• BIST 104.539
 • Altın 163,366
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 1 °C

AKP'den yeni iş güvenliği paketi

AKP'den yeni iş güvenliği paketi
Başbakan Davutoğlu, ilgili bakanlarla iş güvenliği konusunda açıklama yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İş Güvenliği” eylem planını kamuoyu ile paylaştı. Başbakanlık Yeni Bina’da yapılan toplantıda konuşan Davutoğlu, İş güvenliği konusunun Bakanlar Kurulunda detaylı olarak ele alındığını anımsattı.

Çok geniş kapsamlı bir istişare sonrasında Türkiye’de kamu düzeninin ihdas etmek için iç güvenlik alanında ciddi yapısal çalışmalar içine girdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, iç güvenlik reformunun bu hafta içinde meclise sunacaklarını söyledi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasında 12 Yıllık AK Parti iktidarında iş güvenliği ve çalışma hayatı ile ilgili çok ciddi yasal düzenlemelerin yapıldığını savundu.

-“ILO SÖZLEŞMESİNİN İKİ MADDESİ İMZALANACAK”-

AKP hükümetinin ısrarla imzalamadığı ILO sözleşmesinden de bahseden Davutoğlu, "Uluslararası standartlarda, evrensel standartlar da çalışma hayatı kurallarını uygulayabilmek için İLO’nun 167 ve 176 sayılı maden ve inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği sözleşmeleri ile ilgili yasal süreci hızlandı. Bu hafta içinde en geç gelecek hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan bu yasa geçecek ve İLO’nun 167 ve 176 sayılı sözleşmeleri Türkiye’de uygulanabilir hale gelecek.”

-“İŞÇİLERİMİZİN, İŞVERENLERİMİZİN ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE GİRMESİ LAZIM”-

“Hükümetimiz çalışma şartlarını düzeltmek için her türlü tedbiri, her türlü yasal tedbiri almaya ve bu yasal tedbirleri hayata geçirmeye kararlıdır. Yasal düzenlemeler süreci yönetmek bakımından yeterli olamaya biliyor. Her şeyden önce işçilerimizin, işverenlerimizin zihniyet dönüşümüne girmesi lazım, mesele sadece sonunda bir üretim elde etmek değil o süreç esnasında insanların can güvenliğini tahsis etmek. Önemli olan burada işçilerimizin, vatandaşlarımızın kendi hakları konusunda bilinçlendirilmeleri çok önemli. Eğer 24 kişilik bir minibüse 46 kişi alınıyorsa , yolda kontrol ediliyorsa, nasıl olsa kontrolü atlattım deyim 2 minibüs yolcuyu, 1 minibüse topluyorsanız bunun kontrol etmem mümkün değil.

Biz 6 Eylülden bu yana her Bakanlar Kurulu’nda İş güvenliği yasasını hemen hemen görüştük. Bazı işveren sendikaları ile 4 kez bir araya geldim, bazılarıyla topluca bir araya geldim. Bizzat önce olayın kendim mahiyetini anlamaya çalıştım. Sonrada acaba ne tedbir alınır sonucuna ulaşma çalıştım. Üç aşamalı bir sorunla karşılaştım. Birincisi zihniyet ve eğitimle ilgili bilinçlenme, sosyal farkındalık. Herkesin bu sosyal farkındalığın etkisinde olması. Bu önemli bir alan, bu alan gereli adımlar atılmazsa diğer iki alanda ne yaparsanız yapın etkisini kaybedebiliyor. İkincisi süreç yönetimi; eğitim, denetim yaptırım dengesini sağlıklı bir şekilde sağlıklı bir şekilde inşa etmeye ihtiyaç var."

-AMELE KAVRAMI TARİHE KARIŞIYOR-

Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin çalışana mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getireceklerini belirten Başbakan Davutoğlu, “Bundan sonra inşaat işçisi diye, amele diye bir kavram yok. İşçilerimizin profesyonel olarak yaptıkları işle ilgili mesleki formasyonu, sertifikası olacak. Üniversite ve meslek yüksek okullarına zorunlu iş sağlığı ve güvenliği dersi getirilecek. Yapı denetim firmalarına iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluk getirilecek. Yapı denetim firmaları sadece işin mekanik denetimi ile ilgilenmeyecekler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluk üslenecekler” dedi.

