• BIST 105.964
  • Altın 163,291
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

Alkollü içki dersi de yasaklandı!

Alkollü içki dersi de yasaklandı!
19. Milli Eğitim Şurası'nda turizm meslek okullarındaki alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersi müfredattan çıkarıldı.

Mehmet ÇINAR / ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da devam eden 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde, 'Alkollü İçki ve Kokteyl Servisi' dersinin kaldırılmasına yönelik Eğitim Bir- Sen'in teklifi öğleden önce komisyonda reddedildi. Yeniden komisyon gündemine aldırılan konu tekrar oylandı ve bu kez kabul edildi. Eğitim- İş temsilcisi salonu terk etti. Eğitim- Sen ise usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla tutanak tuttu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Antalya'da 19'uncusu düzenlenen Milli Eğitim Şurası'nda bugün aynı konuyla ilgili iki farklı karara imza atıldı. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen, sabahki komisyon görüşmelerinde Anadolu Otelcilik ve Turizm ve Meslek liselerinde 'Alkollü İçki ve Kokteyl Servisi' dersinin kaldırılması veya seçmeli hale getirilmesi önerisini sundu. Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri grubu komisyonunda yapılan oylamada, öneri, 34 kabul oyuna karşın 36 ret oyu ile gündem dışı bırakıldı.

Basın toplantısı sırasında kendisine gelen not üzerine önerilerinin reddedildiğini öğrenen Eğitim Bir- Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Alkollü içeceklerle ilgili önerge oy çokluğuyla reddedilmiş. Ben çocuklarımızın geleceği açısından sağlıklı bulmuyorum. İçki servisi yaptırılan çocuklar bizim çocuklarımız. Bunu reddedenler kendi çocuklarına içki servisi yaptırmak isterler mi, istemezler" dedi.

Oylamanın yapıldığı komisyonda öneriye karşı çıkan Eğitim- İş Sendikası'nın temsilcisi Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, dersin turizm liselerinden kaldırılmasına yaptıkları itirazı şöyle anlattı:

ÇOCUKLARA ALKOL İÇME DERSİ VERİLMİYOR

"Orada çocuklara alkol içme dersi verilmiyor. Çalışacakları bir iş kolunda bu konuyla ilgili ne yapmaları gerektiği öğretiliyor. Bütün meslek liselerinde böyledir. Yani sağlık lisesinde 'bu bize zararlıdır' diye birşey olabilir mi? O zaman bir hemşire erkek hastaya da bakmayacak bir müddet sonra. Buradaki temel sıkıntı, bu öneriyi getiren arkadaşlar Anayasa'nın belirli maddelerine sığınarak bu çocukların bu konudaki mağduriyeti, alkolle ilişkilendirilmesinden bahsediyorlar. Açık liseler getirildi, çocuklar ucuz işgücü olarak piyasalara sürülüyor, buna herhangi bir şekilde karşı çıkmıyorlar. Özel okullarda öğrenci başına 3 bin lira yardım yapılıyor devlet okullarındaki fakir çocuklardan para topluyorlar, buna karşı çıkmıyorlar. Bu biraz popülist demogojik bir yaklaşım ama 2 oy farkla reddedildi."

YENİDEN TEKLİF EDİLİNCE TARTIŞMA ÇIKTI

Komisyon toplantısının öğleden sonraki ilk bölümünde konu yeniden gündeme alınarak, oylamaya sunuldu. Reddedilen bu önerinin yeniden gündeme getirilmesi ve oylamaya sunulmasına Eğitim İş ve Eğitim Sen sendikalarının temsilcileri büyük tepki gösterdi. Eğitim İş Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz salonu terketti. Eğitim Sen temsilcileri ise usulsüz uygulama olduğu gerekçesiyle tutanak tuttu. Eğitim Bir Sen'in dersin kaldırılmasına yönelik önerisi bu kez yapılan oylamada oy çokluğuyla kabul edildi.

'KOMİSYON MEŞRULUĞUNU YİTİRDİ'

Eğitim Sen temsilcilerinin Divan Başkanlığı'na sunduğu tutanak şöyle:

"Komisyonda şura yönetmeliği gereği görüşülmüş, oylanmış ve bu suretle karara bağlanmış bir konunun tekrar gündeme alınarak oylanması ve kararın bu biçimde değiştirilmesi şura işleyişine aykırıdır. Bu bağlamda turizm otelcilik ve meslek liselerinde içki servisi dersinin kaldırılması usulsüz bir biçimde yapılmıştır. Bu usulsüzlüğü kabul etmiyoruz. Komisyon Başkanı taraflı davranarak Eğitim Bir Sen Sendikası'nın önerilerine pozitif ayrımcılık yapmakta, Eğitim Sen temsilcisine ise ayrımcı tavır takınmaktadır. Bu durum komisyonun aldığı kararların meşruluğunu yitirdiği anlamına gelmektedir."

