İtalya'nın Napoli şehrinin yakınında bulunan antik çağ kenti Pompei'de yapılan kazılarda, ilk kez beyni sıcaktan eriyerek cam haline dönüşen bir insan iskeleti bulundu.

Milattan sonra 79 yılında Vezüv Yanardağı'ndan fışkıran lavlar Pompei, Herculaneum ve Stabia kentlerini haritadan silmişti.

Arkelologlar yapılan kazılarda bugüne kadar yüzlerce insan ve hayvan iskeleti bulduklarını ancak ilk kez taşlaşmış bir halde insan beynine rastladıklarını ifade etti.

Euronews'te yer alan habere göre; New England Tıp Günlüğü dergisinde yayımlanan makalede, Herculaneum kentinde tahta yatak üzerinde uyuyan bir erkek vücudu fosili bulunduğu, yapılan incelemede patlama sonrası oluşan yüksek ısıda adama ait beyin dokusunun camlaştığı belirtildi.

Bilim insanları daha önceki kazılarda incelenen benzer beyin parçalarının yumuşak ve sabun kıvamında olduğunu ilk kez böyle bir fosile rastladıklarını ifade etti.

Söz konusu bulgunun kafatası içerisinde kırıklar halinde yer aldığı ve siyah parlak bir görünüşe sahip olduğu ifade edildi. Söz konusu iskeletin bulunduğu yerdeki kömür kalıntılarında yapılan incelemede patlama esnasında lavların bölgedeki ısıyı 520 santigrat dereceye çıkardığı belirtilirken, "Bulgular gösteriyor ki vücut yağı yüksek ısıda tutuşmuş ve yumuşak beyin dokusunu buharlaştırmış" denildi.

Bunun yanında söz konusu iskeletin süngerimsi göğüs kemiklerinin de ilginç bir yapıda olduğu ve II. Dünya Savaşı'nda Dresden ve Hamburg'da yangın bombaları sonucu ölen insanların kalıntılarına benzediği ifade edildi.

Milattan sonra 79 yılında Vezüv Yanardağı'ndan fışkıran lavlar Pompei, Herculaneum ve Stabia kentlerinde yaşayan binlerce insanın ölümüne sebep olmuş, yıllarca kül ve toprak altında kalan ve unutulan şehirler 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedilmişti.

 Unesco'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pompei, İtalya'nın en popüler turistik merkezlerinden biri.