İnşaatlarda şantiye şefine, madenlerde daimi ve teknik nezaretçilere iş güvenliği uzmanı olma şartı getireceklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Şantiye şefi olacaksanız aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olacaksınız, sertifikanız olacak. Şantiye şefi sadece işin bir an önce bitirilmesine odaklanmayacak, iş güvenliğine de odaklanacak ve bu sertifikaya odaklanacak. Bu sertifikaya sahip olmayanlar şantiye şefi olamayacaklar. Yaptırımlarda bundan sonra ödül- ceza dengesi gelecek yaptırımlarda. Yani iş kazası olmayan iş yerlerini ödüllendireceğiz. İş kazası olan iş yerlerini de ekstra mali cezalar getireceğiz. 3 Yıl içinde iş kazası olmayan çok tehlikeli işyerlerinde işsizlik sigortası işveren payını yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak tahsis edeceğiz. Bu iş verenlerimize ciddi bir teşviktir. Başka bir iş yerinde ölümlü iş kazası meydana gelirse aynı prim yüzde 3 olarak tahsis edilecek. Ölümlü iş kazasında prim yükselecek” diye konuştu.

-“ ÖZEL SEKTÖRDE RÖDOVANS HİÇ OLMAYACAK”-

Hazırlanan eylem planında, İdari para cezalarında ciddi artışlar getirileceğini belirten Başbakan Davutoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Hiçbir bahaneye fırsat vermemek için iş sağlığı ve güvenliği ile harcamaların Kamu ihaleleri sözleşmeleri içinde yer almasını sağlayacağız. Rödovanslar da, kiralama veya götürü usulle ihale edilen işlerde üretim zorlamamalarının engellenmesi için zorlama yapılacak. Yani kimse üretim zorlamasında bulunamayacak. Bulunursa durdurulacak ve sözleşme fes edilecek. Rödovans sürelerini 15 yılda az olmayacak şekilde uzatacağız. Kısa süreli rödovanslarda biran önce üretimi yapmak ve en fazla karı elde etmek için işçilerin namüsait şartlarda çalışmaya zorlanması söz konusu. Bunun engellemek için rödovans süresi 15 yıldan az olmayacak. Kamuda rödovans, olacak ancak bütünüyle başka bir işyerine devredilemeyecek. Biz kamuda işi kime verdiysek muhatabımızı bileceğiz. Özel sektörde rödovans hiç olmayacak.”

-“KORUYUCU DONANIM SAĞLAMAYAN İŞYERLERİNİ İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK”-

“Standartlara uygun kişisel koruyucu donanım sağlamayan işyerlerini idari para cezası uygulanacak. Acil durdurma halleri, müfettişin inisiyatifine bırakılmadan yönetmelikte belirtilecek. İşverenin ölümlü iş kazasında kusurlu bulunması halinde, TCK’nın alacağı cezaya ilave olarak 2 yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek ve bu Kamu İhale Kurumu sitesinden duyuracak. Yer altı maden işletmelerinde çalışanların kaydı ve konumlarının eş zamanlı takibi için bir sistem “ÇİP” kurulması zorunlu hale getirilecek. Yer altı planlarının 3 boyutlu olması zorunlu hale getirilecek. Maden işletme projelerle, diğer dokümanlar ilgili kuruluşlar arasında elektrik ortama paylaşılacak. Bunu ben özellikle buraya koydum ve bizzat ta takip edeceğim. Maden ve inşaat sektöründe iş sağlığı güvenliği teftişleri görüntülü ve fotoğraflı olarak yapılacak.”

-“FOSFORLU HAYAT HATTI KURULACAK”-

“Yılda bir olan acil durum planları ve tatbikatlarının 6 ayda bir yapılması. Eskiden yılda bir yapılan tatbikat ve plan değişiklikleri 6 ayda bir yapılacak ve bu da kayda alınacak. Acil durumlarda çıkışın kolaylıkla sağlanması amacıyla fosforlu hayat hattı kurulacak. Sadece madenlerdeki şikayetleri değerlendirmek üzere Alo 170’e ek bir birim kurulacak. Kendine özgü zorluklarından dolayı kömür madenlerine yönelik ayrı bir mevzuat çalışması için talimat verdim. 5 ülkenin kömür madenleri ile ilgili mevzuatlarını gözden geçiriyoruz. Bununla ilgili ayrı bir düzenleme yapacağız.”

YAŞAM SİGORTASI YAPILACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yeni Maden Kanunu” ile ilgili yapılacak değişiklikleri de anlattı, "Maden şirketleri, belli bir geçiş sürecinde madenlerde çalışan işçileri, yaşam sigortası hayat sigortası yapacaklar. Bu çok önemli bir husus, makul görünüyor. Böyle olursa devletin yapacağı denetimlerin yanında özel sağlık sigortası şirketleri de ikinci bir denetim kurmak zorunda olacaklar. Bunun geçiş süreci nasıl olacak ve hangi ekonomik şartlarda gerçekleşecek bunun çalışmasını en kısa sürede yapacağız” dedi.

