• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

'Bu komisyondan sağlıklı karar çıkmaz!'

'Bu komisyondan sağlıklı karar çıkmaz!'
HAK-İŞ Asgari Ücret Komisyonu'nun yapısını sert bir dille eleştirdi.

ANKARA (ANKA) - HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2015 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere toplantılar yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun mevcut yapısını eleştirerek, işçilerin bütünün temsil edilmediği komisyondan sağlıklı bir sonucun çıkmayacağını ifade etti.

Asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile asgari şartlarda yaşayabileceği bir rakam olması gerektiğini belirten HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, böyle bir sonucun çıkması için bütün işçi konfederasyonlarının Asgari Ücret Tespit Komisyonunda temsil edilmesi ve bunların görüş birliği içinde olması gerektiğini bildirdi.

-“ASGARİ ÜCRETTE YENİ BİR KONSEPTE İHTİYAÇ OLDUĞU APAÇIK ORTADA”-

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren ve 2015 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalar yapmaktadır. Halen net 891 lira olarak uygulanmakta olan asgari ücret, bu haliyle Türkiye gerçekleriyle bağdaşmamakta, emek piyasası için gerçekçi bir taban ücret olmaktan çok uzak bulunmaktadır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, tespit edilecek asgari ücretin bir yetişkin için değil, 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları için gerekli bir rakam olarak açıklanmasını istiyoruz. Asgari ücrette yeni bir konsepte ihtiyaç olduğu apaçık ortadadır. Öncelikle çalışanların tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun; katılımcı, demokratik ve temsilde adalet ilkesine göre oluşturulması, ILO ve AB normlarına ile uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Asgari ücretin temel kriter olarak alındığı emek piyasasında, ILO’nun da ‘Saygın İş’ politikasına denk düşen asgari ücret belirlenmesini umut ediyoruz. Ancak çalışanların tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonundan sağlıklı bir sonuç çıkması mümkün değildir. Asgari Ücret Komisyonu daha bilimsel ve rasyonel kriterlere bağlı olarak, tartışmaları telaşsız bir ortamda yapmalıdır. Komisyon, gelirin adil dağılımını gözeterek, insan onuruna yaraşır bir hayat düzeyinin karşılığı olacak çalışanın ve ailesinin harcama/tüketim standardını dikkate alarak bir ücret tespit etmelidir. Devlet, asgari ücrette ilişkin vergi muafiyeti konusu adaletli bir şekilde düzenlenmelidir. Asgari Ücret Tespiti Komisyonunun tarafsız bir şekilde çözümün tarafı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Aksi halde, uzlaşma yerine taraflardan birinin şerh koyduğu bir duruma dönüşecektir. Kuşkusuz asgari ücretin felsefesi, kompozisyonu ve tespit kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak bir tespit bugünkünden daha ileride olacaktır. Bütün bu itirazlar ve öneriler dikkate alınmaksızın, mevcut statükonun sürdürülmesi, asgari ücretten umutlananları yine hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir sonuç yaratmayacaktır.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.