• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

'Asgari ücret net 1800 olsun'

'Asgari ücret net 1800 olsun'
DİSK üyeleri Bakanlık önünde eylem yaparak asgari ücret taleplerini dile getirdi.

ANKARA (ANKA) - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, hükümetin büyüme rakamlarıyla çok övündüğünü ve kendilerinin de bu büyüme oranını esas aldıklarını belirterek, “Madem ekonomi büyüyor, işçilerin de ücretleri büyüsün dedik. Üretirken alınteri döken, ölen, sakat kalan, hastalanan işçi sınıfı da büyümeden faydalansaydı asgari ücret net bin 800 lira olacaktı” dedi.

DİSK üyeleri bugün asgari ücretin net bin 800 olması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir araya geldi. Beko, Bakanlık önünde yaptığı açıklamada, Aralık ayı boyunca Türkiye'nin dört bir yanında insanca yaşanabilir bir asgari ücret için alanlarda, sokaklarda olduklarını belirtti. Beko, kapalı kapılar ardında toplanan Komisyonun, her sene tekrarlanan ortaoyununa devam ettiğini ve bu ortaoyununun sonucunu artık herkesin bildiğini söyledi.

Hükümetin, büyüme rakamlarıyla çok övündüğünü ve kendilerinin de bu büyüme oranını esas aldıklarını dile getiren Beko, “Madem ekonomi büyüyor, işçilerin de ücretleri büyüsün dedik. Üretirken alınteri döken, ölen, sakat kalan, hastalanan işçi sınıfı da büyümeden faydalansaydı asgari ücret net bin 800 lira olacaktı. Bu ülkeyi yönetenler milli gelirin artışıyla övünüyor. Biz de işçiler milli gelirden pay alıyor mu diye sorduk. Dört kişilik hanedekilerden sadece biri, ‘Kişi Başına Düşen Milli Gelir’den payına düşeni alsa o eve ayda 1800 lira girmesi gerekiyor. Bu hesaplarla da yetinmedik. Bir hanede iki kişi çalışması halinde yoksulluk sınırını aşmaları için asgari 1800 lira almaları gerektiğini hesapladı. Ve son olarak asgari ücrete Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki artış kadar zam istedik” dedi.

-“ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENME SÜRECİNDE İŞÇİLERİN SÖZ HAKKI OLMALI”-

Asgari ücret konusundaki en önemli taleplerinden birinin de asgari ücretin belirlenme sürecinde işçilerin söz hakkının da olması gerektiğine vurgu yapan Beko, “Asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır. Bu konuda bir yasal düzenleme önerimiz önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıklara ve Meclis'teki tüm partilere iletilecektir” diye konuştu.

-“TÜRKİYE'DE ADI KONULMAMIŞ BİR SIKIYÖNETİM İLAN EDİLECEK”-

Beko, hükümet yapılan eylemleri “ezmek” için, "İç Güvenlik Reformu” adı altında bir yasal düzenleme hazırladığını bu tasarının yasallaşması durumda Türkiye'de adı konulmamış bir sıkıyönetim ilan edileceğini dile getirdi. Bu yasa tasarısının işçilere yönelik bir saldırı olgunu bildiren Beko, “İşçi sınıfını açlık sınırının altında, kölece, ölümüne çalıştırmak için getirilen bu tasarıya karşı tüm demokrasi güçleri, kol kola, omuza mücadele etmelidir” diye konuştu.

-“ARTIK BU TAŞERON KÖLELİĞİNE SON VERİN, YARGI KARARLARINA UYUN”-

Taşeronluğa da değinen Beko, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir kere daha vurgulamak istiyorum. Artık bu taşeron köleliğine son verin, yargı kararlarına uyun. Bu ülkeyi yönetenler yıllardır yasaları hiçe sayarak, yargı kararlarına uymayarak, adaleti ayaklar altına alarak taşeron zulmünü işçi sınıfına dayatıyorlar. Artık yeter! Taşeron şirketler aracılığı ile inim inim inlettiğiniz karayolu işçisi, hastane işçisi, belediye işçisi köleniz değildir” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.