GERÇEK GÜNDEM-SERHAT YILMAZ / Rize'nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat'ın İyidere Lojistik Merkez ve Liman inşaatı için İşkencedere Vadisi'ne kurmak istediği taş ocağına karşı bölge halkının mücadelesi devam ederken; geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında taş ocağına karşı direnen köylülüleri 'marjinal gruplar' diye adlandıran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün bölgeye gitti. 

''BURAYI KAŞIMAK İSTEYENLER VAR''

Rize’de gazetecilere açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki yurttaşların taş çıkarma girişiminden rahatsız olduğunu ve bu kesimlerle görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Karaismailoğlu burada yaptığı açıklamada marjinal grup iddiasını devam ettirerek, ''Rizelilerle birlikte, onların destekleriyle birlikte yapmanın çabası içerisindeyiz. Rizeliler başımızın üstünde ama maalesef buraya gelip burayı kaşımak isteyen arkadaşlarımıza tavrımız böyle olmayacaktır. İnşallah bu işi de Rizelilerle, İkizderelilerle beraber bu işi, bu bölgeye yapılacak kıymetli yatırımı hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

MARJİNAL DEDİĞİ KÖYLÜLERİN YANINA GİTTİ 

Taş ocağına karşı mücadele eden köylüler, öğlen saatlerinden itibaren bakan ile görüşmek için beklemeye başladı.

Ancak Rize'deki temaslarının ardından taş ocağının yapılmak istendiği bölgeye büyük bir araç konvoyu ile giden Karaismailoğlu, önce şantiye alanına gitti.

Şantiye alanının ardından köylülerin yanına koruma ordusu ile giden Karaismailoğlu, söz konusu liman inşaatı için ihtiyaç duyulan taşın sadece İkizdere'de olduğunu, burada kurulacak taş ocağının bölgedeki istihdama katkı sağlayacağını öne sürdü.

Bakan'ın ''Devletimiz bir para ayırmış bütçesinden buraya büyük bir yatırım yapacak. Bu yatırımın buraya yapılması lazım'' sözleri ise dikkat çekti.

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Karaismailoğlu'nun sözlerine tepki gösteren köylüler, taş ocağının istemedikleri bir kez daha dile getirdi. 

Taş ocağı çalışmaları nedeniyle uyuyamadıkları söyleyen köylülere Karaismailoğlu, ''Haklısın ama devlet buraya yatırım yapacak iki yıl dolmadan çıkıp gideceğiz'' ifadelerini kullandı. 

Bakanın 'ikna' çabalarına rağmen köylüler, taş ocağını istemediklerini ısrarla ifade etti.  

DÖNÜP GİTTİ 

Bakan Adil Karaismailoğlu, köylülerin tepkilerine cevap vermek yerine alandan korumaları eşliğinde uzaklaştı. 

Köylüler, bakanın alandan uzaklaşmasını 'direne direne kazanacağız' sloganları ve alkışlarla protesto etti.

''BİZİ DİNLEMEYE GELMEMİŞ''

Bakanın ziyareti sırasında yaşananları aktaran Güngör Erbil Baş, bakanın köylüleri dinlemeye gelmediğini söyledi.

Baş, ''Her zaman söyledikleri bu. 8 bi kişi çalışacak, Rize'nin evlatları burada çalışacak. Toplantıda da bunu söyledi'' ifadelerini kullandı.

''GÜRDERE KÖYÜ'NDEN KİMSE TOPLANTIYA ÇAĞRILMADI''

Bakanın düzenlediği bilgilendirme toplantısına taş ocağının yapılacağı bölgede yer alan Gürdere Köyü'nden kimsenin çağrılmadığını belirten Baş, ''Toplantıya zaten Gürdere köylülerinden kimseyi almadılar. Bizlerden kimseyi davet etmediler. Bizim köylülerden bir grup oraya gitti. Kaymakamlıkta bakanla görüştüler. Daha sonra sahayı ziyaret etti. Büyük bir kalabalık bekliyorduk. Geldi. Toplam 2 dakika sürmedi'' diye konuştu.