Japonya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Nikkei Asian Review, ABDmerkezli teknolojidevi Apple’ın üretiminin yüzde 15 ila 30’unu Çin dışına taşımayı planladığını yazdı. 

Gazetenin haberine göre Apple, en büyük tedarikçileri ile görüşerek üretim kapasitesinin Çin’den Güneydoğu Asya’ya taşınmasının maliyetinin hesaplanmasını istedi. 

Meksika, Hindistan, Vietnam, Endonezya ve Malezya yeni adresler arasında yer alırken, Vietnam ve Hindistan akıllı telefon üretiminin taşınmasında en favori gösterilen iki ülke. 

“Ticaret savaşı olsa da olmasa da taşınma olacak”

Nikkei’nin ulaştığı birden fazla kaynak Apple’ın yıllardır yaptığı gibi üretiminin çok büyük kısmını Çin’e bağlamanın risklerini değerlendirmeye başladığını söyledi.

Bunda ABD-Çin arasında büyüyen ticaret savaşlarıgerginliği de çok önemli bir etken. 

Nikkei, ismini vermek istemeyen bir Apple yöneticisinin “Çin’in düşen doğum oranı, yükselen işçi maliyetleri ve üretimi tek bir ülkede yoğunlaştırmanın riski bizi hiçbir yere götürmüyor. İki ülke arası ticarette 300 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi olsun ya da olmasın, Apple üretimi çeşitlendirme yoluna gidecektir”dediğini kaleme aldı. 

5 milyon iş kolunun kaderi Apple’a bağlı

Çin, akıllı cihaz ve yazılım alanlarında küresel bir başarı yakalayan Apple’ın son 20 yıldır üretim üssü konumunda. 

Ülkedeki 5 milyon iş, Apple’ın Çin’deki varlığına bağlı.

Bunlardan 1,8 milyondan fazlası iOS uygulaması geliştiriciler ve yazılımcılardan oluşuyor.

Apple’ın Çin’deki çalışanlarının sayısı ise 10 bin. 

Nikkei’nin ulaştığı tedarikçilerden biri üretim merkezinin taşınmasının zaman alacağını, Çin’in üretim üssü olarak kalmaya devam edeceğini, etkilerinin ise iki ila üç yılda görüleceğini söyledi. 

Bir “pazarlık ekibi” kuruldu 

Japon gazetenin konuştuğu kaynaklar, Apple’ın harcamalar üzerine çalışan ekibini geçen yıl sonunda genişlettiğini söyledi.

30’dan fazla kişinin çalıştığı ekip, tedarikçilerle üretim planlarını, hükümetle de finansal teşviklerini masaya yatırıyor. 

Görüşülen tedarikçiler arasında iPhone montajı yapan, Tayvan merkezli şirketler Foxconn, Pegatron, Wistron, en büyük MacBook üreticisi Quanta Computer, iPad üreten Compal Electronics ve AirPods yapan Inventec, Luxshare-ICT ve Goertek de bulunuyor.