Balıkesir Valiliği, Balıkesir’in Burhaniye, Ayvalık, Manyas, Bandırma, Balya, Sındırgı ve Susurluk ilçelerindeki toplam 11 noktadaki jeotermal sahası için 21 Ocak’ta ihaleye çıkıyor.

Birgün'den Nizamettin Çağlayan'ın haberine göre; Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının Resmi Gazete ’deki duyurusunda, Burhaniye ve civarında 1526,2 hektar ve 3143,62 hektar olmak üzere toplamda 4669,82 hektarlık bir alanda arama/sondaj ve sonrasında işletme amaçlı ihale açılacağı bildirildi.

İhaleye itiraz eden Burhaniye Çevre Platformu üyeleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, dün Burhaniye Kaymakamlığı’na topluca itiraz dilekçesi verdiler. Daha sonra da Gömeç Çevre Platformu, Edremit Çevre Platformu, Kazdağı Doğal Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, STK’lar, Siyasi Partiler ve körfez halkının verdiği destekle itiraz nedenlerini basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdular.

'YAŞADIĞIMIZ YERLERDE JES İSTEMİYORUZ'

Burhaniye Çevre Platformu tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Burhaniye, Ayvalık, Manyas, Bandırma, Balya, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde toplam 11 noktada jeotermal sahanın ihaleye çıkartılmasıyla ilgili Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının Resmi Gazete ’deki duyurusuyla, Burhaniye ve civarında 1526,2 Hektar ve 3143,62 Hektar olmak üzere toplamda 4669,82 Hektarlık bir alanda arama/sondaj ve sonrasında işletme amaçlı ihaleye açılacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu bölgeler Balıkesir’in can damarlarıdır. Balıkesir’de jeotermal tesislere “Evet” demek,

*Burhaniye’de büyük ova vasfında olan, yılda 3 ila 4 ürün alabilen birinci sınıf tarım arazisi olan, Çoruk ovasının yok edilmesi tarımın ve hayvancılığın bitirilmesi demektir.

*Halkın birinci derecede geçim kaynağı olan zeytinlerimizde veriminin ve kalitenin azalması ve kuruması demektir.

*Yeraltından çıkarılacak sıcak su yeniden yeraltına verilmesi gerekirken, daha düşük maliyeti nedeniyle sıcak suyu yakındaki dere ve arazilere dökmektedir. Bu, derelerimizde ve denizimizde hiç bir canlının yaşamaması demektir.

*Turizm yukarıda sayılan ilçelerimizin önemli gelir kaynaklarındandır. Jeotermal atıkları ilçemizde turizmin yapılamaz olması demektir.

*Burhaniye, Adramytteion antik kentine ev sahipliği yapmaktadır. Jeotermal kuyularından çıkarak havaya karışacak tehlikeli ve aşındırıcı gazların ve kimyasalların antik kent buluntuları üzerindeki olası aşındırıcı etkisi, geri dönüşü mümkün olmayan zarara sebep olacaktır.

Dolayısı ile

Jeotermal enerji ile elde edilebilecek sondaj yatırım planı ve ısı derecesinin belirsiz ve bilimsel dayanaktan uzak olduğu,
Sondaj derinliğinin belirsiz ve maliyet hesabının da rasyonel olmadığı,
Arama-sondaj çalışmaları esnasında sıyrılacak bitkisel toprak miktarının belirsizliği gibi pek çok konuda tarıma ve çevreye etkileri yönünden, Balıkesir Valiliğince, Balıkesir halkına somut bir taahhütte bulunulmadığı,
Bu alanlarda jeotermal sıvının çıkartılması ve enerji üretim amaçlı kullanılması durumunda yöredeki bitki örtüsüne, canlılara ve tarım sektörüne önemli çevresel etkisinin olacağı, gürültü ve kükürt dioksit kaynaklı koku kirliliği oluşacağı, turizmin olumsuz etkileneceği dikkate alınmadığı görülmüştür,
Başta Aydın, Denizli, Alaşehir, Salihli olmak üzere, pek çok yörede jeotermal işletmeler nedeniyle yaşanan çevre sorunları ortadayken, Balıkesir Valiliğinin bu ihaleleri açmasını hayretle karşılıyoruz. Kendilerini duyarlı olmaya, ihaleleri iptale çağırıyoruz.

Aydın Çevre ve Doğa Derneği tarafından açılan davalara ilişkin jeotermal enerji santrali yatırım amaçlı mahkemelerce verilmiş iptal kararlarının dikkate alınmaksızın zeytincilik, tarım ve hayvancılık faaliyeti sürdürülen bu bölgelerde Jeotermal kaynak sahası arama ve işletme amaçlı yatırım planlanmasının Anayasa ve uluslararası mevzuatla korunan yaşam hakkı, mülkiyet hakkı, çevre haklarının ihlali niteliğindeki bu idari tasarrufun hukuk devleti ilkesine ve kamu yararına aykırı olması,

Bölgemizin tarım ve turizm faaliyetlerinin, yediğimiz gıdanın, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın olumsuz etkilenmemesi için bölgemize jeotermal enerji santralı amaçlı arama ve işletme ruhsatı verilmemesini ve 21.01.2020 tarihinde yapılacak BU İHALENİN İPTALİNİ İSTİYORUZ.

Balıkesir halkını, çiftçilerimizi, duyarlı STK ve DKÖ’lerimizi, turizmcilerimizi ve tüm duyarlı kesimleri, Balıkesir’in büyük bölümünde telafisi olanaksız zararlar doğuracağı açıkça bilinen jeotermallere karşı çıkmaya ve bu ihalelerin iptalini istemeye çağırıyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilçe Belediyelerini de bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz."