını taşıdığı sonucu ortaya çıkmaktadır. TBMM Başkanlığının bu değerlendirmesi daha önceki işlemi ile tutarlı değildir. Maksatlı bir değerlendirme olduğu düşünülmektedir. TBMM Başkanlığının bu tutumu ile daha önceki fezlekelerin Cumhuriyet savcılığına iade edilmesi, 17 Aralık fezlekelerinin milletvekillerinin incelemesine açılmaması ve soruşturma komisyonunun kurulma aşamasındaki tutumu, TBMM’nin Anayasada ve İçtüzükte öngörülen denetim fonksiyonunu yerine getirmesini fiilen engellemesi sonucunu doğurmaktadır.

Komisyona üye seçilme şartlarını yitiren bir üyenin üyeliğinin devam edip etmemesi ile ilgili olarak tabi ki TBMM Başkanının karar verme yetkisi yoktur. İlgi (a) yazımızda sizden bu konuda bir talepte bulunulmuş da değildir. Bu konudaki yetki üyeyi seçen TBMM Genel Kuruluna aittir. TBMM Genel Kuruluna ait olan bir yetkinin TBMM Başkanlığı tarafından kullanılması mümkün olmadığından, başvurumuzun TBMM Genel Kuruluna sunulması gerekmektedir.” 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.