• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

2014'de daha çok vergi ödeyeceğiz

2014'de daha çok vergi ödeyeceğiz
Ge­le­cek yıl üc­ret­li­ler­le di­ğer mü­kel­lef­ler­den 70,8 mil­yar li­ra Ge­lir Ver­gi­si top­la­na­cak. Do­la­yı­sıyla büt­çe­ye ge­le­cek ek kay­nak 7,8 mil­yar li­ra­yı bu­la­cak.

Ge­le­cek yıl üc­ret­li­ler­le di­ğer mü­kel­lef­ler­den 70,8 mil­yar li­ra Ge­lir Ver­gi­si top­la­na­cak. Do­la­yı­sıyla büt­çe­ye ge­le­cek ek kay­nak 7,8 mil­yar li­ra­yı bu­la­cak.

Bugün gazetesinin haberine göre, ge­le­cek yıl üc­ret­li­ler­le di­ğer mü­kel­lef­ler­den 70,8 mil­yar li­ra Ge­lir Ver­gi­si top­la­na­cak. Do­la­yı­sıyla büt­çe­ye vatandaşın cebinden 7,8 mil­yar girecek.

Ma­li­ye Ba­kan­lı­ğı­'nın ha­zır­la­dı­ğı 2014 Ma­li Yı­lı Büt­çe Ya­sa Ta­sa­rı­sı­'nın Mec­lis Plan ve Büt­çe Ko­mis­yo­nu­'n­da­ki gö­rüş­me­le­ri bu­gün baş­lı­yor.

Ta­sa­rı­ya gö­re ge­le­cek yıl üc­ret­li­ler­le di­ğer mü­kel­lef­ler­den 70,8 mil­yar li­ra Ge­lir Ver­gi­si top­la­na­cak. Do­la­yı­sıy­la Ge­lir Ver­gi­si­'n­den büt­çe­ye ge­le­cek ila­ve kay­nak 7,8 mil­yar li­ra­yı bu­la­cak.

ÖTV İLE SOYULDUK!

Son yıl­lar­da akar­ya­kıt, tü­tün ve al­kol­lü ürün­le­re peş­pe­şe ge­len zam­lar­la dik­kat­le­ri üze­ri­ne çe­ken ÖT­V'­de ise önü­müz­de­ki yıl ye­ni zam gö­rün­mü­yor. ÖTV ge­li­ri bu yı­lın so­nun­da 87 mil­ya­r li­ra ola­cak. 2014'te ise 2,4 mil­yar li­ra, ar­ta­rak 89,4 mil­ya­ra yük­se­le­cek.

2012'de ÖT­V'­den 71,7 mil­yar li­ra top­lan­mış­tı. Bu­na gö­re sa­de­ce 2013'te ÖTV ge­li­rin­de­ki ila­ve ar­tış, zam­la­rın et­ki­siy­le 15,3 mil­yar li­ra dü­ze­yi­ne çı­ka­rak re­kor kı­ra­cak.

REKORU AKARYAKIT GETİRDİ

Bu yıl tah­min­le­rin 3,9 mil­yar li­ra üze­ri­ne çık­ma­sı bek­le­nen ÖTV ge­lir­le­rin­de­ki ar­tı­şın önem­li kıs­mı pet­rol ve do­ğal­gaz ver­gi­le­rin­den kay­nak­lan­dı. Büt­çe ve­ri­le­ri­ne gö­re pet­rol ürün­le­riy­le do­ğal­ga­zın ÖT­V'­sin­den el­de edi­le­cek yıl­lık ge­lir, yıl ba­şın­da tah­min edi­len ge­li­rin yak­la­şık 2,5 ila 3 mil­yar li­ra üze­ri­ne çı­ka­cak. Ve­ri­ler, tü­tün ve tü­tün ma­mul­le­rin­de­ki ÖTV ge­lir tah­si­la­tı­nın ise he­de­fin yak­la­şık 1 mi­yar li­ra al­tı­na dü­şe­ce­ği­ni işa­ret edi­yor.

Bu yıl 53 milyar lira faiz ödemesi öngörülen Hazine, yılı 51 milyar liralık faiz ödemesiyle kapatacak. Önümüzdeki yıl ise ödenecek faiz 52 milyar lira olacak.

36,7 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Tasarıya göre önümüzdeki yıl bütçe gelirleri 7,2 milyar lira artarken bütçe giderleri bir önceki yıla göre 3 milyar lira küçülecek. Küçülmede özellikle yatırımlar etkili olacak. Kamu önümüzdeki yıl, bu yıla oranla 3,3 milyar lira daha az yatırım yapacak. Bu yıl kamu yatırımlarının 40 milyar liraya ulaşması, önümüzdeki yıl ise 36,7 milyar liraya düşmesi öngörüldü.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.