• BIST 105.515
  • Altın 161,176
  • Dolar 3,8814
  • Euro 4,5617
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C

63 subay ordudan atıldı

63 subay ordudan atıldı
Ca­sus­luk da­va­sın­da yar­gı­la­nan as­ker­le­rle ilgili skandal karar...

Ve­li TOP­RAK / Sözcü - Or­du­dan, ‘di­sip­lin­siz­li­k’ suç­la­ma­sıy­la ilişiği kesilen as­ker­le­re taz­mi­nat ve­ril­me­di. Eşi de çalışmayan bir subayın yeşil kart çıkarttığı öğrenildi.

Ka­mu­oyun­da “as­ke­ri ca­sus­lu­k” ola­rak bi­li­nen da­va­da sa­nık olan 63 su­bay, 27 Mart’ta, TSK’­dan ‘sa­vun­ma­sı­z’ bir şe­kil­de atıl­dı. Karardan 15 gün son­ra yani 12 Nisan’da yü­rür­lü­ğe gi­ren yö­net­me­likse, ‘sa­vun­ma al­ma zo­run­lu­lu­ğu­’ ge­tir­di. ­İşte ayrıntılar:

SES­SİZ SE­DA­SIZ: İz­mir Cum­hu­ri­yet Sav­cı­lı­ğı­’nın yü­rüt­tü­ğü davada 357 sa­nık­tan 76’sı tu­tuk­lan­dı. Son­ra tu­tuk­lu sa­nık sa­yı­sı 10’a düş­tü. De­niz Kuv­vet­le­ri Ko­mu­tan­lı­ğı Do­nan­ma Ko­mu­ta­nı Ora­mi­ral Vey­sel Kö­se­le­’nin de bu­lun­du­ğu da­va sü­rü­yor.

SA­VUN­MA­SIZ ATIL­DI­LAR: 27 Mart’ta ili­şi­ği ke­si­len 63 subay için, “Di­sip­lin­siz­lik se­be­biy­le re­s’­en TSK’­dan ayır­ma­” açık­la­ma­sı ya­pıl­dı. Böy­le­ce as­ker­le­re öde­me yapılmadı ve taz­mi­nat ve­ril­me­di. Su­bay­la­rın atıl­ma­sın­dan 15 gün son­raysa il­ginç bir yö­net­me­lik ya­yım­lan­dı. 12 Ni­sa­n’­da ya­yım­la­nan yö­net­me­li­ğe gö­re ‘Sa­vun­ma al­ma­dan TSK’­dan ayır­ma iş­le­mi­’ ya­pıl­ma­ya­cak. 63 su­ba­yın yönetmelikten önce atıl­ma­sı dik­kat çek­ti.

NE­DEN DE­NİZ­Cİ YOK: Ay­nı da­va­da De­niz Kuv­vet­le­ri­’nin iki nu­ma­ra­sı Ora­mi­ral Kö­se­le­’nin de bu­lun­ma­sı, De­niz Kuv­vet­le­ri Ko­mu­tan­lı­ğı­’n­dan (DKK) atı­lan per­so­nel ol­ma­ma­sı il­ginç bu­lun­du. Ba­zı su­bay­la­rın avu­kat­ı Ay­ka­nat Kaç­maz şu soruya yanıt aradı: “Aca­ba ge­le­cek­te DKK ba­şı­na ge­le­cek ki­şi bu da­va­da yar­gı­lan­dı­ğı için mi hiç denizci atılmadı?”

YE­ŞİL KAR­TA BAŞ­VU­RAN VAR: İli­şi­ği ke­si­len bir su­bay, SÖZ­CÜ­’ye şu bil­gi­yi ver­di: “20-25 yı­lı­nı ver­miş in­san­lar, bir tek yar­gı ka­ra­rı ol­ma­dan ka­pı önü­ne ko­nul­du. Öy­le dram­lar ya­şa­nı­yor ki, eşi de ça­lış­ma­yan bir ar­ka­da­şı­mız ge­çen haf­ta ye­şil kart çı­kart­mak için mü­ra­ca­at­ta bu­lun­du.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.