• BIST 107.633
  • Altın 152,738
  • Dolar 3,7116
  • Euro 4,3606
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 8 °C

17 Aralık'ın 'istisnai vatandaş'ları

17 Aralık'ın 'istisnai vatandaş'ları
Zarrab’ın akrabaları ‘istisnai vatandaşlık’a alınmış...

HABİB GÜLER / ZAMAN - 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kilit ismi İranlı Reza Zarrab’ın akrabalarının ‘istisnai vatandaşlık’ başvurusuyla Türk vatandaşlığına kabul edildiği ortaya çıktı. Başvuru, Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere eski İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından imzalandı. Zarrab’ın akraba ve adamları, 22 Temmuz 2013 tarihli Bakanlar Kurulu’nda istisnai olarak vatandaşlığa kabul edildi. Mevzuata göre bu tür başvuru sahiplerini MİT inceliyor. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a Zarrab’la ilgili ‘sakıncalı’ raporu sunan MİT’in, akrabaları için bir uyarı yapıp yapmadığı ise bilinmiyor.

Haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları savcıların değişmesi sonrasında ‘takipsizlik’ kararıyla kapatılan Reza Zarrab ve adamları, AKP’li dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nun çalışmalarında da sıkça gündeme geliyor.

 

BAŞVURU İMZASI MUAMMER GÜLER'DEN

Resmi kayıtlara göre, Zarrab’ın yakınlarından Muhammed Zarrab, Hüseyin Zarrab, Ahad Khabbaztamımı ve Mohammad Reza ile aileleri Türk vatandaşlığına ‘istisnai’ şartlarla kabul edilmek için geçtiğimiz yıl başvuru yaptı. Reza Zarrab’ın, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’le tanışıklığı nedeniyle kısa sürede sonuçlanan vatandaşlık işlemleri için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü, ardından da ilgili Müsteşar ve Müsteşar Yardımcısı 2013 yılının Haziran ayında ‘olur’ verdi. Başvuru, daha sonra Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 12. maddesinin b fıkrası uyarınca Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere Muammer Güler tarafından imzalandı. Zarrab’ın akraba ve adamları, 22 Temmuz 2013 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında istisnai olarak vatandaşlığa kabul edildi.

‘İstisnai vatandaşlık’, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 12. maddesinde düzenleniyor. Maddede “Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.” hükmü yer alıyor. İlgili maddenin a fıkrasında, “Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişilerin” ifadesi yer alıyor. B fıkrasında, “Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişilerin”, c fıkrasında ise “Göçmen olarak kabul edilen kişilerin” istisnai olarak vatandaşlığa kabul edilebileceği belirtiliyor. Zarrab’ın akraba ve adamları, maddenin b fıkrasında düzenlenen “Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler” kapsamında bu haktan yararlandı.

MİT, ZARRAB’IN ADAMLARI İÇİN UYARI YAPTI MI?

Mevzuata göre, istisnai olarak vatandaşlığa alınacak kişilerle ilgili olarak MİT tahkikat yapıyor. İstisnai olarak vatandaşlık hakkından yararlanmak isteyenlerden sakıncalı olanlarla ilgili İçişleri Bakanlığı’na uyarıda bulunan MİT’in, Zarrab’ın adamlarıyla ilgili olarak bir uyarıda bulunup bulunmadığı ise merak konusu. Yaşanan süreç, böyle bir uyarı yapılsa bile dikkate alınmadığını ortaya koyuyor. MİT’in 2013 yılının Nisan ayında Reza Zarrab’ın bazı bakanlarla yürüttüğü ilişkilerin hükümeti zor durumda bırakabileceği konusunda dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı uyardığı iddia edilmişti. Raporda, kardeş Mohammed Zarrab’ın vatandaşlık başvurusu yaptığına dikkat çekilmişti.

Yalanlanmayan iddiaya göre, raporda Zarrab’ın, kardeşinin Türk vatandaşlığına kabulü için 12 Nisan 2013’te Muammer Güler ile görüştüğü belirtiliyor. Güler’den olumlu cevap alan Zarrab, bir gün sonra kardeşiyle yaptığı görüşmede, Güler’in oğlu Barış Güler’in yanına geleceğini ve başvuru kâğıtlarını vereceğini söylüyor. Zarrab, kardeşine vatandaşlığa kabul kararının da ilk Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacağını kaydediyor. Karar, 22 Temmuz tarihli toplantıda çıkıyor.

RÜŞVET İDDİASI

İranlı işadamı Zarrab'ın akrabalarının Türk vatandaşlığına geçirilmesi hususunda yardımcı olması için  eski bakan Egemen Bağış'a 500 bin TL rüşvet verdiği iddia edilmişti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.