• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Bütçe görüşmelerinde Sayıştay tartışması

Bütçe görüşmelerinde Sayıştay tartışması
Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yine Sayıştay'a ilişkin tartışma yaşandı.

ANKARA (ANKA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2015 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin geneli hakkındaki görüşmelerinde, Muhalefet kanuna göre Sayıştay'ın daire başkanlarının toplantıya katılması gerektiğini belirtirken, Komisyon Başkanı Berber, teamüllere göre Sayıştay Başkan Yardımcısının toplantılara katıldığını belirtti.

Bütçe görüşmelerinin yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yine Sayıştay'a ilişkin tartışma yaşandı.HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a alınan özel uçağın hangi harcama kaleminden karşılandığını sorarak, "Başbakana uçak aldınız Cumhurbaşkanı biniyor. Başbakanlık Köşkü yaptınız Cumhurbaşkanı kullanıyor" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, ise Sayıştay Kanunu'na göre daire başkanlarının toplantıya katılması gerektiğini ifade etti. Başkan Berber, ise teamüllere göre Sayıştay Başkan Yardımcısı'nın toplantıya katıldığını bununda yeterli olduğunu söyledi. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, "Sayıştay'ın daha fazla itibar kazanmasını istiyoruz.Rapor Değerlendirme Kurulu, raporları özetliyor. Daha geniş raporları alma şansımız yok mu?" dedi.Ardından CHP milletvekilleri, Sayıştay daire başkanlarının katılımı sağlanıncaya kadar toplantıya ara verilmesi için bir önerge verdi.

Komisyon Başkanı Recai Berber, yasanın 38. maddesine göre, dış denetim raporlarının Meclis'teki görüşmelerine Sayıştay Başkanı veya denetimden sorumlu başkan yardımcısı ile kamu idarelerinin üst yönetici veya görevlendireceği yardımcısının ilgili bakanla birlikte katılacağına ilişkin hükmüne hatırlattı. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise eksik Sayıştay raporları üzerinden Meclis'in denetim hakkını kullanamayacaklarını ifade etti.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, son 5 yıldaki programların birbirinin kopyası olduğunu ifade ederek, "Çizilmeye çalışılan pembe tabloya rağmen ekonominin tablosu kapkaradır. İstikrarlı büyümenin sağlanamadığını görüyoruz. Türkiye yatırım yapma kapasitesini kaybetti. OVP günü kurtarma programıdır. Hedefler tutturulamayacak" dedi. MHP'li Günal da tutturulamayan hedeflerin sürekli revize edildiğini belirterek, "Her sene karavana atıyorsunuz. Büyüme hedefi tutmazsa yeni vergiler tahsil edilecek demektir. Rakamlar tutmayınca ceremesini vatandaş çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise, bir finansal türbülanstan geçildiğinin farkedilmesi gerektiğini belirterek, pembe tablo oluşturacak yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Zozani, "Reel sektörün ayakta durması için ekonomik ve sosyal haklarda kısıtlamalara gidileceğinin ipuçları veriliyor. Küresel güçler, Ortadoğu, Ukrayna-Rusya alanı ve Çin'de yaşanan gerginlikler üzerinden kendilerini ayakta tutma peşinde. Küresel krizden en fazla etkilenen yapıya sahibiz. Tedbirleri de bu çerçevede almak durumundayız" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ise hükümetin bütçe harcamalarını sürekli aştığını ama bunun için TBMM'den bir ek bütçe onayı almadığına dikkat çekti. Meclis'te bütçe yapılmasının amacının bu olduğunu ifade eden Ayaydın şöyle devam etti:

"Ama bakıyoruz Genel Uygunluk Bildirimine, her yıl olduğu gibi 2013 yılında da bütçe ödenekleri aşılmış, 9,3 milyar TL ödenek üstü harcama yapılmıştır. Yani bu parlamentonun, bunca emek ve çalışmaları sonucu belirlediği harcama sınırı sadece kağıt üstünde kalıyor, istendiğinde ödenekler güzelce aşılıyor.Yine Genel Uygunluk Bildiriminden anlıyoruz ki, genel bütçe ödeneklerinin yüzde 2'sine kadar Maliye Bakanlığı bütçesine konabilecek yedek ödenek sınırlamasına da uyulmamış, yedek ödenek tutarı 2013 yılında 36 milyar TL'ye, bir başka deyişle 410 milyar Türk Liralık genel bütçeli idareler yılsonu toplam ödeneğinin yüzde 8,77'sine ulaşmıştır. Bu yapılırken de yasal kılıf olarak Bütçe Kanunlarının 6'ncı maddesine sığınılmıştır. Bu kanuni olsa dahi hukuki değildir. Madem öyle biz Meclis'te sadece ödenek toplamına karar verelim, ödeneklerin dağılımına Maliye Bakanlığı karar versin. Baksanıza, öyle oluyor zaten!

Ayrıca bütçe öngörülerinden anlıyorum ki, vatandaşlarımızı 2015 yılında vergi artışları bekliyor. Zira önümüzdeki yıl 2014 yılına göre faiz dışı giderlerde yüzde 8,9, vergi gelirlerinde ise yüzde 11,8 artış hesaplanıyor. İyi de, 2014 bütçesinin ilk 9 aylık uygulamasında faiz dışı harcamalar bir önceki yılın ilk 9 ayına göre yüzde 14,5 artmış! Vergi gelirlerindeki artış ise sadece yüzde 7,7! Yani harcamalar enflasyonun üstünde artarken gelirler enflasyonun bile altında kalmış. E bir de 2015 büyüme tahmininin yüzde 4, enflasyon tahmininin de yüzde 6,3 olduğunu göz önüne alırsak bu hedeflerin tutmasının tek yolu KDV, ÖTV gibi vergilerde yapılacak artışlarıdır ki bu da şaşırtıcı olmayacaktır."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.