• BIST 108.489
  • Altın 152,396
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

AKP döneminde 14 bin işçi öldü

AKP döneminde 14 bin işçi öldü
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre, 12 yılda en az 14 bin 455 işçi yaşamını yitirdi.

ANKARA (ANKA) - Raporda, patronların işçi sağlığı önlemlerini almadığı ve bunun iki temel sebebinin olduğu belirtilerek, “Birincisi işçi sağlığı önlemlerinin bir maliyet unsuru olması ve bunun kar oranını düşürmesi. Yani patron için para kazanmak işçilerin canının önünde tutuluyor. İkincisi ise işçi sağlığı önlemlerinin alınması işçinin üretim sürecinde söz sahibi olması ve örgütlülüğü sayesinde olabiliyor. Bu da patronun işyerlerinde keyfiliğinin önüne geçen ve iktidarını sınırlayan bir durum” denildi.

Son 12 yılda 14 bin 455 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda SGK ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi kayıtları baz alınarak, “2002 yılının son iki ayında 146 işçi, 2003 yılında 811 işçi, 2004 yılında 843 işçi, 2005 yılında bin 96 işçi, 2006 yılında bin 601 işçi, 2007 yılında bin 44 işçi, 2008 yılında 866 işçi, 2009 yılında bin 171 işçi, 2010 yılında bin 454 işçi, 2011 yılında bin 710 işçi, 2012 yılında 878 işçi, 2013 yılında bin 235 işçi 2014 yılının ilk on ayında ise bin 600 işçi can verdi” denildi. Raporda, iş kazalarının azalması için şu öneriler yapıldı:

“ -İşçiler açlık ile ölüm arasında bir tercihe zorlanmaktadır. Bu yüzden işçilerin örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır. İşçilerin sendika seçme özgürlüğü ve iş güvencesi sağlanmalıdır.

- Başta taşeronlaştırma olmak üzere her türlü güvencesiz çalıştırma biçimi yasaklanmalıdır.

- İşyerlerinde işçi sağlığı kurulu işler hale gelmeli ve kurul işçi sağlığını etkileyen üretimin her hususuna müdahale edebilmelidir. Kurulun en az yarısını işçiler oluşturmalıdır. Yine sendikalar, meslek odaları ve uzmanların oluşturduğu heyetler söz ve karar sahibi olmalıdır.”

-“EKİM AYINDA EN AZ 160 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”-

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı Ekim ayı raporunu açıkladı. Buna göre, Ekim ayında en az 160 işçi yaşamını yitirdi. Raporda, Ekim ayında yaşamını yitiren 160 çalışandan 143’ü işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 15’inin çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 2’snin ise kendi hesabına çalışanlardan/esnaflardan oluştuğu belirtildi.

İşçilerin en çok trafik/servis kazaları, düşme, ezilme/göçük ve zehirlenme/boğulma nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, “Trafik, servis kazası nedeniyle 53 işçi; düşme nedeniyle 31 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 22 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 22 işçi; diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, kkka, intihar, yıldırım düşmesi, saldırı vb.) 19 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 6 işçi; nesne düşmesi, çarpması nedeniyle 5 işçi; patlama, yanma nedeniyle 2 işçi can verdi” denildi.

-"OCAĞINDA YAŞANAN FACİADAN ÇALIŞMA VE ENERJİ BAKANLARI SORUMLU"-

Karaman’da maden ocağında yaşanan faciadan Çalışma ve Enerji Bakanları ile maden patronunun sorumlu olduğu kaydedilen Raporda, “Konya-Karaman bölgesinin kapalı havza olduğu belirtilip linyit madenlerini su basabileceği uyarısı Enerji Bakanlığı’na yapılmıştı. Hal böyleyken bu uyarı neden dinlenmiyor. Çalışma Bakanlığı geçen 19-20 Haziran tarihlerinde madeni denetlemişti. Kapatılma gerektirmeyen eksikliklerden dolayı şirkete 9 bin lira idari para cezası kesilmişti. Bu mudur kapatılma gerektirmeyen eksiklikler? Yine denetimler ve yeni torba yasa sonrası bölgede bulunan 12 madenin 9’u üretimi durdurmuştu. Has Şekerler’in farkı nedir? Has Şekerler Şirketi de rödovans sistemi ile çalışıyordu. 2012 Mayıs ayında devlet maden patronlarına ‘ne üretirseniz alacağız’ uygulamasına geçti. Bu durum üretimin hızlanmasına ve buna paralel olarak işçi sayısının artmasına yol açtı. Aynı durumu Soma’da da belirtmiştik. Enerji Bakanlığı neden rödovans sisteminden vazgeçmiyor? Has Şekerler Şirketi’nin sahibi Saffet Uyar daha evvel Soma’da madenci katliamlarına sahne olan Soma Uyar Madencilik’in sahibi Azmi Uyar’ın amcaoğlu. Devlet neden bu ailenin madenlerinde gerekli tedbirleri almıyor?” ifadelerine yer verildi.

-“27 KADIN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”-

Raporda, Ekim ayında iş kazasında 15’i Isparta’da olmak üzere 27 kadın işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Raporda ayrıca, Ekim ayında 4 çocuk, 3 göçmen işçinin de yaşamını yitirdiği bildirildi. En çok ölümlerin yaşandığı şehirler ise Isparta, Karaman ve İstanbul’da oldu. 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.