Antalya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Alanya Alacami Köyü'nde yaşayan yurttaşların katılımı ile HES toplantısı düzenlemek istedi. ÇED raporları için zorunluluk olan toplantı, yurttaşlar tarafından protesto edildi. Müdürlük görevlileri, yurttaşların HES projesini istemediğini tuttanağa geçirdi ve toplantıyı sonlandırdı. Yurttaşlar, yetkililere; “Suyumuzu kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz” sözleri ile seslendi.

Alacami köyü muhtarı Kerim Teker, Dim Çayı üzerinde daha önce yapılan HES’lerin doğalarına büyük zarar verdiğini belirterek; ikinci bir doğa tahribatını kesinlikle istemediklerini dile getirdi. Muhtar Teker, HES’e karşı yolda mücadele edeceklerini belirterek, herkesten elini taşın altına koymasını istedi.

Köylüler "elektriğin alternatifi var fakat suyun alternatifi yok" diyerek topraklarının verimsizleşip doğanın talan edilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söylediler.

A Platformu Başkanı Hediye Gündüz, çayın suyunun daha önce yapılan HES’ler nedeniyle azaldığını dile getirdi. Gündüz, yaban hayatı geliştirme sahası olan bölgede üçüncü bir HES’i istemediklerini vurguladı.

Köylülerden Kerim Çetin de köylerinin doğasını ve güzelliğini kaybetmemek istediklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendilerine yardım etmesini istedi.

HES projesine karşı başlatılan imza kampanyasında yüzlerce kişiden imza toplandı. Toplanan imzalar projeye karşı sunulacak kapsamlı itiraz dilekçesinin ekinde Antalya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

(ANKA)