• BIST 108.434
  • Altın 151,237
  • Dolar 3,6580
  • Euro 4,3278
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 5 °C

Aynı mezarlığa defnedildiler

Aynı mezarlığa defnedildiler
35 lira yevmiye için çalışmaya giderken can verdiler, aynı mezarlığa gömüldüler.

İsmail AKKAYA - Atilla MEMİŞ - Nurettin ARKAN / AKŞEHİR (Konya), (DHA) - ISPARTA'da elma bahçelerinde çalışmaya giderken Yalvaç İlçesi yakınlarında aşırı yolcu alınması nedeniyle frenleri patlayınca şarampole devrilen midibüste ölen 17 kişiden 13'ü Akşehir merkezde Nasreddin Hoca Mezarlığı'na mezarlığa, 1'i Adsız Mahallesi'ne, 1'i de Ortaköy Mahallesi'nde yaklaşık 10 bin kişi tarafından sağanak yağmur altında son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde ağıt ve feryatlar yükselirken, gözyaşları sel oldu. Ölen diğer 2 kişinin cenazesi de dün defnedildi.

Konya'nın Akşehir İlçesi'nden, elma bahçesinde çalışan işçileri Isparta'nın Gelendost İlçesi'ne götüren 47 yaşındaki Metin Arslanalp'in kullandığı 42 D 0881 plakalı midibüs, dün saat 07.15 sıralarında Yalvaç İlçesi'ne bağlı Bağkonak Köyü'ne 2 kilometre kala kaza yaptı. Rampa çıktıktan sonra inişe geçtiği sırada aşırı ağırlık nedeniyle freni patlayan midibüs, kontrolden çıktı.

Yolun sağ tarafındaki toprak tepeye doğru tırmanan, ardından da yan devrilerek 100 metre sürüklenen midibüs, yol kenarındaki beton su tahliye kanalının üzerinde sürüklenerek durabildi. Kazada sürücü dahil araçta bulunan 46 kişiden çoğunluğu kadın 17 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

1200 KİLO FAZLA AĞIRLIK

Isparta'dan gelen bir ekip, 1999 model midibüsün lastiklerinin derinliklerini ölçtü, aracın genel durumuyla ilgili notlar aldı. Kaza yapan midibüste kapasitesinin üzerinde yolcu alınması nedeniyle yaklaşık 1200 kilogram fazla ağırlık tespit edildi. Aracın freninin boşalmasında aşırı yolcu almasının neden olduğunu belirten yetkililer, incelemelerin bu doğrultuda sürdürüldüğünü açıkladı.

5 BİN LİRA PARA CEZASI

Kazada ölen ve aynı zamana 'Dayıbaşı' olduğu öne sürülen Metin Arslanalp'in aracına fazla yolcu taşımaktan son 3 ay içinde 2 bin 600'ü Akşehir Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından olmak üzere yaklaşık 5 bin lira para cezası kesildiği ifade edildi.

35 LİRA YEVMİYE İÇİN CANLAR GİTTİ

Bahçelerdeki elma toplama işinde çalışan işçilere, bahçe sahibi tarafından kişi başı 50-55 lira ödendiği, bu paranın 20-25 lirasının işçileri bulan 'Dayıbaşı' adı verilen organizatörler ve ulaşım için kesildiği belirtildi. Böylece işçilerin eline günlük 30- 35 lira geçtiği öğrenildi.

14 CENAZE YAN YANA

Kazada ölen sürücü Metin Arslanp, işçilerden akrabası olan Emel Arslanp (24), diğer işçiler Havva Ceran (20), annesi Reyhan Ceran (44), Mihri Kale (36), Ayşe Kale (33), Arife Aktaş (33), Ceylan Aksoy (19), Veli Can Çelik (13), Elmas Çelik (59),Gülseren Yayla (49), Ayşegül Karataş (36), Şerife Aksoy (58), Buket Keskin (26) için Nesreddin Hoca Mezarlığı önünde toplu cenaze töreni düzenlendi. 14 kişinin tabutunu yan yana musalla taşı üzerine kondu. Ölenlerin yakınları ise ağıt ve feryatlar eşliğinde tabutlara sarılarak ağladı. Bazıları ise tabuta sarıldığı sırada sinir krizi geçirip yere yığıldı. Sinir krizi geçirenler yakınları tarafından uzaklaştırıldı. Bazılarına da sağlık görevlileri müdahale etti.

