• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

AKP'nin paketi sermayedara yarayacak

AKP'nin paketi sermayedara yarayacak
Hükümetin işçi sağlığı paketi gerçekten işçi için mi?
Evrensel gazetesinde çizen Sefer Selvi yeni paketi eleştirdi.

Araştırmacı ve İstanbul İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi üyesi Nevra Akdemir, AKP'nin duyurduğu işçi sağlığı paketini Evrensel gazetesi için yorumladı*;

Hükümet yeni işçi sağlığı ve güvenliği paketini dün açıkladı. Pakette işçi sağlığı ve güvenliğine dair çeşitli önlemler sıralanmış gibi görünse de paketin içinden piyasalaştırma ve madenlerin “düzenlenmesi” çıkıyor.

MADEN DENETİMİNE DE ÖZEL SEKTÖR

Paket işçi sağlığı ve iş güvenliğinin kamusal hizmet niteliğini temelden sarsacak nitelikte yapısal dönüşümleri öneriyor. Davutoğlu’nun “denetim mekanizmasını sadece müfettiş üzerinden değil, Ankara’dan ve özel sağlık sigorta firması üzerinden” yürütüleceğini müjdelemesi, paketin özel sektör-kamu işbirliği formülüne dayandığını açıklıkla gösteriyor. Ayrıca 2 milyon 700 bin çok tehlikeli işlerde çalışan (kayıtlı) işçinin de sertifikalandırılması, eğitim “sektörü” sermayedarlarının ağzının suyunu akıttığını tahmin etmek zor değil. Sertifikalar, sadece eğitim piyasasının karlılığı açısından değil aynı zamanda “kazanın suçunu işçiye yıkmak” konusunda da çok işlevsel bir hegemonik araç. Elbette işçi sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirme ve eğitim oldukça önemlidir. Ancak Davutoğlunun dediği gibi, kazaların ortadan kaldırılması bir “zihniyet” meselesi değil. Davutoğlu “İşçimiz, asansörde güvenlik şartları yoksa binmeyeceğim deme hakkını biliyor mu?” diye sorarken, işsizliği, örgütsüzlüğü ve sermayedarların hangi şartlarda işçi çalıştırdığını unutmuşa benziyor. Zira “iş cinayetlerini” zihniyet ve kültür sorununa indirgeyen bu tutum işçinin maruz kaldığı sorunları, işçinin “becerisizliği, bilinçsizliği veya cahilliğine” bağlayarak sermayedarı aklıyor.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği mevzusu Türkiye’de hükümetin meşruiyetini sermayenin meşruiyetini sarsan bir süreç olduğu için örgütlenmenin temel ayaklarından bir tanesi olabilecek bir durumda. Bunun hükümet tarafından öngörüldüğü ve erken bir önlemlerin alındığı hissedilebiliyor. Sadece sertifika değil üniversitelerin ve Meslek Yüksek Okullarında verilen eğitimlerde zorunlu ders olarak “iş sağlığı ve güvenliği” konusunun işlenmesi bir tür kapitalizmin ve şirket suçlarının görünmez kalmasını sağlayan hegemonya bir parçası. Sertifikasyon süreci bir taraftan eğitimin piyasalaşmasını hızlandırırken ve meta alanını genişletirken diğer yandan kazalardan işçiyi, küçük taşeronu, mühendisi ve kaderi sorumlu tutan bir zihniyeti kuruyor.

HAYAT SİGORTASI DEĞİL KAN PARASI

İkincisi madenlerde çalışan işçilere hayat sigortası getirilmesi, hem sigortacılık şirketlerine muazzam bir teşvik hem de önleyici bir tedbir olarak değil, bir nevi ölen işçinin ailesine yönelik bir “kan parası” niteliğinde sus payı. Devletin ödediği tazminat ve aylıkların da özel sektöre devretmenin hazırlığı olarak görülebilir. Üçüncü olarak yapı denetim firmalarına İSG denetimi sorumluluğu verilmesi ve akredite firmaların denetim yapabilmesi izni, temel bir kamusal hizmeti piyasalaştırmanın yolunu aralamak anlamına geliyor. Bunun bir ileriki aşaması ise bir uluslararası firmaya ülkedeki tüm madenleri denetleme “işi” verilebilmesi olacaktır.

MADENLERDE TEKELLEŞME ADIMI

Paketin ismine rağmen, paketin içinde maddelerin çoğu madenlerle ilgili. Küçük işletmelerin birleşmesi, bazı üretim standartların getirilmesi, üretimin modernizasyonu, iş güvenliği donanımında standardizayon ve mali yeterlilik gibi pek çok madde, Türkiye madenlerinin rekabet şartlarını düzenliyor gibi görünüyor. Yani uluslar arası dinamiklere uygun bir maden piyasası ortaya çıkartıyor. Sermaye birikimini, yani sermayenin merkezileşmesi ve yoğunlaşmasını sağlayacak düzenlemeler söz konusu. Bir önemli madde olarak yine rekabet şartları açısından anlam kazanan bir iş yerinden ölümlü bir iş kazası varsa bu şirketin 2 yıl boyunca ihaleye girememesi hakkında madde buradaki tek olumlu durum. Çünkü şirket suçları ya da sanayi suçları kavramına dayanak oluşturabilir. Diğer maddelerde ise bilindik şekilde iş “kazası” yaşanan firmaya yönelik para cezalarının tamamını işsizlik sigortasını etkileyecek şekilde düzenleme yapacaklarını ifade etmişler. İdari para cezaları da görünüyor ama ödül ve ceza ikilemini işsizlik sigortası payları üzerinden kurulması oldukça manidar.

MADENLERİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İÇİN YENİ BİR ADIM

Bu pakette tartışılması önemli olan bir diğer madde ise madenlerin değerinin dünya piyasasına kote edilmesi. Dolayısıyla bu durumu madenlerin özelleştirmesinin bir başka adımı olarak değerlendirmek mümkün. Rödovans süresini de 5 yıldan 15 yıla çıkarılması cabası.

Yeni bir sürece giriyoruz: devletleştirmenin ve mülkiyetinin devlette olmasının bir anlamını kalmayacağı bir süreç önümüzde. Her “kamusal yaradan piyasa yaratan” kapitalizmin meta alanını genişletmesiyle, özel firmalar gibi işletilen kamu kurumları, güvencesizliğin kurumsal hale gelmesi ve giderek güvensizleşen yaşamlarımız…

*Arabaşlıklar tarafımıza aittir.

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.