• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C

CHP Edremit'ten 29 Ekim kutlaması

CHP Edremit'ten 29 Ekim kutlaması
CHP Edremit İlçe Başkanlığı Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt genelinde coşkuyla kutlanırken Edremit’te resmi törenlerin dışında CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir Milletvekilleri Ayşe Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş’ünde katıldığı çiçek sunumunda CHP İlçe Başkanı Yurt Yıldırım tarafından basın açıklaması yapıldı.

CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından tören ve kutlamalarda değişiklik yapılarak çelenk konulmasının yasaklanmasında sonra her bayramda olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda da Atatürk anıtına çiçek bırakıldı. Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından Şehit Hamdibey Meydanı’nda ki Atatürk anıtına çiçek bırakıldı. İlçe Başkanı Yurt Yıldırım tarafından anıta çiçek bırakılmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan CHP Edremit İlçe Başkanı Yurt Yıldırım, Cumhuriyet’in kazanımlarına dikkat çekti. İlçe başkanı Yıldırım şöyle konuştu; “Cumhuriyet Fazilettir“ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 91 yıl önce kurduğu ve kurarken “Çağdaş bir Cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir” dediği Cumhuriyetimizin 91 yıl dönümü hepimize kutlu olsun. Karlofca Antlaşmasıyla (26 Ocak 1669) toprak kaybetmeye başlayan Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden yeni bir ülke yaratan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mudanya Anlaşması ile emperyalizme karşı en büyük mücadelenin dönüm noktasını gerçekleştirmiş, 29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyetini kurarak bizlere emanet etmiştir. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyada Cumhuriyet değerleriyle şekillenen ülkemiz, bütün ezilen sömürülen ülkelere karşı rol model olmuştur.

Cumhuriyet, tarihimizde en köklü dönüşümdür. Egemenliğin kaynağını ulusta bulan anlayıştır; Saltanat kavramının yıkılması ve milli iradeye dayalı devlet düzeninin gerçekleştirilmesidir. Milli irade iktidarıyla, muhalefetiyle tüm halkı kapsar. Türkiye Cumhuriyeti tüm yurttaşların ilke ve ideal beraberliği üzerinde kurulmuştur. Cumhuriyet gücünü, bu beraberliği oluşturan tüm insanların, hakları, eşitliği ve bütünlüğü ilkesinden almaktadır. Cumhuriyet tebaanın yerini yurttaşın almasıdır. Türkiye Cumhuriyeti din, dil, ırk ve etnik köken temelleri üzerinde değil siyasal bilinç ve ideal beraberliğin zemininde kurulmuştur. Cumhuriyetin kazanımları ile bugüne gelen, fakat bu siyasal bilinçten yoksul olanlar gaflet, delalet ve hatta hıyanet içerisinde olabilirler. Ama onlar bir şeyi çok iyi biliyorlar ki siz Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucuları var oldukça asla ve asla Cumhuriyetin kazanımlarını yok etme hedeflerine ulaşamayacaklar.

Onlar ki Atatürk ilke ve Devrimlerini itibarsızlaştırma gafletinden vazgeçmedikçe, kendi itibarsızlıkları toplum belleğine kazınacaktır. Anayasamızın ilk 4 maddesini ortadan kaldırmak için ülke bütünlüğümüzü ve Misakı Milli sınırlarımızı yok etme uğruna giriştikleri kirli pazarlıklar, etnik ve mezhepsel kışkırtıcılıkları ellerinde patlayacaktır. Gerek terör örgütleriyle yaptıkları içi boş ve oyalamaya yönelik pazarlıklar, gerekse komşu ülkelerle yok ettikleri barış ortamları onların sonunu getirecektir. Ülkenin dört yanında bayraklar gönlerden indirilirken, Atatürk Anıtları yakılırken seyredenler, Ulusal bayramları nasıl yasaklarız aymazlığına kapılmışlardır. Çankaya’da Atatürk’ün koltuğuna yakışmadıklarını anlamış olmalılar ki, Türkiye’nin en büyük bayramını yargı kararlarını yok sayarak yaptıkları kaçak yapılarda unutturmaya yönelik bir anlayışla kutlamaya çalışmaktadırlar. Saygıdeğer Edremitliler Kuvay-i Milliye şehrinden bir kez daha sesleniyoruz; Ne yaparsanız yapın, kimi korkutursanız korkutun, neyi yasaklarsanız yasaklayın, ne kadar haram yiyerek büyürseniz büyüyün; bizler yaşadıkça Türkiye Cumhuriyeti Atatürk ilke ve devrimleri sonsuza dek yaşayacak ve yaşatılacaktır. Bu duygularla Türkiye’nin en büyük bayramı, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, yaşasın laik Cumhuriyet, yaşasın Atatürk ilke ve devrimleri diyerek saygılar sunuyorum” dedi.

Ardından katılımcılar Atatürk anıtına karanfiller bıraktılar. CHP’nin çiçek sunumuna Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir Milletvekilleri Ayşe Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş, Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu,eski Zeytinli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Kadın Kolları başkanı Gülen Üstüner ve çok sayıda partili katıldı.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.