• BIST 105.026
  • Altın 162,782
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 4 °C

Bütçe maratonunda sona gelindi

Bütçe maratonunda sona gelindi
Mevlis 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerine ilişkin görüşmeleri tamamlandı.

ANKARA (ANKA) - TBMM Genel Kurulu, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerine ilişkin görüşmeler tamamlanırken, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Toplam borca oranı yüzde 21,7 iken yüzde 33,7'ye yükselmiş 2013 itibarıyla, 2014 itibarıyla 33,2 yani artmış. Toplam rezervlerin kısa vadeli borçlara oranı ise düşmüştür, yüzde 171 civarından yüzde 102,2'ye. İthalata ilişkin verilere de bakıyorum, brüt döviz rezervlerinin ithalata oranı 2002'de yüzde 52 iken şimdi yüzde 45,9'a düşmüştür" dedi.

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri tamamlanırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını cevapladı. 2014 yılı itibariyle hanehalkı borcunun gayrisafi milli hasılaya oranı yüzde 22 olduğunu açıklayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Yedek ödenekten, yatırımları hızlandırma ödeneğinden aktarımlar henüz kesinleşmedi, yıl sonu itibarıyla kesinleşecek. Ocak 15 itibarıyla yayınlayacağız. Kesin hesap çıktıktan sonra biz size bütün rakamları vereceğiz. Bütün rakamlar Sayıştay denetimine tabidir. Dolayısıyla, bu anlamda ne gerekiyorsa size bildireceğiz. Sayın Genç, 278 milyar özel teşebbüs borcunun sadece 3 projeyle ilişkili olan 5,3 milyar doları -ki detaylarını gönderdim- Hazine garantisi altındadır; bunlar üçüncü köprü, Avrasya Tüneli ve İzmit Körfez geçişidir. Onun dışında, herhangi bir Hazine garantisi söz konusu değildir.

Öbür gündeme getirdiğiniz iddialarla ilgili olarak da… Onlar sadece birer iddiadır dolayısıyla, bu çerçevede bir çalışma söz konusu değildir. Şimdi, değerli arkadaşlar, dün de ifade ettim yani gerçekten, tabii ki imkânlarımız arttıkça emeklilerimize daha fazla kaynak aktarıyoruz. Bakın, şöyle tekrar edeyim ben size, 2002 Aralık ile 2014 Temmuz döneminde emeklilerimizin maaşı şöyle değişmiştir yani aslında, gayrisafi yurt içi hasıladan ciddi anlamda pay almışlardır, onu göstermek için söylüyorum: Esnaf BAĞ-KUR emekli aylığı 148,7 liradan 848 liraya çıkmış; artış oranı nominal olarak yüzde 471; bu dönemde enflasyon yüzde 176,4 dolayısıyla, reel anlamda neredeyse ikiye katlanmış ve dolayısıyla, gayrisafi yurt içi hasıladan çok çok daha büyük oranda pay almıştır.

Tarım BAĞ-KUR emekli aylığı aynı şekilde yaklaşık 66 liradan 633,6 liraya çıkmış ve artış oranı yüzde 862 dolayısıyla, burada da enflasyonun birkaç katı kadar hızla artmış. SSK emekli aylığı 257 liradan 1.047 liraya çıkmış, buradaki artış da yüzde 307, 4. Yine, memur emekli aylığı 376 liradan 1.311'e kadar çıkmış; yine artış oranı enflasyonun çok üzerinde yüzde 248,4. Muğla ilinde bulunan bahis konusu kıyılar özel çevre koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Özel çevre koruma alanlarında bulunan taşınmazların kiralanması da dâhil her türlü yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aittir. Dolayısıyla Muğla ilindeki kıyılarda Bakanlığımızca herhangi bir kiralama işlemi yapılmamıştır. Hafta sonu da olduğu için ilgili Bakanlığa ulaşıp sizin sorularınızı iletemedim ama varsa orada bir istismar, varsa orada bir yanlış uygulama bana da iletseniz, memnuniyetle ben ilgili arkadaşlara iletir, araştırmasını yaparım. Türk Hava Yolları Dalaman'a uçar, uçmaz, onu… Tabii ki bu bir ticari karardır, mevsimle ilişkili olabilir. Benim herhangi bir özel çalışmam söz konusu olamaz ama yolcu varsa tabii ki uçulur.

Şimdi, toplam rezervler, altın dâhil dış borç stokuna oranı 2002. Ama borcun kısa vadeliyi de söyleyeceğim, toplam borcu da söyleyeceğim. Toplam borca oranı yüzde 21,7 iken yüzde 33,7'ye yükselmiş 2013 itibarıyla, 2014 itibarıyla 33,2 yani artmış. Toplam rezervlerin kısa vadeli borçlara oranı ise düşmüştür, yüzde 171 civarından yüzde 102,2'ye. İthalata ilişkin verilere de bakıyorum, brüt döviz rezervlerinin ithalata oranı 2002'de yüzde 52 iken şimdi yüzde 45,9'a düşmüştür. Hane halkı borçlanmasına gelince ise tabii 2000'li yılların başında, 90'lı yıllarda enflasyon çift hane, yüksek çift hane olduğu için ve faizler zaman zaman 3 haneye çıktığı için borçlanma imkânı son derece sınırlıydı. Şimdi burada görebildiğim kadarıyla, şu an 2014 yılı itibarıyla hane halkı borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranı yüzde 22, 2014 itibarıyla. 2002 rakamını arkadaşlar burada vermemişler ama muhtemelen oldukça düşüktür fakat bu son derece normaldir.

Çünkü hane halkı o dönemde zaten borçlanacak bir faiz bulamadığı için enflasyon çok yüksek, faiz çok yüksek olduğu için. Doğrudur, Maliye Bakanlığında müfettişlere yeterlilik sınavında sadece bir hak bugüne kadar verilmiş. Ben arkadaşlara söyledim, ikinci bir hakkın verilmesine ilişkin bir çalışmayı şu anda yapıyorlar. O çerçevede çalışmamız tamamlanır tamamlanmaz yüce Meclisi bilgilendireceğiz."

2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri tamamlanmasının ardından 2013 Yılı Merkezi yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine geçildi. Bütçenin geneli üzerindeki oylama yarın yapılacak görüşmelerin ardından tamamlanacak. Bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu 6 Ocak 2015 Salı gününe kadar tatile girecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.