MÜFTÜ VE 18 İMAMLA CENAZE NAMAZI

Tören alanında zaman zaman sağanak yağmur olması nedeniyle bazıları şemsiyeyle alanda bekledi. 18 imamın görev aldığı törende, cenaze namazlarını Konya Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, başta olmak üzere sırayla her tabutun başında duran imamlar kıldırdı.

Namaz öncesi Müftü Akpınar, alanda bulunan kadınların, erkeklerle birlikte safta yer alabileceğini ve caiz olduğunu söyledi. Müftü Akpınar, cenaze namazının nasıl kılınacağını anlatırken ses sisteminde aksaklıklar yaşandı ve konuşma uzadı. Bunun üzerine cemaat arasında bulanlardan bazıları, "Namazı kıldırın. İnsanları niye bekletiyorsunuz. Burası müslüman bir memleket herkes namaz kılmasını biliyor''diye tepki gösterdi. Yoğun kalabalık nedeniyle cemaat mezarlık içine taştı. Kadınlardan bazıları erkeklerin yan tarafında, bazıları da en arkada saf tuttu.

Cenaze namazının ardından tabutlar sırayla omuzlara alınıp defnedilecekleri mezarlığa götürüldü. Bu sırada her tabutun önünde mezarı başına dikelecek kavak dallarına ölen kadınlar için yörede yazma denilen başörtüsü bağlanması dikkati çekti. Cenazeler yan yana açılan mezarlara defnedildi.

Kazada ölenlerden 62 yaşındaki Muazzez Balık da bugün Ortaköy Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verildi. Dün de ölenlerden 58 yaşındaki Havva Yiğit dün Nasreddin Hoca Mezarlığı'nda, 57 yaşındaki Mahsude Ünsal da Ortaköy Mahallesi'ndeki belde mezarlığına defnedildi.

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU, TÖRENE KATILDI

Cenaze törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Konya Valisi Muammer Erol, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ak Partili Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Mustafa Baloğlu, MHP Konya Milletvekilleri Faruk Bal ve Mustafa Kalaycı ile hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Tören alanında bulunan Nasreddin Hoca'yı eşeğe ters binerken gösteren heykelinin, cenaze nedeniyle üstünün örtülmesi dikkat çekti.

SAĞLIK BAKANI: HATALIRIMIZ VAR

Cenaze törenine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, törenin ardından Akşehir Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret etti. Basına kapalı yapılan ziyaret ardından açıklamada bulunan Müezzinoğlu, yaralıların sağlık duramlarının iyi olduğunu belirtti. Yaralı bir annenin, kazada ölen evladının acısını yaşadığını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Öncelikli işimiz burada, diğer hastanelerdeki yaralıları tedavi ederek sağlıklarına kavuşturmak. Tabii burada baktığımızda olağanüstü tedbir kısmında hata ve eksikliklerimizin olduğunu görüyoruz. İnşallah bunun gerekli işlemleri yöneticilerimiz ve görevli arkadaşlarımızca yapılacak. Tedbir konusunda daha dikkatli olunup gerekli işlemler yapılacak. Tabi bizi en çok üzen olay arac haddinden fazla yolcu alınması, 25 kişilik araca iki katı vatandaş doldurularak yola çıkılması kazaya davet çıkaran olay oldu. Şoförün kendisi, eşi ve ailesinden birisini kaybetmesi çok vahim bir durum."

DEDESİ SAYESİNE BURNU KANAMADAN KURTULDU

Toplam 17 kişinin hayatını kaybettiği, 29 kişinin yaralandığı kazada 5 yaşındaki Nebi Ürkmez, dedesi 65 yaşındaki Mevlüt Çeliker sayesinde burnu bile kanamadan kurtuldu.

