• BIST 117.235
  • Altın 161,959
  • Dolar 3,7784
  • Euro 4,6204
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 3 °C

Bakan'a seslendi: Pasifize edilmişsiniz

Bakan'a seslendi: Pasifize edilmişsiniz
CHP'li Engin “AKP Hükümeti’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı neredeyse pasifize edilmiş, ikinci plana itilmiş durumda" eleştirisinde bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi Didem Engin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden 2017 yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısı’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katıldı.

 AKP’nin bilim, teknoloji ve sanayiyi ihmal ettiğini söyleyen Engin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye şöyle seslendi: “AKP Hükümeti’nde Bakanlığınız neredeyse pasifize edilmiş, ikinci plana itilmiş durumda. Bilim, teknoloji ve sanayi Hükümetin öncelikleri içinde değil, neredeyse hiç konuşulmuyor. Hükümetinizin gündemi gazetecilerin tutuklanması, idamın geri getirilmesi, başkanlık sistemi…”

Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasını sağlayabilmek, bizden sonraki nesillerimize güçlü bir Türkiye bırakabilmek için bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında devrim yaratacak adımlar atmak gerektiğini söyleyen Didem Engin, Faruk Özlü'nün de Bakan olarak en önemli görevlerinden birinin sanayicilerimize umut vermek, güven vermek, heyecan vermek; sanayicilerin ve girişimcilerin yatırım yapmalarını, istihdam yaratmalarını sağlayacak ortamı yaratmak; bilime, teknolojiye, Ar-Ge’ye ve inovasyona öncelik vermelerini teşvik etmek olduğunu belirtti.

YATIRIMCILAR ASKIYA ALDI

Ancak Hükümet’in ve AKP’nin artık ne yerli ne de yabancı yatırımcıya güven vermediğini söyleyen Didem Engin, “Yatırımcılar yatırımlarını askıya almış, sanayiciler, işletmeler günü kurtarabilmenin derdinde, iflasa sürüklenmemek için çabalıyorlar” diyerek ekonomik aktörlerin ne kadar zor durumda olduklarını vurguladı.

Binlerce şirketin iflas ettiğini, binlercesinin ise iflasın eşiğinde olduğunu söyleyen Didem Engin, işsiz sayımızın en güncel resmi rakamlara göre 2016 Temmuz ayında 3 milyon 324 bin olduğunu, geçen senenin aynı ayına göre işsiz sayısının 354,000 arttığını hatırlattı.

SANAYİ ÜRETİMİ AZALIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2016 yılı Eylül ayı sanayi üretim endeksi verilerine de değinen Didem Engin, “Bu verilere göre Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre sanayi üretimi %3.1 azaldı. Ağustos ayına göre sanayi üretimindeki düşüş ise %3.8. Sanayi üretimindeki düşüşün yanı sıra ihracatımız da her geçen gün azalıyor. Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %4.6 düşüşle 11.7 milyar dolara geriledi. 2016 yılının ilk 10 ayında ise, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız %3.7 azalarak 116 milyar dolara geriledi” dedi.

Yabancı yatırımcıların yatırım planlarını yaparken faydalandıkları uluslararası endekslerden biri olan Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde Türkiye’nin geçen sene 63. sıradayken, bu sene 69. sıraya gerilediğini vurgulayan Didem Engin, ülkemizdeki iş ve yatırım ortamında yaşanan zorluklara da değindi.

"OHAL'İ FIRDAT BİLEREK..."

“Bilimin gelişmesi için en önemli adreslerden olan üniversitelerde bile rektörlerin seçimle değil atamayla gelmesi için karar aldınız. Partiniz daha önce bu konuyu Meclis’e getirip, sonra geri çekmişti, en son olarak Olağanüstü Hal’i fırsat bilerek Kanun Hükmünde Kararname ile oldu bittiye getirmeye çalıştınız” diyerek Hükümet’in OHAL’e ilişkin tutumunu eleştirdi.

KARAMSARLIK DUYGUSU YAYILMIŞ DURUMDA

Emeklilerimiz, işçilerimiz, esnaflarımız, gençlerimiz, kadınlarımız başta olmak üzere, halkımızın tüm kesimleri gibi aynı zamanda yatırımcıların ve iş dünyasının da üzerine çöken bir karamsarlık duygusunun hakim olduğunu söyleyen Didem Engin, Bakan Özlü'ye,  “Bu karamsar ortamda, bahsettiğiniz standart çalışmaların ötesinde, radikal adımlar atmanız gerekli. Sanayimizi yeniden canlandırmak ve küresel rekabette öne çıkmak için hangi radikal adımları planladınız? 2017 ve 2018’de bilim, sanayi ve teknolojide ülkemizdeki ilerlemelere ve ülkemizin dünyadaki konumuna yönelik somut öngörüleriniz nelerdir?” sorularını yöneltti.

Bakan Faruk Özlü, Didem Engin'in eleştirileri ve soruları karşısında sanayiciye güven verilmesi gerektiği görüşüne katıldığını belirterek, atılması planlanan radikal adımlar konusuyla ilgili olarak Türkiye'deki bilim ve teknoloji yönetim yapısına ilişkin devlet teşkilatında yapılabilecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirtti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.