• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

Afrika'da 'cemaat' uyarısı

Afrika'da 'cemaat' uyarısı
Erdoğan, Afrika ülkelerini, isim vermeden “Gülen Cemaati” konusunda uyardı.

EKVATOR GİNESİ (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekvator Ginesi ziyaretinde İkinci Türkiye- Afrika Ortaklık Zirvesinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına zirveye katılan ve katkıda bulunan devletlerin hükümet başkanları ve heyet başkanlarına teşekkür ederek başladı.

Afrika’nın sosyal, ekonomik ve siyasi alanda kaydettiği dikkat çekici ilerleme ile tekrar dünyanın ilgi odağı haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika Kıtasının yaşamakta olduğu büyük dönüşümden Türkiye olarak çok büyük mutluluk hissettiğimizi burada özellikle vurgulamak isterim. ” dedi.

"SELÇUKLU, OSMANLI DEVLETİ GİBİ"

Afrika halklarını her zaman gönüldaş, kader arkadaşları olarak gördüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti:

“Dinlerimiz, değerlerimiz, etnik kökenlerimiz ve harici görünümlerimiz farklıda olsa biz kendimizi Afrika ile aynı geminin yolcuları olarak hissettik. Afrika Kıtası’nın kadim medeniyetine her zaman takdirle baktık. Afrika’nın yaşadığı acılara politik, stratejik, çıkar odaklı bakanlardan olmadık. Her zaman insani vicdani nazarla yaklaştık. Aynı şekilde Afrika’nın sevincini, Afrika’nın başarılarını da kendi sevincimiz, kendi başarımız olarak gördük ve bununla da iftihar ettik. Tıpkı Selçuklu ve Osmanlı Devleti gibi 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti Afrika’ya hep bu nazarla bakmıştır. Afrika ülkelerinin bağımsız, özgür, barış ve emniyet içinde olabilmeleri , kendi istikametlerini tayin etme hakkına sahip olabilmeleri Türkiye’nin Türk politikasının merkezinde yer almıştır.”

-“KARŞILIKLI OLARAK AÇILIM SÜRECİNİ TAMAMLAMIŞ OLDUK”-

“Başbakanlık görevini ifa ettiğim 2002-2014 yılları arasında Afrika ile ilişkilere büyük önem verdik. Kıta ile ilişkilerimizi yoğunlaştırmanın içinde olduk. 2005 yılını Türkiye’de Afrika yılı ilan ettiğimizde yürüttüğümüz politikayı, ‘Afrika açılım politikası’ şeklinde tanımlıyorduk. 2009 yılında Türkiye’nin kıtada 12, Afrika ülkelerinin 10 Büyükelçiliği bulunuyordu. Bugün itibariyle Afrika’da 39 Büyükelçilik ve 4 Başkonsoloslukla temsil ediliyoruz. Afrika ülkelerinin Ankara’daki diplomatik temsilcilik sayısı da 32’ye yükseldi. Kalkınma ortaklığında, siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim ve kültür faaliyetlerinden ekonomik işbirliğine, ticaret hacminden yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerinden ulaştırma altyapılarına kadar birçok alanda birlikte büyük ilerlemeler sağladık. Karşılıklı olarak açılım sürecini tamamlamış olduk.

-“YENİ BİR ORTAKLIK MODELİ HEDEFİNDE BİRLİKTE VE KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ”-

“Artık eşit ortaklığa dayalı yeni ve daha ileri aşamaya geçmemizin gerekli olduğunu gördük. Şimdi ortaklığımızın sağlam temeller üzerinde ilerletilme zamanıdır. Bu anlayışla bugün zirvede kabul edeceğimiz bildiri ve uygulama planının bu ortaklığımızın köşe taşlarını teşkil edeceğine ve gelecek dönemdeki hedeflerimize yön vereceğine inanıyorum. Bu önemli belgelerin Afrika Birliği ve üye ülkelerin öncelikli verdiği iş birliği alanlarını kapsadığını bu noktada özellikle tarım, enerji, sağlık, eğitim, küçük ve orta ölçekli işletmeler, istihdam, yatırımların teşviki enerji ve ulaştırma gibi konularda dayanışmaya ve daha verimli, daha derin işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Zirvenin temasında vurgulandığı gibi kalkınma ve bütünleşme yolunda yeni bir ortaklık modeli hedefinde birlikte ve kararlılıkla yürüyeceğiz.”

