• BIST 106.926
  • Altın 151,266
  • Dolar 3,6716
  • Euro 4,3392
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 8 °C

'ABD'de maden kanunu 500 bizde 20 sayfa'

'ABD'de maden kanunu 500 bizde 20 sayfa'
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Erdoğan'ın 'ne dersem inandırıyorum' mantığıyla akla hayale sığmayacak sözler sarf ettiğini söyledi.

ANKARA (ANKA) - CHP Manisa Milletvekili ve Soma Komisyonu üyesi Özgür Özel, iş kazaları sonucu verilen bazı cezaların işçiler için ağır, yöneticiler ve işverenler için ise çok hafif kaldığını vurgulayarak, “Cezaların herkese aynı şekilde uygulanması yerine, kişinin gerçek ya da tüzel kişi olmasına, ekonomik durumuna, şirketin büyüklüğüne göre kademeli cezaların oluşturulması gerekiyor” dedi. Özel ABD'de 500 sayfa olan madencilik yasasının, Türkiye'de 20 sayfada toplandığını bildirdi.

CHP Manisa Milletvekili ve Soma Komisyonu üyesi Özgür Özel, iş kazalarının önlenebilmesi için gerekli olan hususları ve hükümet ile yöneticilerin bu konuda yapmış oldukları çalışmaları ANKA’ya değerlendirdi. Açıklamasında, işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için taşeron sisteminin kesinlikle kaldırılması gerektiğini vurgulayan Özel, “Aynı zamanda asgari ücretten verginin kaldırılması, asgari ücretten vergi alınmaması lazım. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması lazım. 1980 öncesinde her 4 kişiden bir tanesi sendikalıyken, şimdi her 10 kişiden 1 tanesi sendikalı durumda. Bunun içinden kamu işçilerini çıkartırsanız yüzde 3’ e denk geliyor. Bu sonuçlara bakacak olursak, Türkiye’de işçilerin yüzde 98.5’i grevli toplu sözleşmeden sendikalı haklardan yararlanamaz durumda. Yani şu anda Türkiye’de sendikacılık adı altında bir şey yapılmıyor. Bunun önündeki birtakım engellerin kaldırılması gerekli” ifadelerini kullandı.

“BAZI CEZALAR İŞÇİLER İÇİN AĞIRKEN, YÖNETİCİLER VE İŞVERENLER İÇİN ÇOK HAFİF KALIYOR”-

CHP’li Özel, tarımın desteklenmemesi ve tarım ürünlerinin para etmemesi gibi durumlarda, tarımda çalışan işçilerin sanayiye, güvencesiz ve eğitimsiz çalışma ortamına itildiğini belirterek, işçi ölümlerinin önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri özetle şöyle dedi:

“En azından tarımdaki istihdamın artırılması işçiler için önemli bir çare olabilir. İşçilerin iş kazalarında ağır yaralanmaların ya da ölümlü sonuçlar doğurmaması için iş güvencesinin bir kültür haline gelmesi gerekir. Avrupa’da olduğu gibi okul öncesi ve ilkokul çağlarında iş kazaları ve iş güvenliğinin önlenmesine yönelik eğitim verilmesi lazım. İş kazaları sonucu verilen bazı cezalar işçiler için ağır, ama yöneticiler ve işverenler için çok hafif kalıyor. Cezaların herkese aynı şekilde uygulanması yerine kişinin gerçek ya da tüzel kişi olmasına, ekonomik durumuna, şirketin büyüklüğüne göre kademeli cezaların oluşturulması gerekiyor.”

-“SOMA KOMİSYONUN HAZIRLADIĞI RAPORA GÖRE ÖNERİLER DE KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK”-

“İşçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik sizin bu konusu sunduğunuz ya da sunmak üzere hazırladığınız bir kanun teklifi var mı?” şeklindeki bir soru üzerine Özel, sunmuş oldukları teklifler olduğunu anımsattı. Kendisinin Soma Komisyonunun da üyesi olduğunu anımsatan CHP’li Özel, “Soma Komisyonu iş kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalarda bulunuyor. Önümüzdeki günlerde Soma Komisyonun hazırladığı rapora göre öneriler de komisyonda görüşülecek. CHP’nin oluşturduğu yeni bir heyet var. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu başkanlığında 6 milletvekiliyle iş kazalarının önlenmesi ve takibi için ilgili sendikamız, işçi örgütleri, genel başkanımız ve ilgili kişilerle toplantı yaptık. Bu toplantıdan çıkan 15 sonuç maddesini kanun teklifi haline getirerek önümüzdeki günlerde sunacağız” açıklamasında bulundu.

-“AMERİKA’DA BİR MADEN KANUNU 500 SAYFAYKEN, BİZDE 20 SAYFADAN İBARET”-

Özel, maden kazalarının pek çok ülkede önüne geçilmesine rağmen, Türkiye’de bu tür kazalarda hala çok sayıda can kaybının olmasına yönelik de, “İş güvenliği bir kültür meselesi. Bizim çocuklarımıza verilmeyen ama yabancı okullardaki çocuklara verilen bir eğitim var. Bunun önüne geçilmesi lazım. Kanunların çok net olarak tarif edilmesi lazım. Amerika’da bir maden kanunu 500 sayfayken bizde 20 sayfadan ibaret. Bunun 20 sayfanın da 4-5 sayfası kömür madeniyle ilgili. Bu konuda yapılması gerekenler; eğitim, doğru mevzuat ile denetimler ve caydırıcı cezalardır” dedi.

“BU AKIL SAĞLIĞI NORMAL OLAN BİR İNSANIN SÖYLEYEBİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herhangi bir maden kazası meydana geldiğinde konuyu 1800-1900’lü yıllarla karşılaştırarak ele almasını ise CHP’li Özel, “Bu akıl sağlığı normal olan bir insanın söyleyebileceği bir şey değil. Cumhurbaşkanı yıllardır ben artık ne dersem deyim insanları inandırıyorum, kandırıyorum diye her şeyi söyleyebiliyor. Mesela dünyada son 50 yılda Avrupa’da ölüme neden olan maden kazaları çok az, son 20 yılda ise ölüme neden olan kaza yok denecek kadar az. Cumhurbaşkanı bunlara bakmak yerine o gidiyor, bundan 130 yıl öncesine bakıyor. O normal şartlarda akıl sağlığı yerinde olan bir siyasetçinin yapabileceği bir benzetme değil. Zaytung haberi gibi. Onun söylediklerinin savunulabilir, tartışılabilir yanı yok” şeklinde değerlendirdi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.