'Domuz korkusu': Saray'ın yolunu tutan bilim insanlarına 'Bunu Erdoğan'a söyleyemeyiz bile' dendi

Gazeteci Barış Pehlivan, domuzdan organ nakliyle ilgili Beştepe'nin yolunu tutan bilim insanlarına "Biz bunu sayın cumhurbaşkanına söyleyemeyiz bile" yanıtının verildiğini aktardı.

'Domuz korkusu': Saray'ın yolunu tutan bilim insanlarına 'Bunu Erdoğan'a söyleyemeyiz bile' dendi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, domuzdan insana böbrek, kalp nakledildiğine dair haberleri okurlarıyla paylaştı ve konuyla ilgili edindiği yeni bilgileri 'Domuz korkusu' başlıklı köşe yazısında aktardı.

"Türkiye’de organ nakli konusunda çok başarılı bilim insanları var. Dünyada parmakla gösterilen genetik mühendisleri yaşıyor bu topraklarda. İstiyorlar ki domuzdan insana yapılan ve başarılı sonuçlanan bu organ nakilleri Türkiye’de de yaygınlaşsın. Devlet destek versin, insanlar yaşayabilsin" diyen Pehlivan, şöyle devam etti:

"Yahu, koca İlhan İrem’i daha yeni böbrek ve kalp yetmezliğinden kaybettik. Ama işte...

'Domuz' ya mesele... Diyanet bile 'Başka yol yoksa haram olan nesneler kullanılabilir' diyorken bir türlü ilerleme olmuyor.

Duydum ki bir avuç bilim insanı işte bu tıkanıklığı aşmak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yolunu bile tutuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu üyeleriyle görüşüyor. Gelin görün ki destek isterken aldıkları yanıt şu oluyor:

'Biz bunu sayın cumhurbaşkanına söyleyemeyiz bile.'

Daha iki ay önce cumhurbaşkanlığı kararıyla domuz eti ithalatında gümrük vergisi düşürüldü. Ama işte mesele bilim ve insanı yaşatma olunca, gözler kör, kulaklar sağır, diller lal oluyor. (...)"

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Etiketler
Barış Pehlivan Saray