• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

'2014 büyüyememe yılı!'

'2014 büyüyememe yılı!'
CHP milletvekili Umut Oran büyümedeki durgunluğa dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, petrol fiyatlarında tarihi ucuzluk yaşanırken; siyasi belirsizlik, azalan güven, dövizdeki hızlı yükseliş ve maliyetlerdeki artışın sanayinin üretim yapmasını zorlaştırdığını belirtti.

Oran yaptığı açıklamada, yılın başında büyüme hedefinin yüzde 4 açıklandığını hatırlatarak, “Ancak yanlış hesap Bağdat’tan döndü; Ekim ayında bunu yüzde 3.3’e düşürdünüz. Son çeyrekte ekonomide artan bozulma, bu iddiasız hedefinizin bile tutmayacağına işaret ediyor” dedi. Geniş ekonomik gruplar sınıflamasında bakıldığında en hızlı düşüşün yüzde 5.5’le sermaye malı üretiminde olduğuna dikkat çeken Oran, “Bu da bize yatırımlar cephesindeki hızlı kan kaybını gösteriyor. Sermaye malı üretimi hızla düşüyor; çünkü yatırımlarda hızlı bir düşüş var. Aynı bazda dayanıklı tüketim malları üretimindeki yüzde 2.7’lik düşüş kaygı verici. Dayanıksız tüketim malları üretimi de yüzde 0.4’le yerinde saymış. Enerji üretimindeki yüzde 2.6 düşüş de vahim. Bu gelişmeler bize sanayinin son çeyrekte tepe aşağı gidişinin işaretini veriyor.Ana sektörlere göre baktığımızda da görünen; madencilik yüzde 2.9, imalat sanayii yüzde 1.7 ve elektrik, gaz, su sektörü yüzde 2.2 olmak üzere üç ana sektörde de Ekim ayında üretimde sert düşüş yaşanmış. Sanayi denince ilk akla gelen imalat sanayiindeki 22 temel sektörden 15’inde üretim düşüşü var” ifadelerini kullandı.

-“2014, MAALESEF EKONOMİDE KAYIP BİR YIL OLACAK”-

Sanayinin yılın son çeyreğine Ekim’deki yüzde 1.8 düşüşle başlaması ilk dokuz ayındaki düşük performansın, son çeyrekte yerini adeta çöküşe bıraktığının göstergesi olduğunu kaydeden Oran, “Bu da son çeyrekteki GSYH büyüme oranına ilişkin tamamen olumsuz bir tablo çiziyor. Bu göstergeler yılın tümü için öngörülen revize yüzde 3.3’lük düşük büyüme hedefinin dahi tutturulamayacağına işaret ediyor. 2014, maalesef ekonomide kayıp bir yıl olacak” dedi.

-“TÜRKİYE’YE KÜRESEL YATIRIMCILAR GÜVENMİYOR”-

Oran, ekonomide dizginlerin çoktan elden kaçtığını ve Türkiye’nin son 12 yılda dış kaynağa bağımlı hale getirildiğini ifade etti. Demokrasiden, hukuk devleti olmaktan uzaklaşan, dış politikada “teröre destek veren ülke” konumuna düşen Türkiye’ye küresel yatırımcıların güvenmediğini bildiren Oran şunları kaydetti:

“Önümüzdeki bir yılda Türkiye’nin dış borçlarını çevirmek ve cari açığını finanse etmek için 220-230 milyar dolar taze dış kaynak girişine ihtiyaç varken, küresel likidite koşulları giderek daralıyor, artık dışarıdan sermaye gelmiyor. Döviz kurları hızla yükseliyor. Bu koşullarda Türkiye’nin rekor düzeydeki borç ve dış açıkları ciddi tehdit oluşturuyor. IMF, sermaye akımlarının ani biçimde terse döneceği ve ‘resesyon’ uyarısı yapıyor. Türkiye’nin hızla artan kırılganlığını dikkate alan uluslararası derecelendirme kuruluşları bile ani bir krizi tetiklemekten çekinerek, Türkiye ile ilgili negatif olan değerlendirmesi ve notunu açıklamaktan imtina ediyor.Kronikleşmiş sorunlara karşı gerekli yapısal reformları gerçekleştirmek bir yana, 62. Hükümet olarak ekonomiyi kontrol ve yönetmekte acz içindesiniz. Ekonomideki risk ve tehditlere karşı duyarsızsınız. Daha iki ay önce; Ekim’de yaptığınız OVP’deki projeksiyonlar bile tutmayacak, hesaplar şaşmaya devam edecek. 2Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete’ misali 77 milyon bu geminin içindedir. Uyarılara kulak tıkamaya hakkınız yok.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.