16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhão eyaletinde Guajajara kabilesinin iki liderinin, yoldan geçen araçtan açılan ateş sonucu öldüğü olaya tepki verdi. Thunberg, Twitter hesabında, Brezilya’da yerlilerin, yasadışı orman kesimine karşı çıktıkları için öldürüldüğünü ve dünyanın bunu görmezden geldiğini yazarak, bu durum için “rezalet” dedi. 

Globo’nun aktardığına göre, Bolsonaro bugünkü basın toplantısında, “Greta, yerlilerin, Amazon ormanlarını koruduğu için öldüğünü söyledi. Basının, onun gibi bir velede bu kadar ilgi göstermesi şaşırtıyor” dedi.

Tüm ölümlerin endişe verici olduğunu söyleyen Bolsonaro, hükümetin ülkedeki yasadışı orman kesimini azaltmak istediğini savundu.

Twitter’daki statüsünü ‘Pirralha’ olarak değiştirdi

Diğer yandan Greta Thunberg, Twitter’deki statüsünü, Portekizcede ‘velet’ anlamına gelen ‘Pirralha’ olarak değiştirdi.

İklim aktivisti Thunberg, daha önce ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in kendisi hakkındaki sözlerini de Twitter’daki statüsünde kullanmıştı.

Trump, BM İklim Zirvesi’nde Greta’nın kıyamet uyarısı tarzındaki ateşli konuşmasıyla dalga geçmek için "Parlak ve harikulade bir geleceği dört gözle bekleyen çok mutlu genç bir kıza benziyor. Görmesi çok hoş" diye tweet atınca Greta da Twitter biyografisinde kendisini "Parlak ve harikulade bir geleceği dört gözle bekleyen çok mutlu bir genç kız" diye tanımlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmasıyla ilgili heyecanını paylaşmadığı ve ‘iyi ama yeterince bilgilendirmediğini’ söyledikten bir gün sonra da Greta, twitter biyografisini "Kibar ama yeterince bilgilendirilmemiş bir ergen" diye güncellemişti.