• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

Beşiktaş’ta kentsel gelişimin temelleri atıldı

Beşiktaş’ta kentsel gelişimin temelleri atıldı
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Kültür Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Sokak’ta, “Kentsel Gelişim ve Yerinde Dönüşüm”ün temel atma törenini gerçekleştirdi

FİDAN UĞUR-  18 Binin üzerinde bina stoğu bulunan Beşiktaş ilçesinde kentsel dönüşüm ile ilgili ilk adım Kültür Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Sokak'ta gerçekleştirilen temel atma töreniyle atıldı. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ile dönüşüm gerçekleştiği alanda çalışma yapan Faruk Tan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Tan ile projenin Mimarı Arzu Tan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende ilk konuşmayı Faruk Tan İnşaat adına gerçekleştiren Mimar Arzu Tan, Beşiktaş ilçemizin daha modern, daha çağdaş ve yaşabilir bir ilçe olması için atılan bu ilk adımda bizlerle birlikte olmanızdan dolayı onurlu ve gururluyuz. Bizlere vermiş olduğunuz tüm destekleriniz için Faruk Tan İnşaat adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Umuyorum ki bu dönüşüm bir başlangıç olur ve ilçemiz yeşiliyle, otoparklarıyla ve imarı ile örnek bir ilçe haline gelir. Beşiktaş'ın farklılığını yaşıyanlar gibi yapılarda da göstereceğine inancımız tamdır. Çalışmalarımız şimdiden tüm Beşiktaşlılara hayırlı olsun" diye konuştu.

"Bizim için önemli olan halkın hukukudur"
Beşiktaş'ı yarınlara daha iyi hazırlamak için “Kentsel Gelişim ve Yerinde Dönüşüm” Kültür Mahallesinde gerçekleşen temel atma töreninde konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ise Beşiktaş'ta gerçekleştirilmek istenenin ada bazlı kentsel gelişim ve yerinde dönüşüm olacağını belirterek, "Şehre ruh veren en önemli şeylerden biri imardır. Bir şehrin kimliğini kültürünü öne çıkaran insanın kimliğini hayatını derinden etkiler fiziki yapılar. İmar şehir plancılarına, mimarlara, mühendislere bırakılmayacak kadar değerlidir. Aynı zamanda imar gibi hukukta yargıçlara avukatlara, hakimlere bırakılmayacak kadar değerlidir. Dolayısıyla bütün olarak imar hukuku, halkın hukuku demektir. Zenginliğin de önemli bir simgesi inşaat sektörü. Ama inşaat sektörünün içinde yeni bir dönem başlıyor artık. Özellikle şehirlerimizin kent dokusunun her geçen gün biraz daha zarar gördüğü yeşile, doğaya, kentsel tasarıma dair duyarlılığın arttığı dönemde bu kentsel dönüşüm önemi bizim için her geçen gün artacak. Biz özellikle ilçemizde gerçekleştireceğimiz çalışmalarda yeşiliyle, yeni yapılacak otoparklarla, yenilenen kaldırımlarımızla kentimizin kalitesini daha ileriye taşıyacağız" dedi.

"Kirli emellere izin vermeyeceğiz"
Beşiktaş'ta mevcut yapı stoku eski ve kötü olduğunu ve binaların büyük bölümünün yaşanılmayacak duruma geldiğini belirten Hazinedar, "Deprem odaklı da baksanız kötü, yapı olarak da baksanız kötü insanı olarak da baksanız kötü. Beşiktaş gibi hem insani hem de kültürel açıdan zengin bir ilçede insanlarımız kulübe gibi evlerde yaşıyorlar. İşte bu nedenle de kentsel dönüşüm önemli. Maalesef siyasi çalışmalardan dolayı rant dediğimiz şey siyasetin ve merkezi idarenin toptan hatalardan dolayı siyasetin namusu da imar denilen rant denen kelimeler ve bunların kötü uygulamalarından dolayı kirlenmiş durumda. Biz kirli emellere izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

"Beşiktaş Belediyesi yaratılan her değere ortak olacak"
Kentsel dönüşümle beraber oluşacak rantın bir ayağının belediye olduğunu ve burada elde edilecek rantın halka yönelik hizmetler için kullanılacağını vurgulayan Hazinedar, "Eğer bir müteahhit veya buradaki malikler belediyenin verdiği imkanlardan dolayı zengin oluyorlarsa kusura bakmayın çok açık bir şekilde söylüyorum Beşiktaş'a dokunan herkes bedelini ödeyecek. Ortada bir rant varsa bu rant birilerine değil kamuya gitmelidir. İşte tam bu noktada bizim de yapacağımız şey budur. Beşiktaş'ta bir takım yeniliklere imza attık. Beşiktaş'ta oluşacak her türlü değere Beşiktaş Belediyesi olarak ortak olacağız. Şehrin hukukunu koruyacağız. Her şekilde milletimizin menfaatine, Beşiktaş halkının menfaatine uygun olarak hareket edeceğiz" dedi.

"Halkımız bizden beklentilerine yanıt olacağız"
Kentsel dönüşüm ile ilgili Beşiktaş halkına yönelik önemli araştırmalar yaptıklarını bu konuda halkın talep ve beklentilerine yönelik adımlar atacaklarını ifade eden Hazinedar, " Halkımıza sorular sorduk, araştırmalar yaptık. Böyle bir dönüşümü istiyor musunuz? diye sorduk. Aldığımız yanıt büyük oranlarla 'evet' oldu. Bu yenilenmeyi nasıl yapacağız? Kentsel dönüşüm bir binanın yıkılarak yapılması değildir. Kentsel dönüşüm, kentsel tasarımı öne çıkaran bir çalışma olmalıdır. İşte bu yüzden biz Beşiktaş'ta ada bazlı dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Gerçekleştirmek istediğimiz, ada bazlı kentsel gelişim ve yerinde dönüşümdür” diye konuştu.

Şehirleri yeniden imar ederken yeni bir kültür oluştuğuna vurgu yapan Başkan, müteahhitten özellikle tavan yüksekliğinin üç metre altına düşmemesini istediğini belirtti. Mevcut yapı stoğunu yenileyerek Beşiktaş'ta insan odaklı kentsel gelişimi gerçekleştiriyoruz diyen Hazinedar, özellikle kutu gibi evler istemediğini ifade etti. Konuşması ardından dozere binerek yıkım çalışmasını başlatan Başkan, Kentsel Gelişim’in temelini Kültür Mahallesi’nde attı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.