CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdiği ‘kardelenler diyarı’ olarak bilinen İbradı ilçesi Karamıklı mevkiinde açılmak istenen mermer ocağı nedeniyle nöbete geçen bölge halkını ziyaret etti.

Ocağa yol yapmak için sedir ağaçlarının kesildiği bölgede ve ocağın işlemesi halinde tehlikeye girecek olan su kaynağında incelemelerde bulunan Özer, “Kaz Dağları için başlarken neredeydiniz diyorlardı ya, madem öyle uyarıyoruz işte, bir cinayet daha işlemeyin, kardelenleri katletmeyin!” dedi.

BU AĞAÇLAR BİZİM GELECEĞİMİZ

Halkın iddiasına göre geçtiğimiz günlerde mermer ocağına yol yapımı için sedir ağaçları kesilmeye başlandı. Bölgeyi ziyaretinde, gençleştirme adıyla yapılan kesimlerde genç ağaçların bulunduğunu tespit eden CHP’li Özer, üzüntü verici olduğunu belirterek devam etti: “Türkiye’de sedir ormanı kalmadı. Burayı korumak zorundayız. Bu konu siyaset üstüdür. Üç kuruş kazanmak için burası katledilmek isteniyor. Bu ağaçlar bizim geleceğimizdir. Bizi mermer ocakları kurtarmaz, bizi bu tür endemik bitkilerin olduğu yerleri korumak kurtarır.” 

OCAĞIN FİKRİ BİLE KABUL EDİLEMEZ!

TBMM Çevre Komisyonu üyesi olan CHP’li Özer, Antalya’da endemik bitki örtüsüyle, doğal kaynaklarıyla, tarihi mirasıyla halkın gözbebeği olmuş yerlere mermer ocağı açılması fikrinin dahi kabul edilemez olduğunu söyleyerek şu ifadelerde bulundu: “Çevre Bakanı Murat Kurum’dan randevu istedik. Bu bölgenin ne kadar değerli olduğunu anlatacağız. Üstümüze düşeni yerine getirmek, tüm detaylarıyla bölgemizi anlatmak istiyoruz. İnanıyoruz ki, bu kıymetli coğrafyanın mermer ocaklarıyla mahvolmasına kimse izin vermeyecektir.”

SU KAYNAĞI TEHDİT ALTINDA

Öte yandan valiliğin ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ kararı verdiğini öğrenen bölge halkının eylül ayı başında açtığı yürütmeyi durdurma davası sürüyor. Ayrıca buradaki endemik bitki örtüsünün tespiti için de bir dava açıldı. Burada bir ocak açılması halinde, bir dinamit patlaması olursa, 500 metre aşağısındaki su kaynağının yatağında bir kayma meydana gelebilir ve sonucunda bölge halkı susuz kalabilir. Yine endemik bitki türlerinin keşfiyle birkaç yıl önce başlatılmış olan botanik turizm projesi ve yürüyüş yolu da tehdit altında.