Instagram, sadece saygın sağlık kuruluşlarının AR filtreleri oluşturmasına izin vereceğini söyledi. Platformda kullanıcılar koronavirüsle ilgili çok sayıda filtre kullanıyordu.

Instagram kullanıcıları, son dönemde sık sık koronavirüs ile ilgili filtreleri kullanarak paylaşımlar yapıyorlar. Bu filtreler sayesinde kullanıcılar, çeşitli yüz maskelerini yüzlerine ekleyebiliyor veya ekranda yüzen koronavirüs etiketlerini kullanabiliyor.

Instagram tarafından yapılan açıklamada, platformda bulunan koronavirüs temalı tüm filtrelerin engellendiği ve bundan sonra da bu tür filtrelere ulaşılamayacağı ifade edildi.

Bunun yanında Snapchat’te de koronavirüs ile ilgili filtreler vardı. Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar, bağımsız içerik oluşturucuların kendi filtrelerini oluşturmalarına izin veren programlara sahip. Koronavirüs ile ilgili AR etkilerinin çoğunda, kullanıcının yüzünde sanal bir cerrahi maske oluşturan filtreler vardı. Ancak bu tarz filtreler negatif bir şekilde gelişerek devam ettiği ve hatta bir kişinin yüzünü tarayarak koronavirüsü teşhis edebildiklerini iddia eden hesaplar ortaya çıktığı için Instagram bu tür filtreleri uygunsuz olarak tanımlarken ve aksiyonlar alırken, Snapchat herhangi bir yorum yapmamayı tercih etti.