Bilim insanlarına göre bizimkine komşu bir güneş sisteminde daha önce keşfedilmemiş Dünya benzeri iki gezegen gizleniyor.

Bu gezegenlerin Teegarden Yıldızı ismiyle bilinen güneşleri bizden yalnızca 12,5 ışık yılı uzakta bulunuyor.

Teegarden aynı zamanda bilinen en küçük ve en sönük yıldızlardan biri olmasıyla da tanınıyor ve bu durum kendisinin ve etrafındaki gezegenlerin tespit edilmesini epey zorlaştırıyor.

Teegarden o kadar karanlık ki bu yıldızın kendisi bize çok yakın olmasına rağmen 2003’e kadar tespit edilemedi. Diğer yandan bu onu şiddetli güneşpatlamalarının veya yakınlarında yaşamaya çalışacak herhangi bir canlıyı yok edebilecek başka hareketliliklerin bulunmadığı görece sakin bir konum haline getiriyor.

Sönük yıldızı inceleyen bilim insanları, bizimkine kayda değer ölçüde benzer gezegenlerin yıldızın etrafında dolaştığını ve olası bir Dünya dışı yaşam için mükemmel koşullara sahip olduklarını söylüyor.

İki gezegenden birinin şimdiye dek keşfedilenler arasında bizimkine en çok benzeyen gezegen olduğu belirtiliyor. Bu sonuca, Dünya’ya kıyasla boyutunun ne olduğu ve hangi sıcaklıklara sahip olabileceği hesaplanarak varıldığını ifade eden araştırmacılar, şimdilik gezegenin sadece minimum ağırlığını hesaplayabildiklerini ve tam olarak hangi boyutta olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Bu gezegen yüzeyinde kayalık alanlara ve sıvı halde suya sahip olabilir. Ancak bilim insanları bu gezegenler hakkında henüz bilinmeyen pek çok şey bulunduğunu ve mevcut hesaplamaların çoğunun tahminler kullanılarak yapıldığını vurguluyor.

Kaynak: Independent Türkçe