• BIST 106.239
  • Altın 160,342
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

Baydar'dan sert yazı: Tarihi kopuş

Baydar'dan sert yazı: Tarihi kopuş
Baydar, "Anayasa askıdadır" dedi, Erdoğan'ın iktidar partisi lideri gibi davranmasını sert dille eleştirdi.

Yavuz Baydar / Bugün - Türkiye'nin dağınık muhalefeti, kimliklerine yapışmış takıntı ve şüphelerinden sıyrılıp bir zeminde buluşamazsa çok değil 6 ay sonra bugünleri dahi özlemle anacağız.

Türkiye'ye demokrasinin yakışacağını düşünerek yıllarını köklü reform ve değişime adamış olanların, 12 Eylül 2010 referandumu esnasında bu idealin yolunun açılması için üçte ikiye yakın oyla destek verenlerin nefes alması gitgide zorlaşıyor.

Anayasa askıdadır.

'Umurumda değil' sloganıyla günbegün genişletilen 'fiili durum' hepimizi dibe doğru çekiyor.

Son 48 saat içinde olanlara bakmak bile yeterli.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, topluma 'Yeni Türkiye' saçmalığı altında dayatılmaya çalışılan 'İç Güvenlik Paketi' karşısında, 'yapmayın, insanları sokağa dökersiniz' uyarısına, Başbakan Davutoğlu'ndan sert cevap gelmişti.

Buradan artık alıştığımız hırçınlıkta yeni bir polemik çıktı.

Ama burada kalmadı.

Aman oylar kaçmasın diye sağa sola laf yetiştirme huyu bir kez daha depreşen Erdoğan devreye girdi.

İç Güvenlik Paketi'ni savunarak şunları söyledi:

'Halkı sokağa dökmek isteyenler yargıdan kurtulamayacaktır. Halkımızı, insanımızı, et dağıtmaya giden vatandaşımızı, bu gençleri öldürmeye yönelenlerle beraber hareket edenleri savunamayız. Devlet bunlara karşı belli yaptırımlar hazırlamak durumundadır. Şu anda hazırlanan paket bence böyle bir paket. Hayırlı olsun diyorum.'

Tarihi bir kopuşun ilanı

Cumhurbaşkanı sıfatıyla söylenen bu sözler, Anayasa'nın açıkça ihlal edilmesinden başka bir şey değildir.

Taraf olduğunu ilan eden bir cumhurbaşkanı, bu saatten sonra muhalefet liderleriyle bir araya da gelemez, onlardan asgari bir saygı da göremez.

Bu, tarihi bir kopuşun ilanıdır.

Denilebilir ki, zaten istenen de budur.

Öyleyse, bundan sonraki adım, Erdoğan'ın pek yakında Bakanlar Kurulu toplantılarına başkanlık etmeye başlaması olacaktır.

Fiili durum tam da budur.

Ve ülkeye hiçbir hayır getirmeyecektir.

Adeta saat saat bir yıkımı izliyoruz.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bir büronun yüzlerce KOBİ ve esnafı fişlediği anlaşılıyor.

Hükümetin Meclis'e sunduğu torba tasarıda yer alan bir maddeye göre Türkiye Barolar Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi meslek örgütlerinin Başbakanlığa gönderilen bütün yönetmelikleri 'hükümet programına uygun mu değil mi' diye incelenecek. Değilse iade edilecek.'

50 baro birleşti, peki muhalefet?

Her şey tek parti devleti modeline göre alelacele formatlanmaya çalışılırken, 'iç düşman' ilan ettiği Cemaat’e karşı şimdi de Dink davası ısıtılıyor.

1980 ve 90'larda hangi davaların nasıl çürütüldüğünü, iç hesaplara alet edildiğini hatırlayanlar için bu, aynı senaryo, aynı film demek.

Agos'un başyazısında da bu tespitin altı çiziliyor:

'Anlaşılan o ki, bu kin ve ihtiras dolu ortamda, Dink cinayeti, iktidar tarafından Cemaat’e karşı kullanılabilecek bir silah olarak görülüyor. Memleketin en büyük adalet sınavlarından birinin araçsallaştırıldığı çirkin bir plan bu.'

Geçenlerde, 'Anayasa Mahkemesi'ni de tanımayız, gerekirse onu da kapatırız'la zirve yapan yıkım zihniyetinin yarattığı endişe öyle büyük ki 50 barodan 400 avukat 'hukuk savaşı' bayrağını göndere çekmiş vaziyette.

Ortak bildirideki “Ülkemize giydirilmeye çalışılan ‘Yeni Türkiye’ isimli deli gömleğine hayır demek için toplandık, bugünden itibaren hakları ihlal edilen her mağdurun yanında olacağız” ifadesini özellikle dağınık muhalefetin doğru okuması lazım.

Başta söyledim: 6 ay sonra çok geç olabilir.

Geç olursa bunun vebali, saplantılar içinde debelenen, seçim ittifakı aramayan muhalefet kesimlerinin üzerinde olacaktır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.