• BIST 107.202
  • Altın 145,447
  • Dolar 3,5161
  • Euro 4,1312
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Davutoğlu bedelli yaşını açıkladı

Davutoğlu bedelli yaşını açıkladıHaberin videosu için tıklayın!
Başbakan Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerliği yeniden getirdiklerini açıkladı.

Davutoğlu, Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı ve YAŞ toplantısında yaptıkları değerlendirme sonucunda bedelli askerliği gündemlerine aldıklarını açıkladı.

Davutoğlu ayrıntıları ise şöyle verdi:

“Silahlı kuvvetlerimizin bir an önce uzmanlaşmış ve profesyonelleşmiş bir yapıya ulaşması için karar aldık. Sözleşmeli er ve erbaş alımları ile ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmayanlardan da alımlar yapılabilecek. Kısa süreli askerlik görevini onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Bedelli askerlik ile ilgili çok merakla beklenen konu. Önemli bir adım atmaya karar verdik. YAŞ'ta alınan kararla birlikte dün Bakanlar Kurulu'ndan alınan kararla Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin TL ödeme yaparak askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bu imkanın getirilmesi ile birikim hafifletilicek hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek adına o bölüme aktarılacak. Başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanacak. Hayırlı olmasını diliyorum.”

“BEDELLİ GÜNDEMDE DEĞİL” DEMİŞTİ

Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı’ndan brifing aldığı günlerde, askerlerin “bedelli uygulamasına karşı oldukları” değerlendirmeleri gelmişti.

Genelkurmay Başkanı Özel de, 30 Ağustos resepsiyonu sırasında yaptığı açıklamada, bedelli askerlik konusunun gündemlerinde olmadığını kaydetmişti.

“FAKİR ASKERLİK YAPSIN, ZENGİN YAPMASIN OLMAZ” DEMİŞTİ

Bugün “Bedelli çıkıyor” müjdesi veren Davutoğlu, kısa bir süre önce yaptığı değerlendirmede ise “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” ifadeleri kullanmıştı.

MADENCİLERİN SGK BORÇLARI SİLİNECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup toplantısında, “bedelli askerlik” ve Ermenek müjdesi verdi. Davutoğlu, Soma’da meydana gelen maden kazasının ardından ölen işçi yakınlarına getirilen, “sivil şehitlik” haklarının Ermenek maden kazasında hayatını kaybeden işçi yakınlarına da verileceğini açıkladı. Davutoğlu, “SGK borçları silinecek, vefat aylığı bağlanacak. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından en az 1 kişi istihdam edilecek. İşverene rücu etmek üzere 6 aylık maaşları peşin ödenecek. Bu uygulamalar en kısa sürede hayata geçirilecek” dedi.

Davutoğlu Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, grup toplantısında, Ermenek maden kazasında hayatını kaybeden işçi yakınlarının da Soma’da meydana gelen maden kazasında olduğu gibi, hayatını kaybeden işçi yakınlarına getirilen imkanların aynısının verileceğini açıkladı.

-ONLAR DA “SİVİL ŞEHİT” SAYILACAK-

Davutoğlu, Ermenek müjdesini, “Yine güzel haberi de acılı haberler aldığımız Ermenek’te hayatını kaybeden maden işçilerimiz ile ilgili veriyorum” sözleriyle verdi.

Davutoğlu, Soma’da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden işçi yakınlarına getirilen imkanların aynısının Ermenek’te hayatını kaybeden işçi yakınlarına da verileceğini söyledi.

Davutoğlu şöyle dedi:

"Soma’da kazada kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar, Ermenekte’ki kardeşlerimiz için sağlanacaktır. Vefat edenlere vefat aylığı bağlanacak. Vefat edenlerin SGK borçları silinecek. Anne babaya muhtaçlık şartına bakmaksızın ek vefat aylığı bağlanacak. Ölen işçimizin yakınlarından az bir kişi istihdam edilecek. 6 aylık net gelir karşılığı ödenecek. Diğer maden ocaklarında çalışanlara da 6 aylık maaşları ödenecek. Bu saydğımız uygulamar en kısa zamanda hayata geçecek.”

-TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÜCRETSİZ OLACAK-

Davutoğlu,”engelliler haftası” nedeni ile aldıkları yeni bir uygulamayı da yine grup toplantısında açıkladı. Başbakan en kısa sürede bütün toplu taşıma araçların ücretsiz olması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
Başbakan Davutoğlu şöyle dedi:

Bugüne kadar özürlü olan kelimeyi kaldırtıp engelli kelimesini getirdik. Engelli maaşlarına her ikisi de engelli olan eşlerin her birine aileleri kapsayacak şekilde genişlettik. Sadece Türkiye'de değil dünyada bir devrim yaptık evde bakım ücreti ve hizmetlerini karşıladık. Bunun için ayrılan bütçeyi de 83 kat arttırdık. Şunu zikretmek isterim Türkiye bütçe sınırlamaları olabilir ama gönlü gani bir devlettir. 450 Bin vatandaşımız için 3,3 katrilyon türk lirası ödeme yaptık eski paraya göre. Kamuya açık alanların engellireni erişimine ulaşması içn çalışmalar yaptık. En yakın sürede de bütün toplu taşıma araçların ücretsiz olması için çalışma yapıyoruz. Bu noktada engelli istihdamı ile ilgili çalışma yürüttük ve kanunu bu kapsamda değiştir ve ilk defa EKPSS'yi yaptık. 34 bin engelli kardeşimiz memur olarak çalışıyor. Bu çerçevede engellilerimiz için ne gerekiyorsa bu salonu şereflendiren kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz. Ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."

-UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE YENİ EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR-

Başbakan Davutoğlu, “Uyuşturucu ile mücadele” kapsamında yeni bir eylem planının hayata geçirdiklerini belirterek, uyuşturucu ile mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Davutoğlu, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 7 gün 24 saat “7/24 danışma hattı” oluşturacaklarını belirtti.
Davutoğlu şöyle devam etti:

“Bu çerçevede Türkiye'nin bütününde uyuşturucu haritasını çıkartacağız. Araştırma merkezleri kuracağız. Uyuşturucu üoreticisinin aracısının tüketicisinin arasındaki bağı koparacağız ve onlara terörist muamelesi yaparak üstlerine gideceğiz. Gelecek nesillerin istikbalin teminat alınmasıyla ilgili bir aşamadır. Bu aşamadan sonra kardeşlerimiz gençlerimiz vatandaşlarımız için kademeli strtaeji geliştirdik. Her bir ilde ve mahellede uyuşturucu ile mücadele komiteleri ve narkotimler kuruyoruz. Madem bir ağ gibi bir çete var onun da karşısında çok güçlü bir kamu çalışmaları yaparak, uyuşturucuyu en kısa sürede Türkiye'den yok edeceğiz.”

-ÇÖZÜM SÜRECİ-

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında “çözüm sürecinin” bir kardeşlik projesi olduğunu yineleyerek, “Bizim için çözüm süreci Kuvayi Milliye'nin devamıdır. Biz AK Parti kadroları Kuvayi Milliye şuuru ile hareket ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Kim ne provokasyon yaparsa yapsın çözüm süreci inşallah başarıya ulaşacaktır. Bundan sonra da bölgeye yapacağım her ziyarette STK’larla buluşarak, çözüm sürecinin bütün halkımızla yürüdüğünü göstermeye devam edeceğiz. Biz tek bir kesime hitap eden bir hareket değiliz, bütün vatandaşlarımızla kucaklaşan, kardeş halklara dostluk eli uzatan bir hareketiz. Belki zor olacak ama herkese şunu göstereceğiz, her yerde varız, her yerde olmaya devam edeceğiz. Nakış nakış işleyeceğiz Türkiye’nin haritasını.Türkiye’yi gezin derken, sizi zora sokmak için söylemiyoruz. Bu olması gerekendir, bir gün anadoluda bir gün trakya’da. Ama her bir vatandaşımızın gönlüne girmedikçe Türkiye’de siyaset yapılamaz.”

-BAYKAL’A SORMAK İSTİYORUM-

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Diyarbakır’da partisi içeresine yaptığı özeleştiriyi bir kez daha anımsatarak, “Kılıçdaroğlu'nun önemli açıklaması oldu. Bir partiliye dedi ki 'Bu partiye demokrasiyi ben getirdim'. Bu bir itiraf. Yani o partide daha önce demokrasi yoktu. Demokrasi CHP'ye hiç uğramadı. Bunu teyit ediyor Kılıçdaroğlu. Sayın Baykal sanırım salonda yoktu ona sormak lazım bunu. ‘CHP’de demokrasi var mıydı yok muydu?’ Yaşayan genel başkanlara sormak lazım. İşte aramızdaki fark bu. O reddi miras eder, mirasıyla yüzleşmekten kaçınır. Biz AK Parti mirasını, bu milletin derin mirasını gururla taşıyoruz” diye konuştu.

-AYM BAŞKANINA YANIT-

Başbakan, siyaset gündeminde büyük etki yaratan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, seçim barajı ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, muhalefet partilerini eleştirdi. Davutoğlu şöyle dedi:

“AK Parti hiç bir engelden yılmayan bir partidir. Baraj AK Parti tarafından getirilmedi. Eşit şartlarda yarışıldı her seferinde oylarımızı arttırarak bugünlere geldik. Biz barajları tanımayız, biz sadece milletimizi tanırız. Geçen Eylül ayında barajları sıfırlayalım dendi daraltılmış bölge ya da mevcut sistem denildi hiç bir parti ses vermedi. Bugün barajın kalkmasını isteyenler o dönemde sükut içerisindeydiler. Biz barajdan korkmayız. Barajdan korkanlar 1,5 yıldır tekliflerimize cevap vermeyenlerdir. Şimdi tam seçimlere 6-7 ay kala bu tartışma neden başlatılır amaç nedir. Biz AYM'nin önüne gelen davaya bütün çerçeveye bakarak karar vereceğine inanıyoruz. AYM'nin dün yaptığı açıklama önemli bir mesajdır. Türkiye'de böyle tartışmalar üzerinden yeniden dizayn yapılmasına müsaade etmeyiz. Yine sandıklardan milletin iradesi çıkacaktır. Bu konuda AYM'nin bütün bu kararları da gözeten ortada müracaat olduğu için değerlendirmeye alacaktır ve bunu hukuk kuralları içerisinde olacağına inanıyor ve bunu temenni ediyoruz. Bu konu etrafında spekülasyonlar yaparak sanki Türkiye'de tekrar istikrarsız dönem başlayacakmış rüyasını görenler boşuna ümitlenmesin.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.