• BIST 116.389
  • Altın 162,888
  • Dolar 3,7967
  • Euro 4,6520
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Balıkesir’in sağlık sorunları Meclis gündeminde

Balıkesir’in sağlık sorunları Meclis gündeminde
CHP’li Tüm: "Balıkesir, Bursa’ya Ankara’ya İstanbul'a mahkum edilemez."

TBMM‘de düzenlediği basın toplantısı ile Balıkesir’in sağlık sorunlarını gündeme taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm, Balıkesir sağlık açısından Bursa, Ankara ve İstanbul’a mahkum edilmemelidir” dedi.

AKP ‘nin çağ atladık, söylemlerinin doğru olmadığını dile getiren Tüm, “Sağlık en temel insan haklarından biridir. Devlet her yurttaşın sağlık sorununu, sosyal güvencesine bakmadan parasız çözmelidir” Tüm açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“14 yıllık AKP iktidarının, en çok dile getirdiği ve övündüğü konuların başında sağlık gelmektedir Ancak ne yazık ki, sağlıkta durum, içler acısıdır. Çağ atladık gibi söylenen hamasi sözlerin hiç birisi gerçeği yansıtmamaktadır. Sağlığın temel insan hakkı olduğu bir dünyada, hala parası olmadığı için , tedavi olamayan,yurttaşlarımız vardır.AKP’nin “sadaka bizim kültürümüzde vardır “ anlayışı, sağlık alanına da görülmektedir.

Oysa Çağdaş ülkelerde sağlık temel insan hakları olarak ele alınmakta ve yaşam hakkının gereği olarak kabul edilmektedir. Doğru ve bilimsel olan bu çağdaş anlayışı ülkemizde yaşama geçirmektir.AKP sağlık alanındaki bu anlayışından tabi ki, Balıkesir ilimiz daha fazla etkilenmektedir. Bildiğiniz gibi Balıkesir 20 ilçesi olan, Marmara’dan, Ege bölgemize kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.

Bir milyon yüz seksenaltı bin, nüfusu ile, Türkiye’nin 17’nci Büyük kentidir.Büyükşehir Belediyesi kapsamında olan ilimiz de sağlık sorunları, ciddi boyutlara ulaşmıştır. İlde kronik hastalıklar giderek artmaktadır.Hastalıklara neden olan, çevresel etkilere karşı yerel ve merkezi düzeyde herhangi bir önleyici çalışma yapılmamaktadır. Büyükşehir Belediyesinin önleyici tedbir olarak yapması gereken hiçbir önlem ne yazık ki yerine getirilmemiştir.T am aksine , Büyükşehir yasası gereği, Balıkesir Büyükşehir belediyesinin sorumluluğuna geçen , özellikle atık su ve su arıtma tesisleri kurulmamış, var olanlar da ise herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmamıştır.

Sanayiden doğan her türlü kirlilik kaynaklı , hastalıklara karşı, ilgili kuruluşlarla herhangi bir işlem veya iş birliği yapılmamaktadır. Bu yüzden Erkeklerde Akciğer kanseri ilk sırada yer almaktadır.Kağıt üzerinde bakıldığında, Balıkesir yeterli sağlık tesislerine sahip görünmektedir. Ancak bir tesisin olması onun işlevsel olması anlamına gelmemektedir. Sağlık Bakanlığının kendi randevu sisteminde yer alan 72 poliklinik hizmetinden 42 tanesi Balıkesir’de bulunmamaktadır. Bu yüzden hastalar , İstanbul , Bursa ve Ankara gibi kentler de tedavi olmanın yollarını aramaktadır.Bakınız 2015 verilerine göre, Balıkesir gibi bir ilin nüfusu düşmüştür. Bunda yeterli olmayan sağlık hizmetlerinin çok büyük payı vardır.

Manyas-Erdek-Gönen ilçelerimize de hitap eden gerçek anlamda bir bölge hastanesi niteliğin de olan Bandırma Devlet Hastanemiz yeterli teknik ekip ve donanımdan yoksundur. Hastane de , hala anjiyo birimi bulunmamaktadır. Acil durumlarda dahil, kalp hastaları, civar illere sevk edilmektedir. Kalp hastalığının önemi dikkate alındığında bu kabul edilebilir bir durum değildir. Böbrek kırma ünitesi olmadığından yine hastalar civar illere sevk edilmektedir.Bu hastanenin hitap ettiği nüfus sayısını 350 bin civarında olduğunu düşünürsek, AKP nin çağ atlama söyleminin hiçbir şekilde gerçek olmadığını bir kez daha anlamış oluruz.
Balıkesir ilinde hastanelerde yıllık doğum sayısı 13 bin dolayındadır.

Ancak çocuk yoğun bakımda yatak sayısı sadece 15 dir. Bu çok yetersiz bir sayıdır. Erişkin yoğun bakımda da durum çok farklı değildir. Toplam yoğun bakım yatak sayısı 262 dir. Bu yoğun bakım yatakları ilçelerde çok kısıtlıdır. Kent merkezinde ki hastaneler de yoğunlaşmıştır. Balıkesir de 2015 verilerine göre polikliniklere başvuru sayısının 12 milyona yaklaştığını dikkate alırsak, 1.186 bin nüfusu olan bir ilde sağlık sorunlarının çok ciddi boyutlara ulaştığını görüyoruz.Bu her kişinin 11 defa hastaneye gittiği anlamına gelmektedir. Balıkesir de sağlık personeli açığı ciddi boyutlardadır. Türkiye genelinde bir uzman hekime 1.130 kişi düşerken bu sayı Balıkesir’de Hekim başına 1.500 kişidir.

