• BIST 104.514
  • Altın 162,925
  • Dolar 3,9196
  • Euro 4,6189
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 13 °C

Babacan'dan 'yapısal reform' çağrısı

Babacan'dan 'yapısal reform' çağrısı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan büyüme rakamlarını değerlendirdi.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002 yılından bu yana makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla uygulanan isabetli politikaların yanı sıra önümüzdeki dönemde sürdürülebilir büyüme yapısının güçlendirilmesi ve potansiyel büyümenin artırılması için yapısal reformların da kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

2014 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme rakamları yaptığı yazılı açıklama ile değerlendiren Başbakan Yardımcısı Babacan "Üçüncü çeyrekte GSYH bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 1,7 oranında büyüme kaydetmiştir. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme hızında ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranında artış gerçekleşmiştir. Böylece 2014 yılı ilk dokuz ayında GSYH reel olarak yüzde 2,8 büyüme kaydetmiştir” dedi.

2014 yılı üçüncü çeyreğinde sanayi katma değerinin yüzde 2,7; hizmetler sektörü katma değerinin ise yüzde 3,1 oranında artış gösterdiğinin altını çizen Babacan, böylece tarım dışı GSYH’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında büyüme kaydettiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Babacan, olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimin azalmasının, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde GSYH büyümesini sınırlandıran bir etken olduğunu da vurguladı.

Babacan, alınan politika tedbirleri sonucunda 2014 yılı ilk çeyreğinde başlayan iç ve dış talep arasındaki dengelenme sürecinin yılın üçüncü çeyreğinde de devam ettiğinin görüldüğüne dikkat çekerken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2014 yılı üçüncü çeyreğinde net dış talep büyümeye 2,5 yüzde puan katkı yaparken; toplam yurtiçi talep negatif 0,8 yüzde puan katkı sağlamıştır.

2014 yılı üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 3,2 oranında büyüme kaydedilmiştir. Bu dönemde cari işlemler açığında kayda değer bir düşüş gerçekleşmiştir. 2013 yılsonunda yüzde 7,9 seviyesinde gerçekleşen cari işlemler açığının milli gelire oranı, 2014 yılı üçüncü çeyreği itibariyle yıllıklandırılmış olarak yüzde 5,8 seviyesine gerilemiştir. 2014 yılı ilk dokuz ayında yıllıklandırılmış olarak net enerji hariç cari işlemler açığında, 2013 yılsonuna göre 19,0 milyar dolar seviyesinde iyileşme gerçekleşmiştir. Petrol fiyatlarındaki düşüşün, önümüzdeki dönemde cari işlemler açığında süregelen iyileşme eğilimini desteklemesi beklenmektedir.”

-GÜVEN VE İSTİKRAR VURGUSU-

Babacan, 2014 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre ilave 1 milyon 258 bin kişiye istihdam sağlandığına işaret ederken, söz konusu dönemde; istihdamın yıllık bazda yüzde 5,0 oranında güçlü artış göstermesinde en temel etkenin; yıllar boyunca uygulanan aktif işgücü programları ve tutarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir makroekonomik politikalar sonucu tesis edilen güven ve istikrar ortamının olduğunu vurguladı.

Babacan açıklamasında ayrıca, “2002 yılından bu yana makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla uygulanan isabetli politikaların yanı sıra önümüzdeki dönemde sürdürülebilir büyüme yapısının güçlendirilmesi ve potansiyel büyümenin artırılması için yapısal reformların da kararlılıkla hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) ile gündeme alınan 25 alanda Öncelikli Dönüşüm Programları ve bu programların uygulamaya geçirilmesine yönelik olarak eylem planları hazırlanmıştır. Eylem planları, öncelikli dönüşüm programlarının hayata geçirilmesine yönelik olarak yıllık performans göstergelerini, politikaları, eylemleri ve eylemlerin süresini, sorumlu ve ilgili kuruluşları içerecek şekilde oluşturulan kapsamlı uygulama belgeleridir” ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.