Mevlüt Çeliker, kazada kendisinin omuzundan yaralandığını ancak kızı Sevgi Ürkmez'in belden aşağısının devrilen midibüsün altında kaldığını ve şu an hastanede tedavi altına olduğunu söyledi. Çeliker, şunları anlattı:

"Şoför; 'Fren patladı. Kendinizi koruyun' diye bağırdı. Ben bir elimle kızımı tuttum. Torunum Nebi'yi de koltuğumun altına aldım ve kotluğa sıkı tutundum. Midibüs 3-4 virajı geçti sonra devrilerek, sürüklendi. Sürüklenirken ben ve torumun kapının önüne fırladık. Eğer 1 metre daha sürüklensek belki ben de midibüsün altında kalabilirdim. Çünkü kızımın belden aşağısı midibüsün altında kaldı. Torunumla birlikte midibüsten çıktık. Sonra baktım ki, kızım belden aşağısı midibüsün altında kalmış. Midibüsü kaldırmak istedim ama olmadı."

Kızını kurtarmak için uğraş verdiği sırada torun Nebi'nin ağlayarak, "Dede annem öldü mü?" diye sorduğunu hatırlatan Çeliker, "Yok ölmedi. Annenin durumu iyi dedim" diye konuştu.

İKİZ KARDEŞLERİ KAZA AYIRDI

İkiz kardeşler 24 yaşındaki Emel ve Meral Arslanalp, çeyiz alabilmek için akrabalarıyla birlikte elma toplamaya giderken kazanın olduğu belirtilirken ikizleri kaza ayırdı. Kazada Emel Arslanalp öldü, bacaklarında kırıklar oluşan Meral Arslanap'ın tedavisi ise sürüyor.

OKUMAK VE MEMUR OLMAK İSTİYORDU

Kazada annesi Reyhan Ceran ile birlikte hayatını kaybeden Havva Reyhan'ın, bu eğitim- öğretim yılında Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdığı kaydedildi. Havva Ceran'ın, okuyup memur olmak istediği belirtildi. Havva Ceran'ın aynı kazada kız kardeşi Rabia ve babaannesi Elif Ceran da yaralandı.

KÖMÜR ALAMAMIŞLARDI

Havva Ceran'ın dayısı Cemal Kılıç, kazada yaralanan Rabia Ceran'ın da bu yıl üniversite sınavlarına girdiğini ancak kazanamadığını hatırlattı. Kılıç, şöyle dedi:

"Yeğenim Rabia üniversiteyi kazanamayınca 'Çapayı kazandım' diyerek bize espri yapmıştı. Okuyamayınca kaderinin tarım işçiliği olacağını söylemişti. Kardeşim Reyhan da bu yıl gelip, Kaymakamlığa kömür yardımında bulunmaları için talepte bulunmamı istemişti. Bu duruma eşi Harun Ceran da tepki göstermişti."

Cemal Kılıç, kazada ölen kardeşi Reyhan Ceran'ın, yaklaşık 1 ay önce de aynı bölgeye yakın yerde kaza yaptığını belirtti. Kılıç, "Reyhan yine elma toplamaya giderken içinde bulunduğu araç kaza yaptı ve 27 kişi yaralandı. Bu kaza sonrası bir Reyhan bir süre işe gitmedi ve eşine 'Korkumu yenmem lazım. 2-3 gün gidip kömür parasını çıkartırız' demiş" detiği kaydedildi.

OKUL HARÇLIĞINI ÇIKARTMAK İÇİN OKULA GİTMEDİ

Kazada yaralanan annesi Leyla Çelik ile elma toplaya giden 16 yaşındaki Veli Can Çelik'in ise dün okul harçlığını çıkarmak için annesiyle birlikte çalışmaya gittiği ve okula gitmediği bildirildi.

39 YIL ÖNCE 45 KURBAN

Kazada ölen sürücü Metin Arslanalp'in akrabası Mustafa Arslanalp, "39 yıl önce Akşehir bölgesinden 45 kişi bir kamyonun kasasında Aydın Söke tarafından pamuk toplamaya giderken Söke yakınlarında kaza geçirmişti ve 45 kişi hayatını kaybetmişti. Tarım işçilerini kaderi bu mu?" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.