Yine Türkiye Genelinde , Bir aile hekimine ,3.000 hasta düşerken, Balıkesir’de 3.500 hasta düşmektedir. Bu konuda Hakkari’den , 2 sırada Balıkesir gelmektedir. Aile Hekimi açığının bir an önce kapatılması gerekmektedir. Balıkesir Tıp Fakültesin de ciddi anlamda kadro açığı bulunmaktadır. Balıkesirli Yurttaşların %8 i Tıp Fakültesinde tedavi olmayı tercih etmektedir. Ancak Buradaki Hekim sayısı , son görevden almalarla, birlikte 50 ‘ye düşmüştür. Acilen Tıp Fakültesinin gereksinimi olan eksik Kadroların verilmesi gerekmektedir.

Üniversitenin ihtiyacı olan 1000 yataklı ve tam donanımlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir an önce yapılmalıdır. Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinin kırsal bölgelerde hasta muayene etmeleri, reçete yazmanın ötesine gidememiştir. Tam Donanımlı sağlık ocakları yeniden ele alınmalı ve devreye sokulmalıdır. Özellikle Adalarda yaşayan yurttaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda Sağlık Ocaklarına ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlar mutlaka bir an önce yapılmalıdır.

Nisan-Ekim Ayları arasında nüfus yoğunluğu 10 kat artan Körfez bölgemizin yükünü Edremit Devlet Hastanesi çekmektedir. Kadrolar oldukça yetersizdir. Yaz aylarında geçici görevlendirmelerle çözüm aranan hekim ve sağlık personeli bir an önce kalıcı olacak şekilde görevlendirilmelidir. Ayvalık ilçemizde yeni hastane yapılmasına rağmen yatak sayısı oldukça yetersizdir. Ne yazık ki burada MR hizmeti bulunmamaktadır. Bu Turizm Bölgelerimizin sağlık tesisleri yeniden ele alınmalı ve tam donanımlı hale getirilmelidir. Bu Turizm açısından da kaçınılmaz bir hizmettir. Turizm Bölgelerinde Büyükşehir Belediyesinin önleyici tedbir olarak çevre ve sağlık hizmetlerine katkı vermesi gerekmektedir.

Balıkesir’de Sağlık Personeli sayısı 12 binlere ulaşmıştır. Bunlardan %23 yani 2458 i Taşeron personelidir. Her türlü güvenceden yoksun olarak çalışan bu insanların, sağlık gibi önemli bir alanda, “sağlıklı” bir hizmet vermeleri düşünülemez. Yine kamu hastanelerinde ileri tetkik için çekilmesi gereken röntgenler, taşeron marifetiyle dışarıda çekilmektedir.

Kamu kaynakları açısından Her türlü su istimale açık olan bu konunun bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir. Bu tetkikler kamu hastanelerin de yapılmalıdır.
Balıkesir de bulunan Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İlçelere eşit davranmalı, Kamu kaynaklarından her kesim eşit faydalanmalıdır. Kent Merkezine gerekli yatırımlar elbette ki yapılmalıdır. Ancak, İlçe hastanelerinin ve ilk kademe sağlık kuruluşlarının ihmal edilmemesi gerekir.

Esas olan tüm hastaları kent merkezine toplamak olmamalıdır. Bu hastaların ve yakınlarının, barınma, beslenme, ulaşım gibi başka sorunlar yaşamasına da neden olacaktır. Doğru ve mantıklı olan, her hastayı kendi ilçesinde tedavi etmektir. Çağdaş anlayış bunu gerektirir. İlçelerin iktidar partisine verdikleri oya göre, hizmet götürme anlayışı, kabul edilemez bir anlayıştır. Kamu Hastaneleri genel sekreterliğinin bundan kaçınması gerekir. Her Yurttaş sağlık hizmetlerinden eşit ve adil olarak yararlanmalıdır.

2017 Bütçe çalışmaları TBMM de komisyonlarda görüşülmeye başladı.
Hükumet Balıkesir’i mağdur etmekten vazgeçmeli ve gerekli olan ödenekleri ayırmalıdır. Balıkesir önemli bir ilimizdir. Bursa’ya Ankara’ya İstanbul’a mahkûm edilmemelidir. Bizlerde bu sorunların giderilmesi adına, elimizden geldiği ölçüde destek olacağız. Ve Katkı vereceğiz.

Sonuç Olarak Sağlık en temel insan haklarından biridir. Devlet her yurttaşın sağlık sorununu, sosyal güvencesine bakmadan parasız çözmelidir.
Sözlerime bitirirken , tüm Yurttaşlarımıza ve Balıkesir halkına bu vesile ile selam ve saygılar sunuyorum.

Tüm Yurttaşlarımıza Sağlıklı bir yaşam diliyorum.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.