• BIST 105.483
  • Altın 163,633
  • Dolar 3,9516
  • Euro 4,6506
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

'Çarşı davası kurgulanmış bir dava'

'Çarşı davası kurgulanmış bir dava'
Hamzaçebi: "Paranoya ile ülke yönetilmez, meydanlardan korkuyorlar.”

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Çarşı Davası kurgulanmış bir davadır. Bunu darbe olarak nitelendirmek, darbe için bir araya gelmiş bir grup olarak nitelendirmek en hafif deyimiyle paranoyadır. Paranoya ile ülke yönetilmez” dedi.

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Çarşı Davasına ilişkin soruyu yanıtladı.

Hamzaçebi şöyle dedi:

“Çarşı Davası kurgulanmış bir davadır, tam kurgulanmış bir davadır. Çarşı Grubu dediğiniz grup birçoğu birbirlerini tanımayan insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir gruptur. Binlerce, onbinlerce kişi siyasi görüşleri farklı olan kişiler insan hakları ve özgürlükler gibi konularda bir araya gelip hassasiyetini ifade ediyor ise Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu çerçevesinde toplantı ve gösteri yapıyor ise bunu darbe olarak nitelendirmek, darbe için bir araya gelmiş bir grup olarak nitelendirmek en hafif deyimiyle paranoyadır. Paranoya ile ülke yönetilmez, meydanlardan korkuyorlar.”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye’de 14 Aralık operasyonuyla basın özgürlüğüne “darbe” vurulduğunu söyledi.

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında bir görev bölüşümü olduğunu iddia ederek şöyle dedi:

“Öyle anlaşılıyor ki; Sayın Erdoğan ile Sayın Davutoğlu’nun görev bölüşümünde ülke ekonomisi, yatırımlar, dış politika ve aklımıza gelebilecek her şey Erdoğan’ın hanesine yazılmış, Sayın Kılıçdaroğlu ve muhalefet partileriyle, liderleriyle polemikte Sayın Davutoğlu’nun hanesine yazılmış. Sayın Davutoğlu’nu bu polemik dışında hiçbir yerde göremiyoruz.”

-DARBE POLEMİĞİ-

Başbakan’ın “darbe” konusundaki sözlerine işaret eden Hamzaçebi, şöyle dedi:

“Biz bütün askeri darbeleri reddediyoruz. İyi darbe kötü darbe şeklinde bir şey olamaz. 28 Şubat’ı siyasete müdahale olarak görmüşüzdür, 28 Şubat’ı reddederiz. 27 Nisan e-muhtırasını reddederiz ama Sayın Davutoğlu siz 27 Nisan e-muhtırasını veren komutana Üstün Hizmet Madalyası verdiniz. Siz darbe deyince bundan sadece 28 Şubat’ı anlıyorsunuz, aklınız fikriniz 28 Şubat’ta.”

-“TÜRKİYE’DE 14 ARALIK OPERASYONUYLA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE BİR DARBE VURULMUŞTUR”-

14 Aralık operasyonuyla basın özgürlüğüne bir “darbe” vurulduğunu ifade eden Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Sayın Davutoğlu, Sayın Erdoğan darbelerden söz edecek en son kişilerdir. Türkiye’de 14 Aralık operasyonuyla basın özgürlüğüne bir darbe vurulmuştur. Bu darbe Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri dönemindeki ilk darbe değildir.

Birinci darbe Ergenekon davasıyla Türkiye’nin bilim adamlarına, aydınlarına, gazetecilerine kısaca bu hükümet karşısında görüş ifade eden kişilere karşı darbe yapılmıştır. Ergenekon Davası Türkiye’de birinci darbedir, yargı eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan birinci darbedir. İkinci darbe Balyoz ve Askeri Casusluk davalarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yapılmıştır.

Üçüncü darbe yine basını hedef alan Oda TV, Ulusal Kanal, Aydınlık yazarlarını konu alan ve başka gazetecileri konu olan operasyonlardır.

Dördüncü darbe 14 Aralık darbesidir.”

-“BUNUN ELEBAŞISI O ZAMANKİ HÜKÜMETTİR, O ZAMAN Kİ BAŞBAKAN’DIR”-

Hamzaçebi, şöyle devam etti:

“Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yargı eliyle bir dizi darbeler gerçekleştirilmiştir. Bu darbeleri o zaman beraber yaptınız; el ele, kol kola yaptınız. Hadi çıkın konuşun bakalım Balyoz’da da bir darbe yapıldı deyin, diyemezsiniz çünkü bunun elebaşısı o zamanki hükümettir, o zaman ki Başbakan’dır.”

Bir soru üzerine Hamzaçebi, “Bir şikayet organize ediliyor ise bu iddia son derece vahimdir” dedi.

-FUJİMORİ BENZETMESİNDE BULUNDU-

“Millet en yüksek oyu yine AKP’ye verirse, sonuç ne olur?” sorusuna Hamzaçebi, “Alberto Fujimori örneği veririm, Peru’da girdiği her seçimde oyunu artıran bir muhafazakar lider vardı, her seçimde oyunu artırdı, anayasayı tanımadı ama sonra yargılandı, ülkesinden kaçmak zorunda kaldı, yargılandı, hapse girdi.

Ama Erdoğan bu şekilde otoriter bir tutum takınırsa, Türkiye’yi felakete sürükleyecektir. Böyle bir şeyi arzu etmiyorum. İnşallah Fujimori akıbetine uğramaz” yanıtını verdi.

-HDP SORUSUNA YANIT VERDİ-

HDP’nin seçimlere parti olarak gireceğinin hatırlatılması üzerine Hamzaçebi, “Kendi kararları. Parti olarak girmeleri tabi ki iyi bir şey. Demokrasimiz açısından olumlu bir şey. Parti olarak girmelerini ben olumlu buluyorum” dedi.

-CHP YARGI PAKETİNİ ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRECEK-

Yargı Paketine ilişkin soruya Hamzaçebi, “Son yasa ile ilgili Anayasa Mahkemesine iptal davamızı yarın açacağız. Toplumda herkesi makul şüpheli hale getirip savcı ve yargıç karşısında güçsüz konuma koyabilecek bu düzenlemeyi özgürlüklere, anayasaya aykırı görüyoruz ve bunu Anayasa Mahkemesine taşıyacağız” dedi.

“Süheyl Batum CHP MYK hakkında davacı olacağını açıkladı, ne diyorsunuz?” sorusuna Hamzaçebi, “Sayın Batum’un dava açacağı haberini gazetelerden öğreniyorum, kendi takdiridir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in sözlerine ilişkin soruya da Hamzaçebi, “Sayın Birgül Ayman Güler’in ‘CHP cemaatle işbirliği yaptı’ şeklindeki iddiasını şiddetle reddederim. Tamamen gerçek dışı, hayal mahsulü bir olaydır. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum, gerçek dışıdır” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.