Maden sahalarının denetimi ve faaliyetlerinin izlenmesinin bağımsız kuruluşlar tarafından yapılması için düzenleme yapacaklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Küçük işletmelerin birleşmesi ve havza madenciliğinin gelişmesini özendireceğiz. Ruhsat harçlarını maden türüne ve maden alanının büyüklüğüne bağlı olarak yeniden değerlendireceğiz. Devlet hakkı bedelini dünya maden fiyatlarındaki değişimleri dikkate olarak kademeli olarak belirleyeceğiz” diye konuştu.

-“MİLLİ ARAMA KAPASİTEMİZ ZAYIF”-

-“Ruhsat sahiplerinden, harç, teminat ve çevre ile uyum adı altında toplanan bedellerin ruhsat bedeli adı altında tek kalemde toplayacaklarını belirten Başbakan Davutoğlu: açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ruhsat bedelinin bir kısmının faaliyeti biten devam eden maden ocağının rehabilitasyonu ve modernizasyonu için kullanılması yönünde bir düzenleme yapacağız. Başta tuzlalar olmak üzere küçük işletmelere devlet hakkında kolaylık sağlanacak. Maden arama çalışmaları için teşvik mekanizmaları oluşturulacak. Türkiye’nin çok ciddi enerji ve maden ihtiyacı var fakat milli arama kapasitemiz zayıf. Türkiye’nin büyük bir maden potansiyeli var. Maden şirketlerinin ve maden arama milli kapasitesinin artırılmasına çalışacağız. Maden işletme ruhsat talebi sırasında mali yeterlilik şartı getireceğiz. Maden işletme projelerinin yüksek standartlarda hazırlanması, içerik ve uygulanmanın izlenmesine yönelik yeni düzenleme yapacağız. Maden işletmelerinde görev alacak teknik personelin niteliklerini yükseltmeye yönelik düzenlemeler yapılacak.”

-“YASAL ÇERÇEVEDEKİ EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYACAĞIZ”-

“Yaklaşık 2 aydır, hem ilgili bakanlıklarımız ve ilgili işverenlerimizle 3 alana yoğunlaşan bir eylem planı, yasal düzenleme ve takiben ortaya konacak yönetmeliklerle iş güvenliği ve çalışma alanını tümü ile tanzim etmeyi düşünüyoruz. Bununla yasal çerçevedeki eksiklikleri tamamlayacağız. Yasayı çıkarmak yetmiyor. Süreç yönetimini yöneteceğiz. Eğer bu sosyal farkındalık eğitim ve zihniyet dönüşüme rağmen, bir ihmal, kusur, bilinçli veya kasıtlı olmasa da aşırı hırstan kaynaklanan işçilerin güvenliği riske edilmişse bunun için etkin düzenlemeler getireceğiz. Bu yeni düzenlemeler her şeyden önce vatandaşlarımızın vicdanına ve duyarlılığına emanettir. Hükümet olarak tek bir vatandaşımızın can güvenliği milyarlarca dolar gelirden daha önemlidir.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, durdurulan iş yerinde çalışılmaya devam edilmesi durumunda, işyeri sahiplerine para cezasına çevrilmeyecek bir hapis cezası verileceğini ifade etti.

Çalışma Bakanlığı olarak yaptıkları bütün düzenlemelerde diyalog esaslı çalışmalarını sürdüklerini kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş sağlığı güvenliği düzenlemesinin ilk kez Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına müstakil bir yasa olarak girdiğini söyledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sektörel güven tüm sektörlerde düşüşe geçti24 Kasım 2017 Cuma 10:39
 • 'Reklam birlik beraberlik temalı, sahi Saray nerede?'24 Kasım 2017 Cuma 09:25
 • Dolar yeni güne nasıl başladı?24 Kasım 2017 Cuma 07:43
 • Benzine zam kapıda: Yeni fiyat belli oldu23 Kasım 2017 Perşembe 17:35
 • Protesto edilen çekler 10 ayda 10 milyonu geçti23 Kasım 2017 Perşembe 15:13
 • Fitch'ten Türkiye açıklaması!23 Kasım 2017 Perşembe 15:12
 • TMO, 140 bin ton fındık aldı23 Kasım 2017 Perşembe 12:46
 • Marmarabirlik zeytini tane tane satacak23 Kasım 2017 Perşembe 12:12
 • Konut satışları üç aylık tırmanıştan sonra inişe geçti23 Kasım 2017 Perşembe 12:08
 • Dolar'da son durum23 Kasım 2017 Perşembe 09:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.