• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

AKP'de 'seçim barajı' öfkesi

AKP'de 'seçim barajı' öfkesi
Kuzu'dan seçim barajı tepkisi: "Haşim Kılıç'ın kişisel hesaplaşma kararı."

ANKARA (ANKA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için yapılan bireysel başvuruları gündemine alarak birkaç hafta içinde karar vereceğini ve kararın uygulanabileceğine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Kuzu, “Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın böyle bir açıklama yapmasına inanmak istemem. Akla ziyan bir açıklama. Bu konu bireysel başvuru konusu olamaz. Genel Hükümler bireysel başvuru ile değişmez. Haşim Kılıç’ın kişisel hesaplaşma kararı” dedi.

ANKA’ya konuşan Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru kapsamının belli olduğunu vurgulayarak, çıkacak olan kararın yok hükmünde olduğunu savundu.

Kuzu, Anayasa Mahkemesi Kuruluş Kanunu’nun 45.Maddesi 3. Fıkrasında yer alan, “Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı gibi Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz” gerekçesini gösterdi. İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu yönde vermiş olduğu bir kararı da anımsatan Burhan Kuzu şöyle dedi:

“AYM İnsan Hakları Mahkemesi’nin üstünde değil. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar yok hükmündedir. Böyle bir kararı tanımıyoruz. Bireysel başvuru kapsamı bellidir, Anayasa'nın Kuruluş Yasası’nda bellidir. Genel bir düzenleme ferdi başvuru konusu olamaz. Bireysel başvuruda varsa bir ihlal tazminat ödenir. Vs… Anayasa Mahkemesi’nin tavrı önemlidir tutumu önemlidir, böyle bir akarar uyglanamaz. Ne çıkarksa çıksın karar tanınmaz.”

-KILIÇ KİŞİSEL HESAPLAŞMA PEŞİNDE-

Burhan Kuzu, Anyasa Mahkemesi Başkanı’nın böyle ber konuda yorum yapmasını, “akla ziyan olarak” yorumlayarak şöyle dedi:

“AYM Başkanı’nın böyle bir açıklama yapmasına inanmak istemem. Ama san ki yapmış gibi. Kılıç, kişisel hesaplaşma peşinde. Ama yakışmadı. Anayasa Mahkemesi verdiği kararları yorumlayamaz, nereye nasıl uygulanır yorum yapamaz. Başka bir husus Haşim Beyin imzası olan bir karara var. ‘yüzde 10 baraji anayasaya aykırı değil’ İnsan hakları Mahkemesi’nin bu yönde vermiş olduğu bir karar var. “Türkiye’nin iç işleririne karışmayız’ kararı var. Türkiye’de böyle bir uygulama yok. Anayasa mahkemesi mürecaat edilen bir yerdir türkiyey böyle bir uygulama yok. Bu karar Anayasa Mahkemesi’ni tartışılır haüle getirir.Yapılması gereken bu başvuru Anayasa Mahkemesi Kuruluş Kanunu’nun 45. Maddesi çok açık.”

-ANAYASA MAHKEMESİ KURULUŞ KANUNU’NUN 45 MADDESİ-

“Bireysel başvuru hakkı MADDE 45- (1) Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve buna ek Türkiye’nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir. (2) İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekir. (3) Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı gibi Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.