• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

'AKP kadınlara sinsice yaklaşıyor'

'AKP kadınlara sinsice yaklaşıyor'Haberin galerisi için tıklayın!
Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, hükümetin kadınlara yönelik politikalarını eleştirdi.

AYSEL KILIÇ / GERÇEK GÜNDEM - Kadına yönelik şiddet konulu panelde konuşan gazeteci Barış Yarkadaş, Hükümete yüklendi, “AKP kadınlara yönelik sinsi politikalar üretmeye devam ediyor” dedi.

Maltepe Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında ''Cumhuriyet Dönemi Sonrası Kadın'' başlıklı bir panel düzenledi. Gerçek Gündem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş ve Toplumsal Kadın Hareketi Derneği Onursal Başkanı Hüsniye Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı panel Küçükyalı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.  Etkinliğin açış konuşmasını yapan Maltepe Kadın Platformu Başkanı Ayşe Karakuş, Türkiye’de şiddete uğrayan kadınların sayısının her geçen gün arttığını ancak buna rağmen hükümetin önlem almadığını söyledi. “Bu ülkede kadınlar, kadın olmanın bedelini ağır ödüyor” diyen Karakuş, platform olarak, toplumda bir farkındalık yaratma çabası içerisinde olduklarını ifade etti ve sözü gazeteci Barış Yarkadaş’a bıraktı.

MUKADDES GEZMİŞ’İ ANDI

Barış Yarkadaş, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Deniz Gezmiş’in annesi Mukaddes Gezmiş’i anarak konuşmasına başladı: “Bir Cumhuriyet kadını olan Mukaddes Gezmiş’e büyük acılar yaşattılar. Bütün bir hayatı, Deniz’in annesi olmanın ağırlığıyla geçti. Çünkü, Deniz Gezmiş gibi bir devrimciyi büyütmüştü. Bir Cumhuriyet savunucusuydu… Deniz de annesi gibi kadın erkek eşitliğini, laikliği, demokrasiyi yani Cumhuriyeti savunuyordu.”

KADINLAR CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMALI

Cumhuriyet’in kadınlara tanıdığı hak ve özgürlüklere dikkat çeken Yarkadaş, “Osmanlı’nın peçeye sardığı, insandan saymadığı kadın, Cumhuriyetle birlikte sosyal yaşama kazandırıldı, erkeklerle eşit haklar tanındı. Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılan Tevhidi Tedrisat Kanunu ile Seçme ve Seçilme Hakkı önemli gelişmelerdir. O dönemde parlamentonun yüzde 5’i kadınlardan oluşurken, 1935’ten bu yana Türkiye bu orana bir daha hiç yaklaşamadı” dedi. Cumhuriyet’in kadına verdiği değerin kadınlar tarafından yeterince anlaşılmamasının da üzücü olduğunu sözlerine ekleyen Yarkadaş, “Kadınlar, hak ve özgürlükleri için Cumhuriyete sahip çıkmalı” dedi.

ATATÜRK KREŞ AÇTI AMA YA AKP...

Günümüz Türkiye’sinde çalışan kadınların karşı karşıya kaldığı sorunları da anlatan Yarkadaş, kreş sorununa dikkat çekti ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. “Mustafa Kemal 1928’de kadınların sosyal yaşama daha çok kazandırılması için devlet görevlilerine kreş açmaları için talimat verir ve kadınlar, açılan kreşlere çocuklarını bırakarak iş ve sosyal yaşama katılır. Kadınların iş güvenliği de çıkarılan özel kanunla güvenceye alınır. Hamilelik, doğum ve süt izinleri bunlardan bazısı” diyen Yarkadaş, günümüz Türkiye’sinin kadın hak ve özgürlükleri açısından dünün çok çok gerisinde olduğunu söyledi. AKP hükümetinin en temel ihtiyaç olan kreş sorununu dahi çözümsüz bıraktığını ifade etti. Yarkadaş, "AKP, kreşlerin tam gün olmasını yasayla engelledi. Böylece, kadınlar çocuklarını kreşlere bırakadıkları için iş yaşamına veda etmek zorunda kalıyor'' ifadesini kullandı.

AKP SİNSİ POLİTİKALAR ÜRETİYOR

Yarkadaş, dünya genelinde kadınların ekonomiye katılımı oranlarına da dikkat çekti. 142 ülke arasında Türkiye’de kadınların 132. sırada yer aldığını söyledi. Hükümetin kadınları üretimden de kopardığını belirten Yarkadaş, “AKP kadınlara yönelik sinsi politikalar üretmeye devam ediyor” dedi.

Barış Yarkadaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “AKP, kadınları ve kız çocuklarını sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor. 4+4+4 eğitim sistemiyle erken evliliğin yolunu açarak, çocuk gelinler yaratmaya devam ediyor. Türkiye’de her geçen gün artan kadın cinayetlerinin sorumlusu da AKP’dir. Şiddete uğrayan kadın karakoldan eve geri gönderiliyor, mahkemeler erkeği değil, kadını cezalandırıyor… İktidarın uyguladığı yanlış politikalar kadına yönelik şiddetin yolunu açmaya devam ediyor. İşsizlik, yoksulluk, açlık toplumsal bir depresyona sürüklüyor. Tüm bunlara karşı, kadınların daha çok bilinçlenmesi ve Türkiye’yi AKP karanlığından kurtarması gerekir.”

KADIN, KADINA ELLİNİ UZATMALI

Toplumsal Kadın Hareketi Derneği Onursal Başkanı Hüsniye Kaya ise, bir sinevizyon gösterimi eşliğinde konuşmasını yaptı. Doğu ve Güneydoğu’dan İstanbul’a göç eden kadınlarla yaptıkları görüşmeleri anlatan Kara, kadınların büyük çoğunluğunun okuma yazması dahi olmadığına dikkat çekti ve kadınların en acil ihtiyacının eğitim olduğunu söyledi.Hükümetin politikalarını eleştiren Kaya’nın tüm kadınlara da çağrısı vardı: “Kadın, kadına ellini uzatmalı” dedi.

Panel sonunda, Maltepe Kadın Platformu Başkanı Ayşe Karakuş, Barış Yarkadaş ve Hüsniye Kaya'ya kalem ve çiçekler hediye etti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.