ABD’de yapılan bir araştırmada heteroseksüel erkeklerin ‘eşcinsel zannedilmekten endişelendiği’ için geri dönüşüm yapmıyor ve bez çanta takmaktan kaçınıyor olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Independent Türkçe’nin Sex Roles adlı bilimsel yayından aktardığı araştırmaya göre erkekler, kadınların geleneksel koruyucu, kollayıcı olma rolüyle örtüştüğü için gezegeni korumayı sıklıkla “kadınsı” bir eylem olarak görüyor. Araştırmada, bu algının erkekleri nihayetinde çevreyi korumaya yardım edebilecek, tekrar kullanılabilir termos bardak tercih etmek ya da klimayı kapatmak gibi eylemlerden alıkoyuyor olabileceği kaydediliyor.

960 katılımcıyı kapsayan üç çalışmada araştırmacılar, kadınların ve erkeklerin “kadınsı” ve “erkeksi” davranışlarda bulunmayı nasıl algıladıklarını araştırdı. İlk iki çalışma boyunca katılımcılar genellikle bir erkek ya da kadının gün boyunca gerçekleştirdiği çevre yanlısı davranışları içeren kurmaca kısa yazılar okudu.

Ardından katılımcılar kişinin “erkeksi” ya da “kadınsı” özelliklere sahip olup olmadığını 10 puan üzerinden değerlendirdiler ve kurmaca karakterlerin cinsel yönelimini tahmin ettiler. Sonuçlar bireylerin cinsiyetleriyle uyuştuğu düşünülen eylemler gerçekleştirdiklerinde, cinsiyetleriyle uyuşmayan davranışlar göstermelerine göre daha heteroseksüel bulunduklarını gösteriyor.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Janet K. Swim sonuçları şöyle değerlendirdi:

Bizler çevre yanlısı çeşitli davranışlara dahil olurken derine gizlenmiş, cinsiyete bağlı sonuçlar söz konusu olabilir. Kişiler başkalarında oluşacağını düşündükleri cinsiyetçi izlenimlerle baş etmek için (kendileri) belirli davranışlardan kaçınıyor olabilirler. Ya da cinsiyetleriyle eşleşmeyen davranışlar seçtiklerinden dışlanıyor olabilirler.