-“TÜRKİYE AFRİKA’DA ÇOK YÖNLÜ, ÇOK BOYUTLU BİR POLİTİKA İZLİYOR”-

“Türkiye, Afrika’da çok yönlü, çok boyutlu bir politika izliyor. Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz son 10 yılda 10 kat artış kaydetti. Afrika’daki yatırımlarımızın toplamı 6 Milyar dolara ulaştı. THY bugün itibari ile Afrika ülkelerinde 40 farklı şehre tarifeli sefer yapıyor. Bu seferlerin ve sürekli genişleyen uçuş ağının da katkısıyla her yıl Türkiye ile Afrika arasında turizm, kültür, iş ve ticaret amacıyla karşılıklı olarak seyahat edenlerin sayısı yılda 200 bini aşan rakamlara ulaştı. Bu sayının her geçen yılda artmakta olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. 1991-2013 döneminde Afrika ülkelerine lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 3 bin 254 burs kontenjanı açtık. Son iki yılda ise Afrikalı genç kardeşlerimize Türkiye’deki üniversitelerde binin üzerinde yeni burs tahsis ettik. Bu sayıyı daha da artıracağız. Zira bu gençlerin Türkiye’de alacakları kaliteli eğitim ve edinecekleri yüksek becerileri buralara geri dönüp ülkelerinin ve içinden çıktıkları toplumun hizmetine sunacaklarına gönülden inanıyorum.”

-EBOLA İLE MÜCADELEYE 5 MİLYON DOLAR YARDIM-

“Sağlık sektörünün Afrika ülkeleri ile işbirliğimizde önemli bir alan olarak belirli bir hale geldiğini özellikle görüyoruz bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Sudan’da açılan 150 yataklı hastanenin ardından Somali’de 200 yataklı tam teşekküllü bir hastanenin açılışına hazırlanıyoruz. Kendi kendine yetebilir şekilde Türk ve yerli sağlık personeli tarafında ortak işletilen ve sunduğu sağlık hizmeti bakımından örnek uygulamalar arasına giren benzeri projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Son dönemde Ebola salgını dolayısıyla zor bir dönemin yaşanmakta olduğu bugünlerde sağlık alanında işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bu vesile ile Türkiye’nin Ebola salgını ile mücadele için Afrikalı dostlarımıza şimdiye kadar yaptıklarımızın yanına ek olarak 5 milyon dolarlık bir kaynak aktardığımızı açıklamak istiyorum.”

Erdoğan, Türkiye’nin somut işbirliği teklifleri olarak beş yıl içerisinde bin uzmanın Türkiye’ye meslek öğretmek için 3 aylık-6 aylık periyotlarla getirilebileceğini belirterek, “Her yıl 200 uzmanın eğitilmesi anlamına gelmektedir. 5 yıl içinde 10 ülkede birere model olmak üzere tarım, hayvancılık projesi birlikte geliştirebiliriz ki her yıl iki ülkeyi alabiliriz. Bu konuda deneyimimiz çok iyi derece” dedi.

-“ULUSLARARASI SİTEM İÇERİSİNDE GİDEREK DAHA ETKİN ROL OYNAYACAĞI AÇIKTIR”-

Afrika’nın küresel alanda ağırlığının giderek arttığını, siyasi ve ekonomik bir kıta olarak geleceği gördüğünü dile getiren Erdoğan, “Dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük kıta olan Afrika’nın önümüzdeki yıllarda zengin doğal kaynakları ve insan kapasitesiyle uluslararası sitem içerisinde giderek daha etkin rol oynayacağı açıktır. Afrika Birliğinin ve bölgesel örgütlerin belirlenen ortak hedefler doğrultusunda siyasal ve ekonomik bütünleşmeyi sağlanmasında öncü rol oynamaya devam edeceklerine inanıyorum. Afrika Birliğinin temsil gücünün ötesinde siyasi ağırlığının günden güne artmasını ve üye ülkelerde çıkan sorunların çözümünde oynadığı etkin rolü not ediyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Afrika Birliği bütçesine son beş yıldır yapmakta olduğumuz nakdi bütçe katkısını önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.

-“CİDDİ TEHDİT TEŞKİL EDEN BU ÖRGÜT VE ÖRGÜTLERE KARŞI ORTAK MÜCADELEYE HAZIRIZ”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasına sivil toplum örgütü yada eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfus etmeye çalıştığını ve bunu da dikkatle izlediklerini ettiklerini belirterek, “Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık daha somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacaklarını umuyoruz. Eğitim ve insani yardım görüntüsü altında Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri her ülkede ciddi tehdit teşkil eden bu örgüt ve örgütlere karşı her türlü bilgi paylaşımına ve ortak mücadeleye hazır olduğumuzu da burada özellikle vurgulamak isterim” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.