• BIST 104.539
  • Altın 163,366
  • Dolar 3,9376
  • Euro 4,6999
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -1 °C

Bedelli askerlik teklifi sunuldu

Bedelli askerlik teklifi sunuldu
AKP bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin teklifi verdi.

ANKARA (ANKA) – AKP, TBMM Başkanlığına bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin kanun teklifi verdi. Teklife göre; 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanlar 18 bin TL para ödemeleri halinde bedelli askerlikten yararlanacak. Teklif, pazartesi günü Milli Savunma Komisyonu’nda, Salı günü de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

AKP Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Mahir Ünal, Belma Satır, Naci Bostancı imzasıyla TBMM Başkanlığına Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sunuldu.

AKP 6 MADDELİK BEDELLİ TEKLİFİNİ MECLİS’E SUNDU

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren 6 maddelik teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

1 Ocak 1988 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan yükümlüler; istekleri halinde, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin Türk Lirası para veya T.C. Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını def’aten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER KANUNUNU DEĞİŞİYOR

Teklif, Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda da değişiklik yapıyor.

Teklife göre sözleşmeli er kaynaklarını; En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmibeş yaşını bitirmemiş olanlar,

En az ortaöğretim ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmibeş yaşını bitirmemiş olanlar teşkil edecek.

Askerlik hizmetini tamamlayanlar ile tamamlamış sayılanlardan sözleşmesi feshedilerek ilişiği kesilenler, yedekte erbaş ve er kaynağına alınacak.

SEVK TEHİRİ, ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN YERİNE GETİRİLMİŞ SAYILMASI

Askerlik hizmetine başlamadan sözleşmeli erliğe kabul edilenlerin sevkleri; ilgili Kuvvet Komutanlığının, Jandarma Genel Komutanlığının veya Sahil Güvenlik Komutanlığının teklifine istinaden, sözleşmeli er oluncaya kadar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından tehir edilecek.

Teklif, sözleşmeli erbaş ve erlerden askerlik yükümlülüğünü daha önce tamamlamamış olanların, askerlik yükümlülüklerine ilişkin yeni düzenlemeleri öngörüyor.

Buna göre; sözleşmeli erbaş ve erler ile sözleşmeli er adaylarından, ön sözleşme ve sözleşme süreleri içerisinde, ilişiği kesilenlerden; ön sözleşme ve sözleşme döneminde ay olarak hizmette geçen sürelerinin üçte biri 1111 sayılı kanununa göre belirlenen süreyi karşılayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak, bu süreyi karşılamayanların kalan süreleri tamamlatılacak.

Herhangi bir nedenle sözleşmesi sona eren sözleşmeli erbaş ve erler ile sözleşmeli er adaylarından, ön sözleşme ve sözleşme döneminde ay olarak hizmette geçen sürelerinin üçte biri;

Sözleşmesinin sona erme tarihinde 1076 sayılı kanuna tabi olanlardan, 1111 sayılı kanuna göre belirlenen süreyi karşılayanlar,

Sözleşmenin sona erme tarihinde 1111 sayılı kanuna tabi olanlardan belirlenen süreyi karşılayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak, bu süreyi karşılamayanlardan kalan süreleri tamamlattırılacak.

Askerlik hizmetine devam ederken sözleşmeli er olarak alınanların, ön sözleşme imzaladıkları tarihe kadarki hizmet sürelerinin tamamı, kalan yükümlülük süresinin hesabından mahsup edilecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.