14 Kasım 2013 14:16

AKP'nin Antalya adayları

AKP'nin Antalya adayları
Türel'i yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösteren, AK Parti'nin 'kesinleşmiş' aday listesi olduğu öne sürülen bir liste heyecan yarattı.
+ A -

Paylaş

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'i yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösteren, AK Parti'nin 'kesinleşmiş' aday listesi olduğu öne sürülen bir liste heyecan yarattı. İl Başkanı Mustafa Köse, adaylarda 'sıfır sürpriz'li listeyi doğrulamadı. Partide büyük dalgalanmaya neden olan liste nedeniyle Finike İlçe Başkanı Necati Bahçeci istifa etti.

TEMAYÜL SONUÇLARI

Ak Parti Genel Merkezi'nde, 11 Kasım pazartesi günü Antalya'nın temayül sandıkları açıldı ve oradan çıkan isimlerle adaylar üzerine yapılan diğer çalışmalar masaya yatırıldı. O toplantıdan 2 gün sonra, dün akşam saatlerinde Antalya'da 'kesinleşmiş' olduğu iddia edilen aday listesi sızdı. Sıfır sürprizli listede AK Parti'nin tüm mevcut belediye başkanları yeniden aday olarak sıralandı.

KÖSE DOĞRULAMADI

Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel'i işaret eden listede 3 ilçe hariç aday olarak ya mevcut ilçe başkanları ya da eski belediye başkanları gösterildi. İl Başkanı Mustafa Köse, kendisine henüz ulaşan resmi bir yazı olmadığı gibi, parti genel merkezinde de bir açıklamanın bulunmadığını kaydetti.

ŞÜPHEYLE BAKILMALI

Bu aşama ortaya çıkacak tüm listelere şüpheyle yaklaşmak zorunda olduklarını kaydeden İl Başkanı Köse, "İki gün Antalya'yla ilgili Genel Merkez'de bir çalışma oldu. İsimler üzerinden bir değerlendirme yapıldığını biliyorum. Onun dışında adaylar noktasında kesinleşen bir durum şu an için yok" dedi.

Ak Parti kulislerine sızan ve henüz doğrulanmayan listeye göre adaylar şunlar:

ADI GEÇEN İSİMLER

Hakan Tütüncü (Kepez), Cihan Bulut (Muratpaşa), Nurettin Tursun (Döşemealtı), Ali Akcan (Aksu), Ahmet Büyükakça (Gazipaşa), Mustafa Şalvarlı (Kaş), Yusuf Üras (Kemer), Recep Barut (Manavgat), Hüseyin Güney (Alanya), Ümit Öztekin (Elmalı), Mustafa Akdeniz (Korkuteli), Osman Ali Eciş (Konyaaltı), Hüsamettin Çetinkaya (Kumluca), Muharrem Kaya (İbradı), Süleyman Topçu (Demre), Gündoğmuş (Mehmet Özeren), Nail Dülgeroğlu (Finike), Ramazan Etli (Serik) ve İsmet Uysal (Akseki).

FİNİKE'DE İSTİFA

Liste söylentisi üzerine Finike İlçe Başkanı Necati Bahçeci, istifa etti. Finike adayları arasında adı geçen Bahçeci, gerekçe olarak mevcut Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu'nu gösterdi. Bahçeci, "Adayımızın partimize ve partililerimize layık ve partimizi temsile ehil olmadığını düşünüyorum. Birlikte seçim çalışması yürütmemin mümkün olmadığı gerekçesiyle görevimden istifa ediyorum" dedi.

HEDEF DÜLGEROĞLU

İstifasını yazılı açıklamayla duyuran Necati Bahçeci, gerekçesini şöyle açıkladı: "Mevcut belediye başkanımızın, ilçe başkanlığımız süresince defalarca parti kusuru işlemesine ve partimize hiçbir katkı sunmamasına, partililerimiz tarafından adeta istenmeyen adam ilan edilmesine rağmen 2014 yerel seçimlerinde partimizden yeniden aday gösterilmesini içime sindiremiyorum." Bahçeci'nin istifasının ardından 16 ilçe yönetim kurulu üyesi daha görevlerinden istifa etti.

 

Yorumlar