• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

Aboneler Digitürk'e tazminat davası açabilir!

Aboneler Digitürk'e tazminat davası açabilir!
THD Başkanı Çakar Digitürk abonelerinin tazminat hakkı olduğunu belirtti

Bilal ŞAHİN / BUGÜN GAZETESİ - Digitürk'ün 7 kanalı yayından kaldırmasının ayıplı hizmet kapsamına girdiğini belirten Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakar, 'Aboneler, sözleşmelerini feshedebilir. Manevi tazminat davası açma hakları var” dedi.

Digiturk’ün uygulamasının ayıplı hizmet kapsamına girdiğini belirterek abonelerin ceza ödemeden sözleşmelerini feshetme hakkına sahip olduğunu belirten dernek temsilcileri, ayrıca abonelerin haber alma haklarını engellendiği için Digiturk’e manevi tazminat davası açma haklarının olduğunu vurguladı.

KAMU YARARINA AYKIRI

78 milyonun haber alma hakkının engellendiğini ve anayasal bir suç işlendiğini belirten Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, “Hukuki ve yeterli bir gerekçe olmadan bazı kanalların listeden çıkarılması o yayınları izleyen 78 milyon tüketicinin haber alma özgürlüğünü engelleyen bir tutumdur. Bu uygulama yasalara ve Anayasa'ya aykırıdır. Ayrıca vicdana ve kamu yararına da aykırı bir durumdur” dedi.

FESİH HAKKI VAR

Yayıncı kuruluşun sözleşme sürerken değişiklik yapmasının yasal olmadığına vurgu yapan Turhan Çakar, bu durumda abonelerin sözleşme fesih hakkına sahip olduğunu belirtti. "Bu yasal olmayan uygulama Digiturk’ün yanına kalmamalı, kamunun gerekli müdahaleleri yapması gerekir" diyen Çakar şöyle devam etti:

"Vatandaşın haber alma özgürlüğünün elinden alınması, kısıtlanması nedeniyle 6502 Sayılı tüketicinin korunması altındaki yasanın abonelik sözleşmeleri başlıklı 52. maddesi var. Buna göre bir yıl ve daha uzun süreli ya da süresi belirsiz bir sözleşme ise tüketiciler hiçbir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeksizin sözleşmesini feshedebilir. Bir yıldan az sözleşmelerde ise sözleşmede değişiklik yapılmaya kalkılıyorsa yine hiçbir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeksizin aboneler sözleşmelerini feshedebilir.”

HAKLARINI ARASINLAR

Dernek olarak konuyla ilgili geniş bir çalışma yaptıklarını belirten Çakar, önümüzdeki günlerde bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. Mağdur vatandaşların ayrıca karşı dava açabileceklerini de dile getiren Çakar, “Bu ayıplı hizmet kapsamına giriyor. Tüketici haklarına aykırıdır, abonelik sözleşmelerine aykırıdır. Tüketicinin haber alma özgürlüğünü engellemektedir.
Aboneler, 'tüketici hakkı ihlali' nedeniyle haklarını aramalılar. Aboneler manevi tazminat davası da açabilirler” diye konuştu.

"TEK TARAFLI OLARAK SÖZLEŞME TÜKETİCİ ALEYHİNE YENİLENEMEZ"

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu: Tüketiciler sözleşmede tek taraflı bir eylem yapıldığı için hiçbir cezai bedel ödemeden taahhütlü aboneliklerini bitirebilir. Yine tüketiciler dilerlerse Digiturk firmasına yazılı ihtar göndererek hiçbir neden olmaksızın sunulan hizmetin sınırlanmasından ötürü bedel indirimi talebinde bulunabilirler.

BEDEL İNDİRİM HAKKI

Ortada mücbir sebep yokken tüketici sözleşmelerinde süre sonuna kadar tüketici aleyhine oynama yapılamaz. Böyle bir durumda tüketicinin sözleşmeden dönme, eksikliğin giderilmesi, yani çıkarılan kanalların tekrar platforma eklenmesi veya bedel indirimi talebinde bulunma hakkı vardır. Firma buna direndiği takdirde Digiturk aboneleri bedel indirimi talebini Tüketici Hakem Heyetleri’ne sunup, bu yönde karar talep edebilirler. Tek taraflı olarak tüketici sözleşmesi, tüketici aleyhine yenilenemez, kanun açık.

Burada kanun çiğneniyor. Siyasi nedenlerle tüketiciye sunulan hizmetin aksatılması, hizmetin ayıplı hale geldiğini ortaya koyuyor.

Bu noktada Tüketici Kanunu açık açık tüketicinin taahhütlü olsa dahi aboneliği bitirebileceğini, bununla ilgili bedel ödeme mecburiyeti olmadığını belirtir. Lütfen abonelik sözleşmesini okusunlar. Böyle keyfi bir tutum kabul edilemez.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.