TOPLANTI SALONUNU TERKETTİ

Öğleden önce reddedilen 'Alkollü İçki ve Kokteyl Servisi' dersinin kaldırılması konusunun öğleden sonra tekrar gündeme gelmesine dönük Divan Başkanlığı'na bir baskı yapıldığını belirten Eğitim İş Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, şöyle konuştu:

"Divan başkanının da bunu getirmesinde çok gönüllü olmadığı yüz ifadesinden beli oluyordu. Hayır oyu verenler bile tekrar el kaldırdılar. Burada çok açık bir şey var. Yetkili sendika olan adı yandaş sendikaya çıkan Eğitim Bir Sen'in kendi taleplerini burada uygulayabilmek için her tülü cambazlığı yaptığını görüyoruz. Burada koca koca profesör olmuş öğretim programlarını hazırlayan insanların bu işe alet olacak kadar kendilerini zayıflattıklarını görüyoruz. Yüksek sesli tartışmalarda oldu ne yazık ki. Fakat burada şuranın yapılandırılması, yapılmasından önce bir anlayış gerçekleştirilmiş ve hangi kararların alınabileceğine yönelik önceden bir yazı-çizi oluşturulmuş. Biz yalnızca burada el kaldır indir şeklinde görev yapıyoruz. Biz zaten bu şuradan pek umutlu değildik. Ama bu kadar da iş kör gözün parmağına olacak şekilde biçimlenmemeliydi. Buna itirazımızı yüksek sesle dile getirdik. Yarın Genel Kurul'a katılacağız. Orada da fikirlerimizi ifade edeceğiz."

USULSÜZ BİR UYGULAMA

Eğitim Sen Genel Başkanı Kahraman Karaca ise şöyle konuştu:

"Öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri toplantısında bugün garip şeyler oluyor. Biraz önce sendikamızı temsilen arkadaşımız bir tutanak tutmak zorunda kaldı. Öğleden önce görüşülen ve bir biçimde reddedilen bir önerge vardı. Ama anlayamadığımız bir şekilde komisyon başkanının yanlı tutumuyla Eğitim Bir Sen temsilcileri tarafından yeniden gündeme getirildi ve kabul edildi. Bu usulsüz bir uygulamadır. Çünkü reddedilen yada kabul edilen konularla ilgili yeniden bir değerlendirme yapılamaz. Biz bunu yarın Genel Kurul'a götüreceğiz. Bu komisyonun zaten bütün çalışmaları tartışmalı sürüyordu. Bugün verdikleri bu kararla bu tartışma boyutunun ne kadar haklı bir kez daha ortaya çıktı."

SENDİKA ÖNERİSİNİ SAVUNDU

Öneri sahibi Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Alkollü İçki ve Kokteyl Servisi dersinin müfredattan çıkarılması talebinin kabul edilmesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın suç işlemekten kurtarıldığını savundu. Yalçın, şöyle konuştu:

"Anayasa'ya ters bir durumdu. Anayasa 18 yaşın altındaki çocukların korunmasını ifade ederken, okullarda 18 yaşın altındaki çocuklara bu ders veriliyor. Öğleden önce getirdiğimiz teklif lehte savunmalara imkan verilmediği için salonda aleyhte konuşmak isteyenlere peşpeşe söz hakkı verildiğinden ve ısrarla, inatla bu konuda açıklamaya ihtiyaç var dememize rağmen fırsat verilmeden oylandı ve reddedildi. Fakat daha sonra konunun kanunen de bir suç olduğu yönünde ikinci bir önerinin yeralması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın şu anda alkollü içki servisinin 18 yaşın altındakilere verilebilmesi için bir kanun gerekli olduğundan dolayı yeniden gelen öneri tekrar müzakereye açıldı ve bu süreçte konu hakkında yapılan konuşmalar bizim önerimizi destekler nitelikteydi ve Milli Eğitim Bakanlığı suç işlemekten kurtarılmış oldu ve bu ders müfredattan çıkarılmış oldu."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.