• BIST 107.673
  • Altın 151,891
  • Dolar 3,7069
  • Euro 4,3562
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Böbrek nakli nasıl olur?

Böbrek nakli nasıl olur?
Kronik böbrek hastalarının sayısı sürekli artıyor, peki böbrek nakli gerçek çözüm mü?

Kronik böbrek hastalarının sayısının ülkemizde giderek artıyor. Böbrek hastalarının sayısının 2016 yılında 115.000 kişiye ulaşması bekleniyor. Bu hastaların ilerleyen evrelerinde ya diyalize bağlanacağına ya da nakil olmaları gerekeceğine dikkat çeken Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan Böbrek Nakli konusunda bilgilendirdi.

Böbrek nakli nedir?
Böbrek nakli, hastanın vücuduna başka bir kimseden alınan böbreğin takılmasıdır. Bunun için kadavradan bağış ya da canlıdan nakil olması gerekmektedir. Ancak ülkemizde 2013 verilerine göre beyin ölümü gerçekleşmiş kişi sayısı 1709 iken ailesi tarafından rıza gösterilerek organları bağışlanmış kişi sayısı 379'dur. Hâlbuki her yıl kadavra bekleme listesine 2 – 3 bin hasta ilave olmaktadır.

Neden Böbrek Nakli Olmalıyım?
Böbrek nakli diyalize göre çok daha üstün özelliklere sahiptir. Evet diyaliz hayat kurtarıcı bir uygulamadır ancak hiçbir makine doğal organın yapmış olduğu bütün fonksiyonları yerine getiremez. Diyaliz ile haftanın 3 günü 4 saat ile sınırlı bir işlem söz konusu iken, nakledilen böbrek atık madde temizleme işini 24 saat her dakika her saniye yapmaktadır. Bunun yanında sağlıklı insandaki böbreğin vücut için gerekli olan tüm işlevleri yapılmaktadır. Böylece diyaliz esnasındaki olumsuz etkiler ortadan kalkarak, kişiler hastalık öncesindeki sağlıklı durumuna benzer bir hayat tarzı sürmekte ve sağlığına kavuşmaktadır. Bütün bunların sonucu olanak yaşam konforu artmakta ve ömrü diyalize göre 2-2.5 kat uzamaktadır.
Diyaliz yöntemlerinde ise yapılması gereken süzme işlemi yeterince yapılamamakta ve atık maddeler vücutta birikerek diğer sağlıklı organ ve sistemlere zaman içinde artan şiddette zarar vermektedir. Bu durum diyaliz hastalarının kalan yaşam sürelerinin kısalmasına ve başka hastalıklarla birlikte kalitesinin azalmasına sebep olmaktadır. Ancak böbrek nakli ile yaşam süresinin uzadığını araştırmalar net olarak göstermiştir.

*Hastaların nakil sonrası aktif ve sosyal bir yaşam için haftanın 7 günü artık kendilerine aittir.

*Yemek içmek konusunda özgürdürler.

*Çalışma ve sosyal hayatın içine girip verimli, psikolojik olarak da daha sağlıklı bireyler olurlar.

*Diyaliz harcamalarına göre nakil maliyeti daha düşüktür ve ülke ekonomisine ayrıca katkısı vardır.

Kan ve doku uyumu olmadan da nakil yapılabiliyor mu?
Organ naklinde kan grubunun RH pozitif veya negatifliğine bakıldığı konusu hastalar arasında büyük bir yanılgıyı oluşturmaktadır. Oysa bunun nakil açısından önemi yoktur.


Ayrıca eğer canlı vericide doku uyumu yoksa bu organ nakline engel değildir. Sadece nakil öncesi kullanılan ilaçların dozunu arttırarak doku uyumlu nakil yapılabilmekte ve hastalar da sağlıklarına kısa sürede kavuşabilmektedirler.

Çapraz Nakil Nedir?
Bazı böbrek hastaları vericileri olmasına rağmen kan uyumsuzluğu nedeniyle kendi vericilerinden böbrek alamamaktadırlar. Aynı durumdaki iki çift arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına böbrek nakli yapılabilmektedir.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.